Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Kulisy dramatycznej walki o pieniądze zawodników i licencje dla Wybrzeża

Wybrzeże
Fot. Sonia Kaps

Autor: Redakcja

Żużel. Kulisy dramatycznej walki o pieniądze zawodników i licencje dla Wybrzeża

Wybrzeże Gdańsk to klub żużlowy, występujący w drugiej lidze polskiej Ekstraligi 2. Wybrzeże Gdańsk w swojej historii przeżyło wiele wzlotów i upadków, od rywalizacji w najwyższej klasie rozgrywkowej polskiej Ekstraligi po kłopoty finansowe i spadek z ligi.

Ostatnio Wybrzeże Gdańsk borykało się z niepewnością dotyczącą licencji na nadchodzący sezon ze względu na problemy finansowe. Wraz ze zbliżaniem się nowego sezonu pojawiały się wątpliwości, czy klubowi w ogóle uda się uzyskać licencję na rozgrywki. Podkreśla to burzliwą historię finansową Wybrzeża, w którym klub miał trudności ze znalezieniem stabilnego właściciela i sponsorów. Jednak dzięki wysiłkom kluczowych osób Wybrzeże Gdańsk zdołało na czas zabezpieczyć licencję na nowy sezon.

Kłopoty finansowe

Sprawa Wybrzeża Gdańsk nie rozpoczęła spokojnie nowego sezonu. W klubie krążyły plotki o problemach finansowych, a wielu wątpiło, czy Wybrzeże Gdańsk będzie w stanie uzyskać licencję na nadchodzący sezon. Z Gdańska napływały niepokojące doniesienia, które nie napawały obserwatorów zbyt dużym optymizmem. Było widać, że klub ma trudności z uporządkowaniem finansów. Wielu zastanawiało się, czy nadmorski klub będzie w stanie spełnić wymogi finansowe niezbędne do uzyskania licencji. Prawdziwość tych plotek pozostawała niejasna, ale nie można zaprzeczyć, że klub stanął przed trudną sytuacją, chcąc zapewnić o swojej sytuacji finansowej. Pierwsze sygnały nie wróżyły dobrze.

Zaangażowanie Krzysztofa Cegielskiego

Jedną z osób, która pomogła uporządkować sprawy Wybrzeża, był Krzysztof Cegielski, który pośredniczył w rozmowach pomiędzy zawodnikami a zarządem.

Cegielski zauważył: „-Miałem z tym klubem do ostatnich chwil dużo „pracy”, niebezpośrednio, ale byłem w kontakcie z zawodnikami, z zarządzającymi Ligami. Ja informowałem zawodników, jak wygląda sytuacja, przekazywałem dalej. Pieniądze miały być przekazane, nie były. Na szczęście traktowanie klubów pierwszoligowych, Ekstraligi 2 powoli wchodzi na poziom Ekstraligi 1. i dlatego tutaj nie było pobłażania. Ci, którzy mieli dostać pieniądze, za sezon otrzymali je w ostatniej chwili, ale otrzymali je, więc tutaj sprawa została wyjaśniona„.

Wynagrodzenia zawodników

W ostatniej chwili klubowi udało się uregulować zaległe płatności, aby wywiązać się z kontraktów zawodników. Komunikacja Krzysztofa Cegielskiego z zawodnikami odegrała kluczową rolę w uspokojeniu ich w tym trudnym okresie. Terminowe wypłaty wynagrodzeń oraz spełnienie innych kryteriów licencyjnych ostatecznie umożliwiły Wybrzeżowi uzyskanie akceptacji licencji na starty w nadchodzącym sezonie.

Bez uregulowania zaległych wynagrodzeń jest bardzo mało prawdopodobne, że klub zapewniłby sobie licencję Ekstraligi 2 na nadchodzący sezon. Wypełnienie zobowiązań finansowych było kluczem do kontynuacji udziału Wybrzeża w lidze.

Licencja zatwierdzona pomimo plotek

Pomimo niepokojących plotek płynących z Gdańska, Wybrzeżu Gdańskiem udało się uzyskać licencję na nadchodzący sezon. Dla wielu, którzy wątpili, czy nadmorski klub uzyska zgodę, odetchnęło z ulgą. Nawet biorąc pod uwagę problemy finansowe i spóźnione wypłaty wynagrodzeń zawodnikom, liga utrzymała Wybrzeże na wysokim poziomie i nie traktowała ich wyjątkowo.

Poprawiają się standardy licencyjne dwóch największych dywizji w Polsce. Kluby drugiej ligi Ekstraligi 2 stoją obecnie przed podobną analizą, jak te z najwyższej klasy rozgrywkowej Ekstraligi. Zapewnia to profesjonalizm we wszystkich ligach i nie pozwala drużynom z pierwszej ligi na uchylanie się od wymagań.

Żużel
Fot. Sonia Kaps
Gdańsku
Fot. Sonia Kaps

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *