Faworyci nie zawiedli. Wielkie emocje w drugim półfinale SON [RELACJA]
Autor: Sebastian Krauz
Faworyci nie zawiedli. Wielkie emocje w drugim półfinale SON [RELACJA]
Znamy już wszystkie rozstrzygnięcia w półfinałach Speedway of Nations 2022. Do Polski, Finlandii, Danii i Australii dołączyły dzisiaj ekipy Szwecji, Czech oraz Wielkiej Brytanii, które już w sobotę zmierzą się w wielkim finale tego turnieju. Drugi półfinał do końca trzymał w napięciu a różnice między najlepszą czwórką były minimalne.
Drugi półfinał, podobnie jak pierwszy, miał dwóch wielkich faworytów, czyli Szwecję i Wielką Brytanie. Zawody od pierwszego biegu, pokazały jednak, że w tej edycji SoN, faworyci mają ogromne problemy, co znalazło również odzwierciedlenie w dzisiejszych zawodach. Początek zawodów należał zdecydowanie do Szwecji oraz Czech. Obie nacje pewnie wygrywały swoje biegi i przetrwały raptem po jednym biegu (Czechy ze Szwecją w ostatniej fazie a Szwedzi z Wielką Brytanią).
Słaby początek zaliczyły natomiast Wielka Brytania oraz Francja. Obie ekipy dopiero w drugiej fazie zawodów nadrobiły punkty i zbliżyły się do Szwecji oraz Czech. Bardzo słabe zawody zaliczył Robert Lambert, który w czterech biegach zdobył raptem 6 punktów. Dopiero gdy zaczął go zastępować Daniel Bewley, Wielka Brytania złapała drugi oddech. W ekipie „trójkolorowych” natomiast zarówno Berge jak i Bellego pierwsze trzy serie jechali w kratkę, przywożąc raz 0, raz 4.
Finalnie po ostatnim, 21 biegu, w programach zawodów mieliśmy bardzo bliskie wyniki na szczycie. Szwecja – 35 pkt, Czechy – 34 pkt, Francja – 32 pkt, wielka Brytania – 31 pkt. Do finału SoN bezpośrednio weszli Czesi oraz Szwedzi, natomiast Brytyjczycy i Francuzi musieli zmierzyć się w biegu barażowym. W nim kapitalny start zaliczył duet Bewley-Woffinden, który wygrał w stosunku 7:2 i zapewnił awans „Lwom Albionu”.
Pochwalić na pewno należy ekipę Norwegii. Ekipa z dalekiej północy wskoczyła w ostatniej chwili w miejsce Słowacji, która wycofała się z rywalizacji na kilka dni przed ich rozpoczęciem. Norwegowie skazywani byli na porażkę i mimo że dość wyraźnie odstawali od najlepszej czwórki, to zostawili po sobie dobre wrażenie. Ba! Nie tylko nie zajęli ostatniego miejsca (wyprzedzili Włochów którzy startowali bez Nicolasa Covattiego, który zachorował), ale nawet wygrali dwa biegi (z Włochami oraz Wielką Brytanią).
Nieco rozczarował tor. Ponownie nie pozwalał on na spektakularną walkę, a część zawodników (Ivacic, Moi czy Fredriksen) miała problemy z opanowaniem motocyklu i płynną jazdą, co skutkowało kilkoma upadkami.
PUNKTACJA:
I MIEJSCE Szwecja – 35
- Fredrik Lindgren 14+3 (2*, 3*, 0, 4, 2, 3*)
- Oliver Berntzon 21+1 (3, 4, 3, 3*, 4, 4)
- Victor Palovaara
II MIEJSCE Czechy – 34
- Vaclav Milik 19 (4, 2*, 4, 4, 2, 3)
- Jan Kvech 15+2 (3*, 3, 2, 3*, 4, 0)
- Petr Chlupac
III MIEJSCE Wielka Brytania – 31
- Tai Woffinden 19 (0, 3, 4, 4, 4, 4)
- Robert Lambert 6+1 (2, 2*, 2, -, t)
- Daniel Bewley 6+2 (3*, 3*)
IV MIEJSCE Francja – 32
- Dimitri Berge 19 (4, 0, 0, 4, 4, 4)
- David Bellego 13+3 (0, 4, 3, 3*, 3*, 3*)
- Mathieu Tressarieu
V MIEJSCE Norwegia – 18
- Glenn Moi 0 (-, 0, u, 0, -)
- Espen Sola 11 (2, 2, 2, -, 3, 2)
- Lasse Frdriksen 7 (3, 2, 2, 0)
VI MIEJSCE Słowenia – 22
- Matic Ivacic 17 (4, 4, 3, 2, 2, 2)
- Nick Skorja 3+1 (0, 3*, -, 0, d, -)
- Anże Grmek 2 (2, 0)
VII MIEJSCE Włochy – 17
- Paco Castagna 17 (4, 2, 4, 2, 3, 2)
- Nicolas Covatti 0 (-, -, -, -, -, -)
- Daniele Tessari 0 (w, t, 0, 0, 0, 0)
fot. Emilia Hamerska – Lengas
- Żużel. Pamiętna wymiana zdań na Moto Arenie! Skrzydlewski kontra kibice
- Speedway Kraków pozyskuje lidera! Duńczyk pomoże dobrymi wynikami?
- Unia Leszno organizuje specjalną akcję! W planie również niespodzianka dla kibiców
- Żużel. Jednak nie Rosjanie, a inny zawodnik! To on pojedzie z chorwacką licencją
- Żużel. Zawodnik GKM-u wziął ślub. Australijczyk pochwalił się ważnym wydarzeniem.