Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Jednak bez obowiązkowego wychowanka! Zaskakujące zwroty w planach szkoleniowych PGE Ekstraligi

Żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Redakcja

Żużel. Jednak bez obowiązkowego wychowanka! Zaskakujące zwroty w planach szkoleniowych PGE Ekstraligi

Projekt, który wzbudza gigantyczne kontrowersje wśród kibiców, działaczy klubowych i ekspertów, to inicjatywa wprowadzenia obowiązku wystawiania na pozycjach juniorskich przynajmniej jednego wychowanka przez kluby PGE Ekstraligi od sezonu 2025. To rewolucyjne podejście miało być punktem kulminacyjnym lat pracy nad systemem szkolenia, mającym przekształcić podejście klubów od ilości do jakości. Jednak niespodziewana zmiana koncepcji podczas ostatnich prac nad regulaminem sugeruje, że rewolucja ta może być mniej radykalna, niż pierwotnie zakładano.

Początkowo, kluby PGE Ekstraligi zostały poinformowane, że od sezonu 2025 każdy zespół będzie zobowiązany posiadać co najmniej jednego młodzieżowca wychowanka w składzie. To wywołało burzliwą dyskusję, z szeregami krytyków, w tym tak znaczącymi postaciami jak Marek Cieślak, dostrzegającymi potencjalne zagrożenia dla poziomu sportowego rozgrywek. Wątpliwości budziły również obawy o ewentualne ośmieszenie ligi.

Jednak zaskakująco, obecnie trwają poważniejsze prace nad zmianą regulaminu, które mają na celu promowanie wychowanków i nagradzanie klubów za inwestycję w szkolenie. To oznacza, że obowiązek wystawiania młodzieżowców może zostać zastąpiony systemem nagród finansowych dla klubów, które włożą najwięcej wysiłku w rozwijanie własnych talentów.

Część głosów sugeruje, że ten zwrot może być zainspirowany modelem Pro Junior System obowiązującym w piłkarskiej PKO BP Ekstraklasie. W tym systemie część wypłaty klubu zależy od promowania własnych zawodników, dając tym samym klubom swobodę wyboru między korzyściami finansowymi a doświadczeniem doświadczonych zawodników spoza systemu szkoleniowego.

Aktualnie, w PGE Ekstralidze, podział pieniędzy jest ujednolicony, a poza medalistami wszyscy otrzymują identyczne wypłaty. Planowane zmiany sugerują, że w przyszłości może się to zmienić, a kluby mogą być nagradzane zależnie od ich sukcesów szkoleniowych, co może znacząco wpłynąć na budżety poszczególnych drużyn.

W tym kontekście Orlen Oil Motor Lublin, który ostatnimi czasy nie odnosił spektakularnych sukcesów w zakresie szkolenia, mógłby być jednym z klubów najbardziej dotkniętych wprowadzeniem obowiązku posiadania wychowanka. Podobnie, Enea Falubaz Zielona Góra nie będzie miał w tym sezonie wychowanka na pozycji juniorskiej, co może podważyć ich pozycję w kontekście ewentualnych zmian regulaminowych.

Jednak pytanie, czy nagradzanie finansowe zamiast narzucania obowiązków to lepsze rozwiązanie, budzi szeroką dyskusję wśród ekspertów. Warto zastanowić się, czy finansowe zachęty są wystarczające, aby motywować kluby do rzeczywistego zaangażowania w rozwijanie młodych talentów.

Zmiana podejścia do systemu szkolenia w PGE Ekstralidze, chociaż z pozoru mniej radykalna niż pierwotnie zakładano, może mieć daleko idące konsekwencje dla polskiego żużla. Czy wprowadzenie nagród finansowych zamiast obowiązków szkoleniowych okaże się skuteczne? Czy kluby zdecydują się na zainwestowanie w rozwijanie własnych talentów, czy wybiorą łatwiejszą drogę zatrudniania doświadczonych zawodników spoza swojego systemu szkoleniowego?

Dyskusja na ten temat z pewnością będzie się rozwijać w najbliższych miesiącach, gdyż kształt regulaminu PGE Ekstraligi stanie się jednym z kluczowych tematów dla całego środowiska żużlowego w Polsce. Warto śledzić te wydarzenia, gdyż przemiany w jednym z najważniejszych nurtów polskiego sportu motorowego mogą znacząco wpłynąć na jego przyszłość. Czy zmiany te będą radykalne, czy może okażą się bardziej subtelne – to pytanie, na które odpowiedź poznamy w najbliższych miesiącach. Jedno jest pewne: polski żużel stoi przed niespodziewaną zmianą, której konsekwencje będą odczuwalne.

381073983 10227878331878017 7966229415390786767 n
Fot. Paweł Wilczyński
381067276 10227878336158124 5475523320241366239 n
Fot. Paweł Wilczyński

Dołącz do nas na facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *