Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Ekstraligowy żużel w Poznaniu – czy to w ogóle możliwe?

żużel
Fot. Sandra Rejzner

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Ekstraligowy żużel w Poznaniu – czy to w ogóle możliwe?

PSŻ Poznań będzie miał drugą szansę, aby utrzymać się na zapleczu PGE Ekstraligi. Dzięki temu, że w sezonie 2024 do Krajowej Ligi Żużlowej zmuszone były zejść „Diabły” z Landshut, „Skorpiony” pozostały na drugim szczeblu rozgrywkowym w żużlu. Niektórzy twierdzą, że to maksimum możliwości tego klubu. Wszystko za sprawą tego, że miasto jest całkowicie zawładnięte przez piłkę nożną, a żużel jest pomijany.

PGE Ekstraliga w Poznaniu – możliwość istnieje

Jacek Kannenberg, który jest menedżerem poznańskiego zespołu uważa, że wszystko jest możliwe i jest potencjał na to, aby PSŻ w przyszłości mógł rywalizować na najwyższym poziomie w żużlu. Oczywiście w tej chwili większość miejscowych skupia się na piłce, jednak tradycji nie buduje się z dnia na dzień – jest to proces długotrwały. Żużel w Poznaniu jest na dobrej drodze, by pozyskiwać kolejnych kibiców.

Na pewno miasto Poznań ma tradycje piłkarskie. Tak jak Toruń czy Zielona Góra zawsze się kojarzyły raczej z tym, że to drużyny żużlowe były tymi wiodącymi, a jednak Poznań kojarzy się z tym, że jest to miasto piłkarskie. Te tradycje w innych miastach żużlowych też nie wzięły się znikąd. To cały proces trwa, także myślę, że jest potencjał. Jednak co mecz, czy to w I czy w II lidze spora ilość kibiców przychodziła na stadion, także uważam, że w dłuższej perspektywie jak najbardziej jest potencjał, żeby w Poznaniu zagościł żużel na wysokim poziomie na dłuższy czas – mówił Kannenberg w Magazynie na naszym kanale Best Speedway TV.

Remont stadionu to obowiązek na przyszłość

Największym problemem PSŻ-u w kontekście przyszłości z pewnością jest infrastruktura. Stadion na Golęcinie zdecydowanie odbiega od ekstraligowych norm i w przypadku chęci „zaatakowania” PGE Ekstraligi będzie musiał przejść gruntowny remont.

Na pewno wiązałoby się to z inwestycjami w infrastrukturę, żeby docelowo na poziomie ekstraligowym występować. Stadion w Poznaniu to jeden z najciekawiej położonych stadionów żużlowych. Sam Golęcin i cała infrastruktra dokoła jest badzo ciekawa, natomiast wiadomo, że żeby to był poziom ekstraligowy, no to ten stadion musiałby przejść remont i to gruntowny i mam tego świadomość – dodaje menedżer drużyny.

Póki co w Poznaniu mają za zadanie utrzymać się w Speedway 2. Ekstralidze i ustabilizować swoją pozycję na tym szczeblu rozgrywkowym. „Skorpiony” są jednak przez duże grono ekspertów wskazywane jako główny kandydat do spadku. Nie można ich jednak całkowicie skreślać, ponieważ w zespole są ambitni i mający coś do udowodnienia żużlowcy. Ponadto w klubie mają już doświadczenie z zeszłego sezonu.

PSZZ
Fot. Sonia Kaps
żużel
Fot. Sandra Rejzner

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×