Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/Liga Szwedzka

Żużel. Wielkie plany na szkolenie młodzieży w Szwecji. Główną postacią projektu były zawodnik Stali Gorzów

Żużel
Fot. Linus Sundstrom Racing//Facebook

Autor: Jan Kamiński

Żużel. Wielkie plany na szkolenie młodzieży w Szwecji. Główną postacią projektu były zawodnik Stali Gorzów

Szwedzki żużel od kilku lat boryka się z coraz bardziej widocznym problemem jeżeli chodzi o ilość młodych zawodników szkolonych w kraju. W związku z tym powstała inicjatywa, której celem jest stworzenie doskonałych warunków dla rozwoju juniorów, pod czujnym okiem między innymi Linusa Sundströma.

W obliczu potrzeby stworzenia organizacji, która będzie mogła się zająć skutecznym szkoleniem szwedzkiej młodzieży powstało SSA, czyli Swedish Speedway Academy. Krajowe władze żużla połączyły swoje siły z Linusem Sundströmem i po całym roku testowania założonych metod zaprezentowali plan działania na sezon 2024. Zawiera on informacje o szkoleniach, które mają być przeprowadzane pod czujnym okiem doświadczonych pracowników, którzy mają pomóc młodzieżowcom rozpocząć drogę do profesjonalnego sportu. Treningi będą odbywać się w klasach 250cc oraz 500cc.

Szwedzki żużel od kilku lat boryka się z problemem zmniejszenia się liczby zawodników i trudności w zatrzymaniu i rozwoju młodych ludzi. Próbę zaradzenia temu problemowi podjęto w 2023 roku, kiedy prowadzono projekt pilotażowy pod nazwą „Svemo Track Racing Days”. Obejmował on organizowane popołudniowe i weekendowe szkolenia na terenie całego kraju pod kierownictwem Linusa Sundströma, który niedawno zakończył aktywną karierę żużlową. Projekt spotkał się z dużym uznaniem zarówno młodych zawodników, jak i rodziców, a następny krok zostanie postawiony w 2024 roku, kiedy organizacje, kluby i indywidualni zawodnicy zjednoczą się w ramach wyjątkowej inwestycji w szwedzką młodzież za pośrednictwem Swedish Speedway Academy – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie szwedzkiej ligi żużlowej.

Są również zaplanowane zawody, między innymi na obiektach w Gislaved, Västervik, Kumli, Eskilstunie oraz Norrköping. Cały cykl będzie zwieńczony wyłonieniem najlepszych młodych talentów w kraju Trzech Koron. Ciekawym doświadczeniem dla młodych adeptów sportu żużlowego może być ciągła obecność Linusa Sundströma, byłego zawodnika między innymi Stali Gorzów, który będzie w stanie przekazać im cenne wskazówki i wesprzeć każdego w rozwoju. Czy 33-latek podoła wyzwaniu i projekt zaowocuje wzrostem liczby obiecujących zawodników ze Szwecji? Tego dowiemy się, chociażby w następnym sezonie.

342847930 1116991636358338 6741403015678466776 n
Fot. Linus Sundstroem Racing//Facebook
343321259 184638594397224 4299702904623902837 n
Fot. Linus Sundstroem Racing//Facebook

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *