Przejdź do treści
Artykuły

Żużel. Trudny początek Falubazu Zielona Góra. Ważne spotkania już na starcie rozgrywek

Żużel
Fot. Marta Astachow

Autor: Krzysztof Choroszy

Żużel. Trudny początek Falubazu Zielona Góra. Ważne spotkania już na starcie rozgrywek

W minionym tygodniu poznaliśmy oficjalny terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Wokół nowego kalendarza rozpoczęła się spora dyskusja. Jednym z zespołów, które od początku czekają trudne mecze, jest Enea Falubaz Zielona Góra. Zielonogórzanie już na starcie zostaną wystawieni na sporą próbę.

Na początek wyjazd do Wrocławia

Beniaminek w swoim pierwszym meczu po powrocie do elity będzie miał przed sobą przeogromne wyzwanie. „Myszy” pojadą bowiem na Stadion Olimpijski, gdzie zmierzą się z wicemistrzem Polski. Spotkanie z Betard Spartą Wrocław może być ciężką weryfikacją możliwości zielonogórzan. Szczególnie że Sparta po wypożyczeniu Jakuba Krawczyka wydaje się być jeszcze mocniejsza, niż było to parę tygodni temu. Po wyjeździe do Wrocławia Falubaz czekają jeszcze ważniejsze starcia ze swoimi dwoma konkurentami.

Arcyważny mecz z GKM Grudziądz

Tydzień później zielonogórzanie zmierzą się z już na swoim torze z drużyną GKM Grudziądz. Spotkanie to może być kluczowe nawet dla przebiegu sezonu i końcowego układu tabeli po rundzie zasadniczej. Obie drużyny mają zbliżone potencjały i znajdują się w grupie trzech zespołów, które będą walczyć o utrzymanie i ostatnie miejsce, które da awans do fazy play-off. Zwycięstwo w domowym starciu z GKM-em będzie zatem obowiązkiem, aby realnie myśleć o realizacji celów wyznaczonych na sezon 2024.

Ciężki mecz w Lesznie

Terminarz nie rozpieścił Falubazu również w przypadku trzeciej kolejki. Zielonogórzanie wtedy pojadą na Stadion im. Alfreda Smoczyka, gdzie zmierzą się z trzecią ekipą, będącą w grupie walczących o utrzymanie. Unia Leszno na swoim domowym torze jest bardzo groźnym i trudnym przeciwnikiem, o czym przekonał się choćby GKM Grudziądz w minionej kampanii. Nie ulega jednak wątpliwości, że „Myszy” będą chciały wywieźć korzystny wynik z Leszna, aby w starciach ze swoimi najbliższymi rywalami zdobyć więcej punktów od nich.

Różne scenariusze dla zielonogórzan

Terminarz pierwszych trzech kolejek Falubazu Zielona Góra nie pomaga im w spokojnym wejściu w sezon. Zawodnicy ekipy z Zielonej Góry będą musieli od razu prezentować się najlepiej, jak tylko mogą, Możliwych scenariuszy jest wiele, począwszy od zwycięstwa z GKM-em i solidnym wyniku wywiezionym z Leszna, kończąc na porażkach w trzech pierwszych kolejkach. Ten drugi przewidywany przebieg spotkań może nieść ogromne utrudnienie w walce o utrzymanie. Przegrane z dwoma bezpośrednimi konkurentami, szczególnie z grudziądzanami na własnym torze, mogą nawet wyłonić głównego kandydata do spadku z Ekstraligi.

Nowi liderzy

W wyżej wymienionych meczach dużo zależeć będzie od nowych zawodników zielonogórzan, którzy od początku mają wcielić się w rolę liderów. Chodzi tu oczywiście o Jarosława Hampela i Piotra Pawlickiego. Dwaj polscy seniorzy od startu rozgrywek muszą być w optymalnej formie, gdyż w innym przypadku sytuacja Falubazu Zielona Góra może się bardzo skomplikować. Solidne występy to będzie coś, czego będzie oczekiwać się od nowych juniorów, którzy spokojnie mogą rywalizować z formacjami młodzieżowymi innych drużyn.

Niepewność względem zawodników

Kibice z Zielonej Góry mogą również zastanawiać się, jaką formę zaprezentują Przemysław Pawlicki, Rasmus Jensen i Jan Kvech. Wszyscy z tej trójki zasłużyli na to, aby otrzymać szansę jazdy w PGE Ekstralidze. Wątpliwości może budzić jednak to, jak będą oni jeździć na początku sezonu. Z pewnością każdy z nich będzie chciał wejść i wykorzystać szansę. Nie można pominąć tego, że Kvech będzie w przyszłym roku stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix, co również może sprawić, że uda mu się dobrze przygotować do sezonu. Pawlicki i Jensen za to po świetnym sezonie na zapleczu elity, z pewnością będą dążyć do jak najlepszych występów już w samej Ekstralidze.

356391356 730380692422864 4725335151405944673 n
Fot. Sonia Kaps

Duże znaczenie początku

W przypadku terminarza Falubazu warto zaznaczyć, że czekają ich z reguły trudniejsze mecze. To oznacza, że w 2. i 3. kolejce będą musieli stanąć na wysokości zadania i zdobyć jak najwięcej punktów, aby przed dalszą częścią sezonu było o co walczyć. Wyniki w meczach z Unią i GKM-em będą również ważne z tego względu, że w 4. rundzie zielonogórzanie podejmą u siebie derbowego rywala, Stal Gorzów. Korzystne wyniki w drugim i trzecim starciu mogą pozytywnie nastroić i zmobilizować do walki w bardzo ważnym spotkaniu dla klubu.

Falubaz będzie walczył

Rozgrywki nigdy nie należą do najłatwiejszych dla beniaminka. Falubaz ma jednak o tyle trudny początek, że już praktycznie na samym starcie muszą walczyć z rywalami, z którymi będą bić się o utrzymanie. Nie jest to bardzo korzystna sytuacja, gdyż gorsza forma na początku sezonu może nawet pogrzebać ich szanse na utrzymanie. Nie jest to mimo wszystko sytuacja beznadziejna, a powracający do elity Falubaz zrobi wszystko, aby pozostać w jej szeregach, a nawet powalczyć o awans do fazy play-off.

Falubaz
Fot. Marta Astachow

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *