Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Skrócenie czasu trwania meczów ligowych złym pomysłem. Komentator żużlowy proponuje inne rozwiązanie

Żużel

Autor: Jan Kamiński

W sporcie żużlowym stale zachodzą zmiany, które mają za zadanie urozmaicić zawody oraz przyciągnąć coraz to większą ilość widzów. Zdarza się, że w różnych przestrzeniach pojawiają się głosy o ewentualnym skróceniu meczów ligowych, miałoby to na celu dynamizację meczów ligowych.

Ciężko określić czas trwania meczu żużlowego

Co roku zachodzi wiele zmian w przepisach rozgrywek o miano Drużynowego mistrza Polski na żużlu, od wielu lat stałym punktem jest jednak to, że każdy mecz składa się z 15 biegów. Spotkanie żużlowe w PGE Ekstralidze nie ma określonego czasu, w którym ma się zakończyć, przez co zdarza się, że niektóre z nich są zdecydowanie dłuższe niż pozostałe. Na temat różnych pomysłów zmian, mających przyspieszyć przebieg meczów wypowiedział się podczas wizyty w naszym magazynie komentator żużlowy, Maciej Markowski.

W tym przypadku jestem absolutnym przeciwnikiem takich zmian, jeżeli chodzi o skracanie meczów, co to znaczy skracanie meczów. Żużel jest takim sportem, gdzie nie można ustalić 90 minut jak w piłce nożnej i przerwiemy mecz w 90 minucie przy stanie 39:39 przed nominowanymi, bo była taśma i wypadki i inne różne sytuacje. Ja tego kompletnie nie kupuję – powiedział.

Lepszym rozwiązaniem zmiana tabeli biegowej

Marcin Markowski uważa, że niemożliwe jest określenie czasu, w jakim skończy się mecz, oraz nikt nie jest w stanie wpłynąć na takie sytuacje jak ewentualne upadki. Sam wyszedł jednak z propozycją, która mogłaby według niego realnie wejść w życie podczas ekstraligowych zmagań. Chodzi o zredukowanie standardowej ilości przerw na prace związane z torem z 4 do 3.

Ja w inną stronę bym poszedł. Zmiana odnośnie tabeli biegowej i wtedy przerwa po 5, 10 i 13 wyścigu, jest to zupełnie racjonalne – tłumaczy.

Ewentualne zmiany w regulaminie, które miałyby dotyczyć przebiegu spotkań, nadal są sprawą otwartą, można jedynie spekulować, czy władze polskiego żużla zdecydują się na skorzystanie z którejś propozycji, bądź zaprezentują całkiem nowy pomysł związany z rozgrywaniem meczów.