Przejdź do treści
Aktualności żużlowe

Automaty do zwalniania taśmy maszyny startowej we wszystkich imprezach żużlowych w 2023

Automaty

Autor: Redakcja

Automaty do zwalniania taśmy maszyny startowej we wszystkich imprezach żużlowych w 2023

W sezonie 2023 podczas wszystkich imprez żużlowych w kraju będą stosowane automaty do zwalniania taśmy maszyny startowej. Jaki będzie mieć to wpływ na przebieg zawodów? O tym w rozmowie z serwisem polskizuzel.pl opowiada sędzia Artur Kuśmierz.

Komentator na obozie z Koziołkami w Calpe. Szef żużla w Canal Plus tłumaczy sytuacje

Artur Kuśmierz wytłumaczył, jak wypływają automaty na prace sędziego – Za pierwszym razem odczucia są dość specyficzne, bo trzeba się po prostu przestawić. To jednak normalne, kiedy mamy do czynienia z czymś nowym. Trzeba bowiem pamiętać, że przez wiele lat podczas procedury startowej każdemu sędziemu były potrzebne dwa palce – jeden do zielonego światła, a drugi do zwolnienia taśmy. Przy automacie ta druga sprawa odchodzi, więc największa różnica polega na tym, że nie trzeba myśleć o momencie puszczenia taśmy. Z drugiej jednak strony jesteśmy w pewnym sensie w podobnym położeniu do zawodników, bo nie wiemy, kiedy ona pójdzie w górę.

Sędziowie muszą się po prostu przestawić, a jak wygląda to u zawodników na starcie, odparł – Dla nich, to jest zdecydowanie większa zagadka i myślę, że tego dotyczy sedno całej dyskusji. Mogę zdradzić, że bardzo często podczas odpraw żużlowcy pytają mnie, jak będziemy startować.- tłumaczył Artur Kuśmierz

Warto zaznaczyć, że zawodnicy często wyczuwali sędziów, np. licząc sobie, po ilu sekundach puszcza maszynę startową. Nowy system puszczania spod taśmy ma zapobiec takim metodą. Co daje jasny sygnał, że będzie dużo trudniej i mniej kombinowania na starcie przez zawodników, gdyś automat zwalniający maszynę startową ma tysięczne kombinacje i jest nie do wyczucia, w przypadku puszczania „z ręki”

fot. Jakub Malec

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *