Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Czy rozpędzeni rzeszowianie odrobią straty z Ostrowa? Texom Stal Rzeszów – Arged Malesa Ostrów [ZAPOWIEDŹ]

żużel
Fot. Jakub Malec

Autor: Krzysztof Grzęda

Żużel. Czy rozpędzeni rzeszowianie odrobią straty z Ostrowa? Texom Stal Rzeszów – Arged Malesa Ostrów [ZAPOWIEDŹ]

Po dwóch ubiegłotygodniowych zwycięstwach wyraźnie rozpędzona wydaje się być Stal Rzeszów, jednak w sobotę na Podkarpacie zawita lider tabeli z Ostrowa Wielkopolskiego, kto sięgnie po pełną pulę?

Jeszcze w ubiegły piątek wydawało się, że rzeszowianie nie mogą być pewni ligowego bytu, ale obrót spraw uległ zmianie o 180 stopni po dwóch wygranych. W piątek dwoma punktami pokonali na własnym torze Innpro ROW Rybnik, a w niedzielę w derbowej konfrontacji w Krośnie okazali się lepsi dziesięcioma punktami i obecnie w tabeli Metalkas 2. Ekstraligi zajmują siódme miejsce, ale są jeszcze w walce o play-off. Natomiast Ostrovia po niespodziewanej porażce na domowym torze z #OrzechowaOsada PSŻ Poznań, wygrała z bonusami mecze w Gdańsku oraz domowy z ROW-em Rybnik i to pozwoliło im wysforować się na czoło tabeli.

Sobotni mecz zapowiada się naprawdę interesująco. Udowodniło to już pierwsze spotkanie w tym sezonie między tymi dwoma ekipami. W 4 rundzie tego sezonu zwycięstwo w wyścigach nominowanych wyrwali Ostrowianie, wygrywając ostatecznie 47-43. Jechali oni wtedy bez Tobiasza Musielaka, który był kontuzjowany, ale jego brak nie był na tyle sporym osłabieniem, aby kandydat do awansu musiał męczyć się na swoim torze z zespołem beniaminka.

Ten mecz jest reklamowany jako starcie dwóch mistrzów i bez wątpienia tak jest. Zarówno Nicki Pedersen oraz Chris Holder są liderami swoich drużyn i co ciekawe sąsiadują ze sobą na liście najskuteczniejszych zawodników ligi. Lepszy jest Australijczyk, ale jego przewaga wynosi zaledwie 0,071 pkt/bieg. Również ostatni czas dla obu mistrzów jest bardzo udany. Chris Holder w czerwcu miał najlepszą średnią w Metalkas 2. Ekstralidze, a Duńczyk ostatni mecz domowy zakończył z płatnym kompletem punktów.

Głównego atutu Stali należy upatrywać w równej postawie całego zespołu. Poza zdecydowanym liderem w postaci trzykrotnego Indywidualnego Mistrza Świata bardzo dobrze w obecnym sezonie z bardzo dobrej strony prezentuje się Jacob Thorsell, Szwed jest drugim najskuteczniejszym zawodnikiem „Żurawi”. Poza wymienioną dwójką najmocniejszym ogniwem jest jeszcze Marcin Nowak, Polak średnio w tym sezonie na stadionie przy ulicy Hetmańskiej zdobywa średnio 1,9 pkt/bieg. Takiej równości nie widać w drużynie z Wielkopolski. Pewniakami do dwucyfrowej zdobyczy punktów są stranieri, Chris Holder oraz Frederik Jakobsen.

Poza wymienioną dwójką takich zawodników nie widać. Na wyjazdach fatalnie spisuje się Gleb Czugunow, którego średnia wyjazdowa jest niższa o jeden punkt, niż domowa. Tobiasz Musielak jest w tym sezonie co najwyżej przeciętny, a Wiktor Jasiński nadal nie jest w optymalnej dyspozycji, chociaż w jego przypadku możemy mówić o pewnej poprawie. Zawodnik U24 Arged Malesy Ostrów przed tygodniem odjechał zdecydowanie najlepsze spotkanie w tym sezonie, gdzie w czterech startach jego dorobek to 5+3. Szansę na zostanie trzecim muszkieterem w zespole Mariusza Staszewskiego ma Sebastian Szostak, młodzieżowiec Ostrovii jest przeciwieństwem Czugunowa i zdecydowanie lepiej prezentuje się na obcych torach, aniżeli domowym.

Ciekawie zapowiada się również starcie młodzieżowców. Sebastian Szostak jest zdecydowanie najlepszym ze wszystkich zawodników U21, ale rywalizacja pomiędzy pozostałymi młodzieżowcami może wyglądać interesująco. Co prawda w składzie Stali pod numerem 14 znajduje się Kryspin Jarosz, a Ostrowie ze „siódemką” awizowany został Franciszek Dymowski, jednak występ obu tych zawodników wydaje się być bardzo mało prawdopodobny. W zespole gospodarzy powinniśmy ujrzeć Francisza Majewskiego, a u gości Gracjana Szostaka, który w czwartek zaprezentował się z bardzo dobrej strony w eliminacjach MIMP zajmując czwarte miejsce, które dało mu rolę rezerwowego w finale.

W pierwszym meczu w sezonie między tymi zespołami padł wynik 47-43 na korzyść Ostrovii, a to sprawia, że walka będzie się toczyć o pełną pulę. Ostatni raz mecz między tymi drużynami na torze w Rzeszowie odbył się 23 września 2018 roku w finale 2. Ligi Żużlowej. Padł wtedy remis, który premiował rzeszowian awansem na zaplecze PGE Ekstraligi, jednak jak wszyscy wiemy, Stal nie przystąpiła do kolejnego sezonu.

Początek meczu w sobotę o 16:30. Sędzią będzie Piotr Lis, komisarzem toru Rafał Banasiak. Transmisja dostępna w Canal+ Sport 5, a relacja LIVE na naszym portalu.

Składy awizowane:
Arged Malesa Ostrów:
1. Chris Holder
2. Tobiasz Musielak
3. Wiktor Jasiński
4. Frederik Jakobsen
5. Gleb Czugunow
6. Sebastian Szostak
7. Franciszek Dymowski
8.

Texom Stal Rzeszów:
9. Marcin Nowak
10. Krystian Pieszczek
11. Nicki Pedersen
12. Mateusz Świdnicki
13. Jacob Thorssell
14. Kryspin Jarosz
15. Wiktor Rafalski
16.

Arged Malesa Ostrów
Fot. Anna Kłopocka
Staszewski
Fot. Jakub Malec

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *