Przejdź do treści
Aktualności

Żużel. Pierwsze międzynarodowe zawody w tym sezonie. W sobotę finały DME w Gdańsku i Pardubicach [ZAPOWIEDŹ]

Żużel
Fot. Taylor Lanning

Autor: Paweł Płóciniak

Żużel. Pierwsze międzynarodowe zawody w tym sezonie. W sobotę finały DME w Gdańsku i Pardubicach [ZAPOWIEDŹ]

W sobotę 30 marca odbędą się finał A w Pardubicach oraz finał B w Gdańsku w ramach Drużynowych Mistrzostw Europy. Do Wielkiego Finału w Grudziądzu, gdzie czeka już obrońca tytułu – Reprezentacja Polski awansują zwycięzcy oraz najlepsza drużyna z drugiego miejsca.

Przed nami trzecia edycja Drużynowych Mistrzostw Europy. Finały A i B, z których zwycięzca oraz lepsza drużyna z drugiego miejsca przechodzą dalej odbędą się tak jak w ubiegłym roku w Pardubicach oraz w Gdańsku. Podium w ostatnich dwóch latach tej imprezy było w identycznej kolejności: Polska, Dania i Wielka Brytania. Tym razem tak nie będzie, ponieważ ze startu zrezygnowali Brytyjczycy.

W finale A zdecydowanym faworytem będzie reprezentacja Danii, której barw będzie bronić czwórka żużlowców ścigających się w PGE Ekstralidze. Obowiązujący przepis o maksymalnie jednym zawodników z Grand Prix spowodował, że można było desygnować jednego z dwójki Madsen-Michelsen i wybór padł na tego drugiego. Plany w bezpośrednim awansie Duńczykom na pewno będzie chciała pokrzyżować drużyna gospodarzy. W składzie reprezentacji Czech nie zabraknie Kvecha oraz Milika. Na pozycji rezerwowego znalazł się utalentowany 16-latek Adam Bednar.

Pozostałe dwie ekipy, które wystąpią w Pardubicach to Słoweńcy oraz Norwegowie. Ci pierwsi nie zgłosili czwórki zawodników, więc podczas zawodów będą startować w osłabieniu. Wolne miejsce mógłby zająć Matej Zagar, który drugi rok podpisał w Polsce tzw. kontrakt warszawski, jednak w ostatnich latach nie za bardzo był chętnym do jazdy w reprezentacji. Za to w zespole ze Skandynawii nie ma tylko zawodnika rezerwowego. Oczywiście u Norwegów najbardziej znanym nazwiskiem, a także liderem drużyny jest zawodnik ebut.pl Stali Gorzów Mathias Pollestad.

Drugi finał odbędzie się na torze w Gdańsku, gdzie wystartują reprezentanci Niemiec, Szwecji, Łotwy oraz Ukrainy. Na torze nie zabraknie uczestników Grand Prix Fredrika Lindgrena oraz Andrzeja Lebiediewa. Reprezentacja Trzech Koron będzie faworytem tych zawodów, Morgan Andersson postawił na bardzo doświadczony zespół składający się z Lindgrena, Thorssella, Nilssona oraz Lindbaecka. Na papierze wydaje się, że to właśnie Łotysze będą ich największym zagrożeniem w uzyskaniu awansu do Wielkiego Finału. Tam w składzie poza Lebiediewm i Gustsem znaleźli się zawodnicy Lokomotivu Daugavpils.

Finał B powinien być bardziej wyrównany niż ten drugi w Pardubicach. U naszych zachodnich sąsiadów na pozycji rezerwowego zobaczymy utalentowanego juniora Noricka Blodorna, ale brakuje uczestnika cyklu Grand Prix Kaia Huckenbecka, który zdecydowanie byłby wartością dodaną dla swojej reprezentacji. W barwach ukraińskich zobaczymy powracającego do międzynarodowej rywalizacji Andrieja Karpowa. W zestawieniu nie brakuje Marko Lewiszyna, a także znajdującego się pod numerem dwudziestym Nazara Parnitskyiego, który tak jak Francis Gusts z pozycji rezerwowego może być ważnym ogniwem swojej reprezentacji.

Oba finały odbędą się w sobotę 30 marca, w Gdańsku rozpoczniemy ściganie o godzinie 14 natomiast w Pardubicach godzinę później. Dwa najlepsze zespoły oraz drużyna z drugiego miejsca mająca więcej punktów dołączą do Reprezentacji Polski, która już czeka na rywali w Wielkim Finale. Rywalizacja o medale Drużynowych Mistrzostw Europy będzie miała miejsce w Grudziądzu 6 kwietnia.

FINAŁ A:

Reprezentacja Danii

1. Mikkel Michelsen
2. Mads Hansen
3. Rasmus Jensen
4. Anders Thomsen
17. Bastian Pedersen

Reprezentacja Czech

5. Jan Kvech
6. Vaclav Milik
7. Daniel Klima
8. Jan Macek
18. Adam Bednar

Reprezentacja Norwegii

9. Mathias Pollestad
10. Truls Kamhaug
11. Glenn Moi
12. Lasse Fredriksen

Reprezentacja Słowenii

13. Matic Ivacic
14. Anże Grmek
15. Luka Omerzel
16. brak zawodnika

FINAŁ B:

Reprezentacja Łotwy

1. Andrzej Lebiediew
2. Oleg Michaiłow
3. Jewgienij Kostygow
4. Daniił Kołodinski
17. Francis Gusts

Reprezentacja Niemiec

5. Valentin Grobauer
6. Erik Riss
7. Kevin Woelbert
8. Sandro Wassermann
18. Norick Bloedorn

Reprezentacja Szwecji

9. Jacob Thorssell
10. Antonio Lindbaeck
11. Fredrik Lindgren
12. Kim Nilsson
19. Casper Henriksson

Reprezentacja Ukrainy

13. Marko Lewiszyn
14. Andrij Karpow
15. Stanisław Melnyczuk
16. Witalij Lysak
20. Nazar Parnitskyi

Żużel
Fot. Marta Astachow
Żużel
Fot. Mateusz Biskup

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *