Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/Artykuły/Turnieje Drużynowe/Turnieje Indywidualne

Żużel. Polska stolicą europejskich finałów!

Finał Speedway Of Nations relacja na żywo
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Redakcja

Żużel. Polska stolicą europejskich finałów!

W Polsce czeka nas naprawdę bujny rok pełen finałów mistrzostw i pucharów Europy. Jest to rekordowa liczba imprez finałowych na naszych ziemiach, jeśli nie liczymy SEC, gdzie wielkie zakończenie odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Najprawdopodobniej odbędzie się także jeszcze jeden turniej w naszym kraju, co napawa nas dumą. Finały DME seniorów, DME do lat 23, MEP Juniorów oraz finał ME na lodzie – to wszystko będzie miało miejsce w Polsce.

Warto zaznaczyć, że zbliża się trzecia edycja DME seniorów, która w zasadzie otworzy sezon 2024. Aż dwa z trzech turniejów odbędą się w Polsce. Nasz kraj, jako gospodarz finału, już jest rozstawiony w finale. Oznacza to, że na przykład w półfinale w Gdańsku (zwanym finałem B) będziemy świadkami wyłącznie zagranicznych reprezentacji. Warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do dwóch poprzednich edycji, Wielka Brytania nie zgłosiła się do DME. To dość zaskakujące, biorąc pod uwagę, że Brytyjczycy przystąpili do DME U-23.

Co do indywidualnych turniejów, to aż 6 Polaków weźmie udział w eliminacjach SEC, tyle samo zawodników wystawiają Czechy, Dania i Szwecja. Po pięciu natomiast Francja i Dania. Jeśli chodzi o IMEJ U-19, to Polska i Szwecja otrzymały najwięcej miejsc, a więc po pięć (chcieliśmy sześć). Po cztery miejsca przyznano Danii.

Tylko 12 państw zgłosiło się do MEP, więc nie będzie można przeprowadzić dwóch półfinałów. Trochę słabo wygląda to też w DME U-23, gdzie zobaczymy zaledwie siedem drużyn. Jeśli jednak spojrzymy na MEPJ U-19, które odbędzie się w Pile, to nie ma powodów do narzekań. Patrząc na poziom szkolenia w tej kategorii w Europie, siedem duetów to zdecydowany sukces.

MNÓSTWO FINAŁÓW W POLSCE

06.04.2024 – Wielki FinałGrudziądz (Polska) Drużynowe Mistrzostwa Europy

24.08.2024 – Finał – Kraków (Polska) Drużynowe Mistrzostwa Europy do lat 23

22.06.2024 – Finał – Piła (Polska) Mistrzostwa Europy Par Juniorów do lat 19

25.06.2024 – I finał – vacat (Polska) Mistrzostwa Europy Par 250 cc

24.02.2024 – I finał – Sanok (Polska) Indywidualne Mistrzostwa Europy na lodzie

25.02.2024 – II finał – Sanok (Polska) Indywidualne Mistrzostwa Europy na lodzie

Max Fricke
Fot. Paweł Wilczyński
Żużel
Fot. Sonia Kaps

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *