Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Grand Prix 2022 – Gorican na początek zmagań o tytuł!

Grand Prix 2022

Autor: Redakcja

Grand Prix 2022 – Gorican na początek zmagań o tytuł!

30 kwietnia to dzień rozpoczęcia cyklu Speedway Grand Prix 2022. W tym roku rozpoczniemy w chorwackim Gorican, na najważniejszym torze żużlowym tego kraju. Ten stosunkowo młody tor, zbudowany w 2005 roku z inicjatywy Zvonimira Pavlica, ojca przedwczesnego emerytowanego Juricy Pavlica, po raz czwarty będzie gościł najlepszych żużlowców świata, jednak od ostatniej wizyty w 2012 roku minęło sporo czasu. W ciągu ostatniej dekady na Stadionie Millenium odbyło się jednak kilka innych międzynarodowych eventów, zobaczmy więc, kto ma jakie doświadczenia i czy da się z tego wyciągnąć jakieś konkretne wnioski.

Grand Prix 2022

Pierwsze zawody o Grand Prix Chorwacji na żużlu odbyły się 29 sierpnia 2010 roku, a wygrał Greg Hancock przed Chrisem Harrisem i Jasonem Crumpem. Wśród tegorocznych uczestników najlepiej spisał się Fredrik Lindgren, który uplasował się tuż za podium. Gorzej spisał się 20-letni wtedy Tai Woffinden, który zdobył 6 punktów, a w pierwszym biegu przegrał właśnie ze Szwedem.

Nieco ponad rok później, 24 września 2011 r., zwyciężył Andreas Jonsson przed Bomberem Harrisem, a na najniższym stopniu podium znalazł się Lindgren. Tym razem jedynym zawodnikiem, którego zobaczymy AD 2022 był miejscowy posiadacz dzikiej karty i wtedy, i teraz, Matej Zagar. Nie spisał się jednak najlepiej 10 lat temu, bo z 5 punktami był dopiero 12.

Wreszcie w 2012 roku wygrał Nicki Pedersen przed Andreasem Jonssonem  i Tomaszem Gollobem. Fredrik Lindgren spisał się nieco gorzej niż poprzednio, który tym razem był ósmy, po słabej końcówce zawodów. Tuż za nim uplasował się Martin Vaculik, który zastąpił w cyklu kontuzjowanego Jarosława Hampela.

Jasno więc widać, że najwięcej doświadczenia w zawodach o IMŚ w Chorwacji ma Fredrik Lindgren, który jest także rekordzistą toru z 2010 roku. Ciekawe, czy to doświadczenie mu pomoże. Spójrzmy teraz na inne ważne zawody rozegrane w Gorican.

W 2013 roku w trzecim finale IME Vaculik był trzeci, a w zawodach uczestniczyli też Maciej Janowski (8 pkt) i Tai Woffinden (10 pkt), któremu miejsce w finale zabrał Tomasz Gollob. W eliminacjach do GP Challenge 2015 nieźle spisał się Magic (10 pkt i 4. miejsce), awansował też Zagar (9 pkt, ale upadek w 1. biegu odebrał mu punkty), natomiast odpadł Michelsen (7 pkt). Rok później w zawodach podobnej rangi tuż za podium znalazł się Madsen (warto przypomnieć, że triumfowali bracia Pawliccy zdobywając łącznie 29 pkt). 1. półfinału eliminacji do GP 2017. Piotr Pawlicki zwyciężył też w 1. półfinale eliminacji do GP 2017, a jedynym tegorocznym uczestnikiem był ósmy Martin Vaculik.

W 2018 roku, w 2. półfinale SEC nie uczestniczył żaden z tegorocznych jeźdźców, ale warto zauważyć, że triumfowało dwóch żużlowców z Ukrainy (Karpow przed Łoktajewem). W 2019 roku w turnieju eliminacyjnym do SEC Challenge również na próżno szukać najlepszych światowych żużlowców z 2022 roku (wygrał Adrian Miedziński). W 2020 roku w szalonych zawodach Grand Prix Challenge wygrał Matej Zagar, 7. był Max Fricke, a 8. Mikkel Michelsen. Wreszcie w rundzie kwalifikacyjnej do SGP 2022 (wygranej przez Janusza Kołodzieja) dobrze spisał się Robert Lambert (3. miejsce), a nieco słabiej Jack Holder (9. miejsce).

No cóż, niezbyt wiele chyba wynika z tych wyników… Ważniejszym faktem jest chyba to, że Gorican jest torem, na którym praktycznie co roku rozpoczyna się sezon żużlowy i cała rzesza zawodników oraz wiele klubów korzysta z gościnności, dobrze przygotowanego toru i korzystnej chorwackiej pogody, żeby rozciągać mięśnie i rozgrzewać silniki po zimie.

W kim zatem można upatrywać faworyta zawodów? Najbardziej logicznie będzie wskazanie na tych, którzy świetnie się spisują na początku obecnego sezonu – zatem Bartosz Zmarzlik, Leon Madsen czy Maciej Janowski. Pamiętajmy jednak, że Doyle i Michelsen mają za sobą dobre zawody w lidze angielskiej i duńskiej, a w PGE Ekstralidze też dobrze punktują. Poza tą piątką wydaje się, że weterani – Lindgren i Woffinden mają duże szanse na półfinał, a najlepszą ósemkę może uzupełnić najlepszy chorwacki żużlowiec Matej Zagar. Jednak jak zwykle tor pokaże, kto najlepiej rozpocznie batalię o miano najlepszego żużlowca świata w roku 2022.

Lista zawodników GP 2022

(kolejno numer – nazwisko – pozycja w zeszłym roku)

95 Bartosz Zmarzlik — 2
66 Fredrik Lindgren — 4
71 Maciej Janowski — 5
108 Tai Woffinden — 6
30 Leon Madsen — 7
46 Max Fricke — 8
69 Jason Doyle — 9
505 Robert Lambert — 10
105 Anders Thomsen — 11
54 Martin Vaculík — 12
323 Paweł Przedpełski
692 Patryk Dudek
155 Mikkel Michelsen
25 Jack Holder
99 Dan Bewley

fot Paweł Wilczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *