Przejdź do treści
Aktualności/Krajowa Liga Żużlowa

Żużel. Trener Unii Tarnów o problemie z wychowankami „Ta szkółka to jest teraz nasza największa konkurencja”

Żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Jan Kamiński

Żużel. Trener Unii Tarnów o problemie z wychowankami „Ta szkółka to jest teraz nasza największa konkurencja”

Unia Tarnów w następnym sezonie rozgrywek Krajowej Ligi Żużlowej będzie zdecydowanym faworytem do awansu. Klub dokonał kilka niesamowicie pomocnych transferów, które mają być gwarantem dobrych występów na torze. W zespole potrzeba jednak drugiego juniora, który mógłby uzupełnić skład na 2024 rok. Trener Stanisław Burza pomimo chęci korzystania z wychowanków będzie go musiał jednak szukać poza klubem.

Formacja młodzieżowa w przyszłym sezonie

Ekipa z Tarnowa sezon 2023 zakończyła na 4 miejscu w ligowej tabeli i doznała dotkliwej porażki w półfinałowym starciu ze zwycięzcą rozgrywek, Stalą Rzeszów. Teraz kadra „Jaskółek” przeszła gruntowną przebudowę. Do zespołu dołączyli Timo Lahti, David Bellego, Daniel Jeleniewski oraz Adrian Cyfer. Wypożyczony z drużyny Wilków Krosno został także Marko Lewiszyn, który już w minionej odsłonie rozgrywek był obecny w klubie. Na pozycjach juniorskich pewny jest już Jan Heleniak. Szkoleniowiec drużyny, Stanisław Burza tłumaczy, dlaczego drugim z młodzieżowców nie będzie wychowanek.

Tyle że obecnie nie mamy drugiego juniora, który byłby na tyle doświadczony i objeżdżony, żeby wystawiać go do jazdy w lidze. To jest jednak poważna sprawa, a my mamy chłopaków, którzy jeszcze dużo muszą się uczyć. Dlatego musimy się wzmocnić jednym młodzieżowcem. Mamy grupę młodych, która za rok będzie się przebijała przez zawody młodzieżowe, będzie też zbierała szlify na treningach. Jeśli okaże się, że ktoś ten proces przechodzi w miarę sprawnie, to dostanie szansę – powiedział w rozmowie z serwisem polskizuzel.pl.

370257380 368718515683254 3331033495874505577 n
Już w najbliższy poniedziałek o godzinie 20 na naszym kanale YouTube: Remigiusz Substyk

Spora konkurencja w szkoleniu młodzieży

Wszystko z powodu Akademii Żużlowej Janusza Kołodzieja, prowadzonej w miejscowości Nowodworze w pobliżu Tarnowa. Wielu młodych adeptów zainteresowanych żużlem udaje się właśnie tam i to w tym Stanisław Burza upatruje powodu zmniejszonej ilości wychowanków Unii. Aktualnie najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem, który rozwinął się w szkółce zawodnika Unii Leszno, jest Bartłomiej Kowalski.

Tak to wygląda. Ta szkółka to jest teraz nasza największa konkurencja. Nie chcę jednak mówić niczego złego o tej szkółce, bo ona jest fajnie rozbudowana i dobrze przygotowuje do egzaminu na certyfikat. Oni mają tam długofalowe rozwiązanie. Klub oczywiście na tym traci, bo jednak ta młodzież faktycznie tam ucieka. Kowalski, Bańdur wyrośli na tarnowskiej ziemi, ale jeżdżą dla innych klubów. To samo Kupiec. Wychodzi na to, że mamy zdolną młodzież, ale ona jest w innych klubach. Możemy się jedynie cieszyć z tego, że tylu ciekawych chłopaków stawiało w Tarnowie pierwsze kroki – dodał

Niezależnie od sytuacji na pozycjach młodzieżowych, kibice z Tarnowa mogą rozpatrywać awans na zaplecze PGE Ekstraligi jako najbardziej prawdopodobną opcję. Nie można zapominać, że tzw. kontrakty warszawskie zawarli także Peter Ljung i Kenneth Bjerre. Czy Unia Tarnów znajdzie dobrego kandydata na pozycję juniora i zdobędzie awans do Speedway 2 Ekstraligi? Tego dowiemy się już w następnym sezonie.

Unia Tarnów
Fot. Paweł Wilczyński
394764400 10228149873746394 18040503865764348 n
Fot. Paweł Wilczyński

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *