Żużel - Best Speedway Tv

Dlaczego "żużel"? | Żużel - Best Speedway TV
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dlaczego „żużel”?

Dlaczego „żużel”?

Z dyscypliną sportu jaką jest żużel do czynienia miał praktycznie każdy z nas. Nieważne czy jesteście zagorzałymi fanami speedway’a, interesujecie się tym dopiero od niedawna, a może kiedyś przypadkiem natrafiliście w telewizji na jakieś zawody lub po prostu kiedyś ktoś Wam o tym wspomniał.
Czy wiecie lub zastanawialiście się skąd taka nazwa?

Nazwy “żużel” lub “czarny sport”, których używamy w Polsce wywodzą się z czasów, kiedy na torach były jedynie czarne/ciemnoszare nawierzchnie żużlowe. Ubrania, w których jeździli żużlowcy po wyścigach były pokryte czarnym kurzem, który również unosił się nad trybunami. Ubieranie jasnych ubrań na mecz żużlowy nigdy nie było i nie jest dobrym pomysłem, bo po wyjściu ze stadionu nigdy nie wyglądają tak samo jak przed. Teraz nawierzchnie tworzą mieszanki sjenitu i granitu, przez co ich kolor jest jaśniejszy niż kiedyś. Jednak to nie zmienia faktu, że żużel nadal jest “brudnym” sportem. Ale nie każdy jego rodzaj. Istnieje kilka odmian tej dyscypliny. Różnią się rodzajem nawierzchni czy długością toru.

W żużlu możemy wymienić 3 rodzaje torów, które zależą od ich długości:
tory krótkie– 120m-200m
tory tradycyjne– 260m-425m
tory długie– 426m-1300m

Istnieje też podział żużla ze względu na nawierzchnię, na której jeżdżą żużlowcy. Oprócz klasycznego żużla możemy oglądać żużel na lodzie, który cieszy się popularnością głównie w krajach skandynawskich oraz w części krajów byłego ZSRR. Istotną różnicą oprócz podłoża, na którym ścigają się żużlowcy są opony, które są najeżone kolcami. Kolejny jest żużel na torze trawiastym. Te wyścigi są popularne w Niemczech, Belgii i Holandii.

Żużel nie jest tak oczywisty jakby mógł się wydawać. Warto zainteresować się jego odmianami i więcej się o nich dowiedzieć. Teraz wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy i gdyby nie pandemia odbywałyby się zawody na lodzie. Niestety ze względu na panującą sytuację pozostaje nam oglądać takie zawody z wcześniejszych lat w Internecie.

Fot. Natalia Gotter Fotografia

Zostaw komentarz

0/100

  • redakcja@bestspeedwaytv.pl
  • tel. 571242003

Tytuł zarejestrowany w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w rejestrze dzienników i czasopism pod numerem 2338

 2022 © Best Speedway TV | Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów w całości lub w części bez zgody redakcji jest zabronione.

×