Przejdź do treści
Aktualności żużlowe – najnowsze wiadomości i wyniki/Żużel: Grand Prix i turnieje FIM

Żużel. Dominik Kubera jedzie dalej! Dramat Kvecha w Abensbergu

Żużel. Dominik Kubera jedzie dalej! Dramat Kvecha w Abensbergu
⏱ 3 min czytania ✍️ Autor:

Dominik Kubera po pełnym emocji turnieju w Abensbergu wywalczył awans do GP Challenge. O wszystkim zdecydował dramatyczny bieg dodatkowy. Zawody z kompletem punktów wygrał Luke Becker, a groźny upadek zanotował Jan Kvech.

Dominik Kubera awansował do GP Challenge. Luke Becker zdominował turniej w Abensbergu

Eliminacje do GP Challenge w niemieckim Abensbergu dostarczyły ogromnych emocji. Przez większość zawodów sytuacja w tabeli zmieniała się praktycznie po każdym biegu, a Dominik Kubera do samego końca musiał walczyć o przepustkę do najważniejszego turnieju kwalifikacyjnego sezonu. Ostatecznie Polak dopiął swego i po dramatycznym biegu dodatkowym wywalczył awans.

Od początku zawodów świetne tempo narzucił Luke Becker. Amerykanin imponował przede wszystkim startami i na trudnym torze w Abensbergu praktycznie nie dawał rywalom żadnych szans. Becker zakończył turniej z kompletem punktów i już przed końcem fazy zasadniczej był pewny triumfu.

Znacznie więcej nerwów przeżywał Dominik Kubera. Reprezentant Polski nie zaczął źle, ale długo brakowało mu idealnych wyjść spod taśmy. A właśnie start w poniedziałkowych zawodach miał ogromne znaczenie. Mijanie na dystansie należało do rzadkości, dlatego każdy błąd kosztował bardzo dużo.

Kluczowy moment nastąpił w czwartej serii. Kubera stracił cenne punkty i jego sytuacja mocno się skomplikowała. Przed ostatnim startem Polak wiedział już, że nie wszystko zależy wyłącznie od niego. Potrzebował zwycięstwa i korzystnych rozstrzygnięć w innych wyścigach.

Presję wytrzymał jednak znakomicie. Kubera wygrał swój ostatni bieg fazy zasadniczej i zapewnił sobie miejsce w biegu dodatkowym o awans do GP Challenge. Tam rywalizował z Francisem Gustsem oraz Keynanem Rew.

Początek dodatkowego wyścigu nie wyglądał dla Polaka idealnie. Kubera po pierwszym łuku znalazł się za plecami rywali, ale chwilę później ogromnego pecha miał Gusts. Łotysz popełnił błąd na drugim łuku pierwszego okrążenia i spadł na koniec stawki. To otworzyło Kub­erze drogę do awansu.

Żużel. Zmarzlik wrócił do Gorzowa i powiedział to wprost. Kibice zaskoczyli mistrza świata

Dużo mówi się również o sytuacji Jana Kvecha. Czech w drugiej części turnieju zaczął się rozpędzać i wyglądał coraz lepiej na tle rywali, jednak w swoim czwartym starcie zanotował groźny upadek. Zawodnik nie wrócił już do zawodów i udał się na badania do szpitala. Według pierwszych informacji podejrzewany jest uraz szyi.

Za plecami Beckera świetnie spisali się także Kim Nilsson i Rohan Tungate. Obaj bez większych problemów zapewnili sobie miejsce w GP Challenge i do końca walczyli jeszcze o drugą pozycję w turnieju.

Wyniki eliminacji do GP Challenge w Abensbergu:

  1. 1. Luke Becker (Stany Zjednoczone) – 15 (3,3,3,3,3)
    2. Kim Nilsson (Szwecja) – 13+3 (3,3,2,3,2)
    3. Rohan Tungate (Australia) – 13+2 (2,3,3,2,3)
    4. Keynan Rew (Australia) – 11+3 (2,2,3,3,1)
    5. Dominik Kubera (Polska) – 11+2 (2,2,3,1,3)
    6. Francis Gusts (Łotwa) – 11+1 (3,3,1,2,2)
    7. Norick Bloedorn (Niemcy) – 9 (1,2,2,3,1)
    8. Dimitri Berge (Francja) – 8 (3,1,0,2,2)
    9. Kevin Woelbert (Niemcy) – 6 (2,0,1,0,3)
    10. Valentin Grobauer (Niemcy) – 5 (1,0,0,2,2)
    11. Matic Ivacic (Słowenia) – 5 (0,1,2,1,1)
    12. Jan Kvech (Czechy) – 4 (1,2,1,w,-)
    13. Cristian Zubillaga (Argentyna) – 4 (1,1,1,1,w)
    14. Niccolo Percotti (Włochy) – 3 (0,1,2,0,0)
    15. Mathias Tresarrieu (Francja) – 2 (0,0,0,1,1)
    16. Patricia Erhart (Niemcy) – 0 (0,0,0,0,0)
Google News Best Speedway Tv
Obserwuj nas na Google News, codziennie najnowsze informacje. Bądź z Nami
Avatar Marcin Mazurkiewicz

Autor tekstu:

Marcin Mazurkiewicz

Dziennikarz i wydawca serwisu BestSpeedwayTV.pl, od ponad 20 lat związany z żużlem jako obserwator, analityk i twórca treści. Specjalizuje się w rozgrywkach PGE Ekstraligi, Metalkas 2. Ekstraligi oraz wydarzeniach międzynarodowych (SGP, SEC). Na co dzień opisuje kulisy transferów, decyzje klubowe i rozwój szkolenia młodzieży. Autor kilkuset publikacji o tematyce żużlowej.

Zobacz wszystkie artykuły autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA