Przejdź do treści
Artykuły

„Adeptów jest dużo więcej niż na Łotwie”-Andrzej Lebiedev o żużlu w Estonii

„Adeptów jest dużo więcej niż na Łotwie”-Andrzej Lebiedev o żużlu w Estonii

Autor: Jakub Żak

„Adeptów jest dużo więcej niż na Łotwie”-Andrzej Lebiedev o żużlu w Estonii

Od kilku lat mówi się o tym, że w Estonii żużel wraca do życia. Reakcją na taką sytuację było stworzenie Baltic Speedway League, o którą podczas BestSpeedway 1 liga zapytany został Andrzej Lebiedev.

Baltic Speedway League powstała w roku 2018. Są to rozgrywki parowe, w których biorą udział zespoły z północno-wschodniej Europy. Celem powstania tych rozgrywek było zwiększenie możliwości startów w odradzających się ośrodkach. W roku 2020 w lidze wystartowały dwie drużyny z Finlandii, dwie z Łotwy i jedna z Estonii. We wcześniejszych latach udział brała jeszcze jedna ekipa z Estonii, z Rosji i z Ukrainy. W lidze jeżdżą głównie młodzi wychowankowie klubów, a regularne rozgrywki pozwalają im na rozwój.

IMG 5951 1

Podczas ostatniego BestSpeedway 1 liga na temat Baltic Speedway League wypowiedział się Andrzej Lebiedev: „To szansa na rozwój nie tylko łotewskiego żużla, ale również estońskiego. Polacy o tym nie wiedzą, ale w Estonii jest bardzo dużo mini żużlowców, a adeptów jest dużo więcej niż na Łotwie. Wydaje mi się, że za 10 lat, jak będzie się to wszystko rozwijać w takim stopniu jak teraz, to w Estonii wyrośnie wielu dobrych zawodników, którzy będą pukali do wszystkich drzwi w najlepszych ligach.”

Takie wypowiedzi napawają optymizmem. W czasach, w których upada dużo klubów, a sport żużlowy popularny jest głównie w Polsce, wieści o tym, że speedway rozwija się nawet w krajach tak małych jak Estonia dają nadzieje. Kto wie? Może jak wszystko dalej będzie szło w tym kierunku, to za kilka lat w polskiej lidze ujrzymy Estoński klub. Zobaczymy, co przyniesie czas, ale sytuacja w Estonii pokazuje, że inicjatywy takie jak Baltic Speedway League mają sens i warto je wspierać.

fot. Speedway Estonia/Facebook

Link do całego magazynu tutaj.

baner mały psd
"Adeptów jest dużo więcej niż na Łotwie"-Andrzej Lebiedev o żużlu w Estonii 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *