Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Czy Stal wykorzysta osłabienie Ostrovii? Arged Malesa Ostrów Wielkopolski – Texom Stal Rzeszów [ZAPOWIEDŹ]

żużel
Fot. Jakub Malec

Autor: Krzysztof Grzęda

Żużel. Czy Stal wykorzysta osłabienie Ostrovii? Arged Malesa Ostrów Wielkopolski – Texom Stal Rzeszów [ZAPOWIEDŹ]

W piątek czekają nas dwa spotkania 4. Rundy Metalkas 2. Ekstraligi, w Ostrowie Wielkopolskim miejscowa Arged Malesa podejmie Texom Stal Rzeszów.

Spotkanie zostało zaplanowane na 10 maja, zamiast na 4 maja z prostego powodu. W minioną sobotę odbywały się eliminacje SEC Challenge i z uwagi na możliwość wcześniejszego zaplanowania dokładnego terminu mecz został od razu przełożony na 10 maja.


Początek sezonu dla obu ekip wyglądał dość porównywalnie. Po trzech rozegranych spotkaniach, zarówno ostrowianie jak i rzeszowianie mają 2 punkty. Zawodnicy Mariusza Staszewskiego wygrali domową rywalizację z Energa Wybrzeżem Gdańsk i ulegli w wyjazdowych spotkaniach w Rybniku i Bydgoszczy. Natomiast Stal Rzeszów jedyne zwycięstwo odniosła w inauguracyjnym meczu sezonu na własnym torze przeciwko H. Skrzydlewska Orłowi Łódź. Później mieli domową potyczkę z Cellfast Wilkami Krosno oraz tak jak ostrowianie, pojechali do Rybnika i w obu tych spotkaniach nie zdobyli punktów.

Do piątkowego spotkania w sporym osłabieniu przystąpią gospodarze. Zabraknie Tobiasza Musielaka, który w ubiegłym tygodniu złamał obojczyk podczas meczu brytyjskiej Premiership. Nie wiadomo, jak długo potrwa przerwa zawodnika Arged Malesy Ostrów, ale gdy złamał tą samą kość rok temu, to jego przerwa trwała około 3 tygodnie. Szczęściem w nieszczęściu dla ostrowian jest fakt, iż mogą stosować zastępstwo zawodnika za swojego kapitana, co pomoże w częściowym zrekompensowaniu jego straty. Natomiast zawodnicy gości nie mają żadnych problemów zdrowotnych.

Faworytem meczu bez wątpienia są gospodarze, którzy są oczywiście u siebie, ale ich kadra jest znacznie mocniejsza niż drużyna gości. Oba zespoły swój ostatni mecz odjechały w Rybniku i co ciekawe więcej punktów zdobyli rzeszowianie. Beniaminek Metalkas 2. Ekstraligi zdobył 40 punktów, a Ostrovia o jeden mniej. Świetnie spisali się Nicki Pedersen oraz Marcin Nowak. Obaj zawodnicy się sześć razy i zdobyli ponad 10 punktów. Natomiast w zespole Ostrovii liderami byli Tobiasz Musielak, Chris Holder i Sebastian Szostak. Dorobek seniorów to 10+1 w sześciu biegach, a u Szostaka punkt mniej i przy pięciu wyścigach. Bardzo mocno zawiedli Gleb Czugunow i Frederik Jakobsen, którzy razem zdobyli 8+3 startując po cztery razy.

Głównym atutem Ostrovii będzie równa trójka liderów oraz domowy tor. Każdy z trójki Czugunow, Jakobsen i Holder na domowym torze i sześciu startach są gwarantem dwucyfrowej zdobyczy punktowej, a gdy dołożymy do tego Sebastiana Szostaka znajdującego się w dobrej formie oraz Wiktora Jasińskiego wydaje się, że wynik powyżej 50 punktów dla zespołu Mariusza Staszewskiego jest naprawdę możliwy.

Paweł Piskorz będzie głównie liczył na zdobycze Nickiego Pedersena. Trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata jest jednym z najlepszych zawodników ligi i zawsze stać go na świetny wynik. Ostatni raz na torze w Ostrowie pojawił się w 2022 roku w barwach GKM-u Grudziądz i zdobył aż 15+1 w sześciu startach. Jednakże sam Pedersen nie wystarczy, z trójki Thorsell, Nowak i Pieszczek musi na bardzo dobrym poziomie pojechać minimum dwójka, aby goście mieli szansę na korzystny rezultat.

Największą bolączką rzeszowian jest formacja juniorska i U24. Jesper Knudsen jest zawodnikiem nierównym, szczególnie w meczach wyjazdowych, bo debiutuje dopiero na torach zaplecza PGE Ekstraligi. Duet juniorów stworzy wychowanek Arged Malesy Ostrów, Jakub Poczta, który po raz pierwszy w karierze wystąpi przeciwko macierzystej ekipie. W składzie pod numerem siódmym znajduje się Konrad Mikłoś, ale zastąpi go Wiktor Rafalski lub Bartosz Curzytek.

Starcia ostrowsko-rzeszowskie powracają po kilku latach przerwy. Ostatni raz zespoły z tych miast rywalizowały w 2018 roku na drugim poziomie rozgrywek. Były to czasy, gdy w Stali rywalizował Greg Hancock, a w Ostrovii jej obecny trener młodzieży, Kamil Brzozowski. W rundzie zasadniczej Stal na torze w Ostrowie okazała się zdecydowanie lepsza, bo wygrali aż 53-37, a w finale ponownie pokonali gospodarzy, ale zaledwie dwoma punktami.

Początek meczu w piątek, 10 maja o 20:30. Sędzią będzie Rafał Kobak, komisarzem toru Michał Wojaczek, a komisarzem technicznym Marcin Bordewicz.

Awizowane składy:

Texom Stal Rzeszów:
1. Marcin Nowak
2. Krystian Pieszczek
3. Jacob Thorssell
4. Jesper Knudsen
5. Nicki Pedersen
6. Jakub Poczta
7. Konrad Mikłoś
8.

Arged Malesa Ostrów
9. Chris Holder
10. Tobiasz Musielak
11. Wiktor Jasiński
12. Frederik Jakobsen
13. Gleb Czugunow
14. Gracjan Szostak
15. Sebastian Szostak
16.

Grzegorz Walasek
Fot. Marta Astachow
stal rzeszow 2024 rybnik
Fot. Jakub Malec

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *