Żużel: Ekscytujące Aktualności w Sporcie Żużlowym

Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC/Turnieje Indywidualne

Cierniak powiększa przewagę w klasyfikacji SGP2!

Cierniak

Autor: Bartosz Glapiak

Cierniak powiększa przewagę w klasyfikacji SGP2!

Zwycięstwem Mateusza Cierniaka zakończyła się druga runda SGP2, czyli Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Polak zwyciężył na arcytrudnym i niebezpiecznym torze w Cardiff, który ewidentnie nie wytrzymał dwóch dni ścigania. Podium uzupełnili Duńczycy – Kevin Juhl Pedersen oraz Benjamin Basso.

Tor w Cardiff pozostawiał wiele do życzenia. Już w trakcie sobotniego Grand Prix sprawiał problemy doświadczonym zawodnikom. Z trybun rywalizacji przyglądali się juniorzy, którzy nazajutrz wystąpili w turnieju SGP2. W niedzielę stan nawierzchni sztucznego toru pogorszył się. Dziury i koleiny dały już o sobie znać w trakcie treningu, kiedy niebezpieczny upadek zaliczył Francis Gusts. Łotysz został odwieziony do szpitala i nie wystąpił w zawodach.

Sam turniej nie należał do spektakularnych, a młodzi żużlowcy walczyli głównie z torem. Jako pierwsi upadali Gustav Grahn i Drew Kemp. Niektóre biegi były wielokrotnie powtarzane, przez co czas zawodów znacznie się przedłużał. Kłopoty na dystansie napotykał m.in. Jakub Miśkowiak. Młodzieżowcy mieli problemy na starcie i z pokonywaniem łuków przy krawężniku. W dalszej części rywalizacji rzadko kto wybierał wewnętrzną ścieżkę jazdy.

Najlepiej w tych warunkach poradził sobie Mateusz Cierniak. Junior Motoru Lublin po czterech seriach startów prowadził z kompletem punktów. Swoje aspiracje do wygranej zgłaszali m.in. Kevin Juhl Pedersen, Jan Kvech oraz Benjamin Basso. Brytyjscy kibice również mieli swoje powody do zadowolenia. Dobrze spisywali się Tom Brennan oraz Leon Flint. Tuż za nimi w klasyfikacji uplasował się Wiktor Lampart. Zawodów do udanych nie zaliczą zawodnicy częstochowskiego Włókniarza. Jakub Miśkowiak i Mateusz Świdnicki nie zdołali awansować do półfinałów.

Duża ilość upadków skłoniła organizatorów do przerwania zawodów i uznania klasyfikacji po 20. biegach. Szczęśliwie ułożyła się ona dla Cierniaka, który w ostatnim swoim starcie zaliczył tzw. “świecę” i został wykluczony z powtórki. Polak jednak utrzymał pierwsze miejsce i tym samym mógł świętować już drugie zwycięstwo w turnieju z cyklu SGP2.

Wychowanek tarnowskiej Unii zmierza po mistrzostwo. W klasyfikacji generalnej prowadzi z przewagą 12 punktów nad drugim Janem Kvechem (28 pkt.). Na trzeciej pozycji obecnie znajduje się Benjamin Basso z 26 punktami na koncie.

Punktacja:

 1. Mateusz Cierniak (3,3,3,3,W) 12
 2. Kevin Juhl Pedersen (2,3,2,2,3) 12
 3. Benjamin Basso (3,3,2,0,3) 11
 4. Jan Kvech (3,3,3,2,W) 11
 5. Tom Brennan (1,1,1,3,3) 9
 6. Leon Flint (2,2,1,1,3) 9
 7. Wiktor Lampart (2,1,2,3,1) 9
 8. Norick Bloedorn (2,2,3,1,W) 8
 9. Jakub Miśkowiak (3,0,3,0,W) 6
 10. Gustav Grahn (0,W,0,3,2) 5
 11. (R2) Jason Edwards (1,0,2,2) 5
 12. (R1) Drew Kemp (T,W,1,2,2) 5
 13. Petr Chlupac (1,1,U,2,1) 5
 14. Jonas Knudsen (0,0,2,0,2) 4
 15. Casper Henriksson (1,2,0,W,-) 3
 16. Mateusz Świdnicki (0,1,1,1,D) 3
 17. Daniel Klima (T,W,0,W,W) 0
 18. Francis Gusts – nie wystartował

fot. Paweł Wilczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy

×