Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Czy Wybrzeże sprawi niespodziankę i pokona faworyta ligi? Energa Wybrzeże Gdańsk – Abramczyk Polonia Bydgoszcz [Zapowiedź]

Wybrzeże
Fot. Sonia Kaps

Autor: Krzysztof Grzęda

Czy Wybrzeże sprawi niespodziankę i pokona faworyta ligi? Energa Wybrzeże Gdańsk – Abramczyk Polonia Bydgoszcz [Zapowiedź]

Trwa weekend majowy ze speedway’em. W niedzielę rozpocznie się 4. kolejka Metalkas 2. Ekstraligi. Zaplanowane zostały dwa spotkania, w jednym Energa Wybrzeże Gdańsk stanie przed bardzo trudnym zadaniem, bo ich rywalem będzie faworyt rozgrywek, Abramczyk Polonia Bydgoszcz.

Gdański klub może przystępować do tego meczu w całkiem nie najgorszych nastrojach. Po porażce z Wilkami Krosno i Ostrovią przyszedł bardzo ważny remis na dość trudnym terenie w Poznaniu. Co prawda gdańszczanie mają zaledwie jeden punkt, ale zdobyty w meczu wyjazdowym i to z rywalem, z którym walczą o utrzymanie sprawia, że do walki o punkt bonusowy przystępują z dobrej pozycji. Z początku sezonu na pewno mogą być zadowoleni w Bydgoszczy. Pewnie wygrali pierwszy mecz na własnym torze przeciwko Arged Malesie Ostrów, na wyjeździe ulegli nieznacznie Cellfast Wilkom Krosno, a przed tygodniem rozgromili H. Skrzydlewska Orzeł Łódź. Nie ma już śladu po problemach zdrowotnych Krzysztofa Buczkowskiego i bydgoszczanie przystępują do tego meczu w 100% zdrowi.

W pierwszym meczu sezonu na domowym torze rywalem Wybrzeża były Cellfast Wilki Krosno. Krośnianie okazali się lepsi różnicą czterech punktów, ale przez większość meczu pewnie prowadzili i dopiero w końcówce gospodarze zaczęli odrabiać straty. W niedzielę najwięcej będzie zależeć oczywiście od żelaznej trójki, Kasprzak, Klindt i Iversen. Młodszy z Duńczyków okazał się liderem w pierwszym meczu przeciwko Wilkom Krosno, a pozostała trójka mu wtórowała.

Wcześniejsze spotkania do udanych mogą zaliczyć pozostali seniorzy, czyli Mateusz Tonder i Tom Brennan. Poza słabym występem Brennana w Ostrowie, obaj zawsze punktowali w przedziale 5-8 punktów. Pomimo niezłego składu gdańszczanom bardzo ciężko będzie wygrać to spotkanie. Rywalizować będą ze znacznie mocniejszą drużyną, która praktycznie nie ma dziur. Liderzy Polonii, czyli Krzysztof Buczkowski i Kai Huckenbeck są w samej czołówce rankingu najskuteczniejszych zawodników zaplecza PGE Ekstraligi.

Dobrze w obecnym sezonie radzą sobie również Andreas Lyager i Mateusz Szczepaniak, których średnia jest nieznacznie niższa od średniej biegowej liderów Wybrzeża. Największą bolączką gospodarzy jest formacja juniorska. Eryk Kamiński jest nadal bardzo młodym zawodnikiem i nikt w Gdańsku nie wymaga od niego zdobyczy punktowych, natomiast drugi młodzieżowiec, Miłosz Wysocki spisuje się w tym sezonie bardzo słabo. Jednym zawodnikiem, którego pokonał jest Gracjan Szostak, dla którego obecny sezon jest również debiutem w rozgrywkach ligowych. Zupełnie inaczej wygląda para juniorska Polonii. Zarówno Buszkiewicz jak i Karczewski spisują się dobre w tym sezonie i dokładają ważne punkty do dorobku „Gryfów”.

Co ciekawe od momentu powrotu Abramczyk Polonii Bydgoszcz na zaplecze najlepszej żużlowej ligi świata tylko raz udało się im zwyciężyć w Gdańsku. Miało to miejsce w fazie zasadniczej w sezonie 2022, gdy wygrali ośmioma punktami. W fazie play-off w tym samym roku Wybrzeże okazało się lepsze trzema punktami, ale wtedy w pełni sił nie był Wiktor Przyjemski, który zakończył swój udział w meczu po pierwszym wyścigu. Przed rokiem gospodarze wygrali w stosunku 47-43. W tym meczu pierwszy mecz w barwach Polonii w tym sezonie odjechał Mateusz Szczepniak, którego nie zaliczył do udanych.

W pięciu startach zdobył zaledwie punkt. Wcześniejsze lata to bardzo pewne wygrane Energa Wybrzeża, w 2021 roku było 50-40, a przed czterema laty 51-38. Niedzielne spotkanie będzie debiutem dla Tima Sorensena na gdańskim torze w rozgrywkach ligowych, ponieważ jest to jego dopiero pierwszy sezon w Metalkas 2. Ekstralidze, gdzie gdański zespół występuje od 2016 roku.

Początek meczu w niedzielę, 5 maja o 14:00. Sędzią będzie Rafał Kobak, komisarzem toru Przemysław Brucheiser, a komisarzem technicznym Rafał Wojciechowski.

Składy awizowane:

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1. Andreas Lyager
2. Kai Huckenbeck
3. Mateusz Szczepaniak
4. Tim Sorensen U24
5. Krzysztof Buczkowski
6. Franciszek Karczewski
7. Olivier Buszkiewicz
8.

Energa Wybrzeże Gdańsk
9. Krzysztof Kasprzak
10. Tom Brennan U24
11. Niels-Kristian Iversen
12. Mateusz Tonder
13. Nicolai Klindt
14. Eryk Kamiński
15. Miłosz Wysocki
16.

Polonia Bydgoszcz
Fot. Sonia Kaps
żużel
Fot. Sonia Kaps

Dołącz do nas na facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *