Przejdź do treści
Aktualności/Krajowa Liga Żużlowa

Żużel. Czy Łotysze przybliżą się do Play-off? Lokomotiv Daugavpils – Texom Stal Rzeszów [Zapowiedź] 

Żużel
Fot. Emilia Hamerska - Lengas

Autor: Krzysztof Grzęda

Żużel. Czy Łotysze przybliżą się do Play-off? Lokomotiv Daugavpils – Texom Stal Rzeszów [Zapowiedź] 

W 11. kolejce 2. Ligi Żużlowej Lokomotiv Daugavpils na własnym torze podejmie Texom Stal Rzeszów. Czy osłabieni gospodarze zrobią krok ku fazie play-off, a może goście ku wygraniu rundy zasadniczej? Zapraszamy na zapowiedź tego zwiastującego w emocje spotkania.

Lokomotiv do tego spotkania podejdzie w osłabieniu. Spowodowane jest ono zawieszeniem lidera zespołu, Nicka Morrisa. Australijczyk nie chciał podać się badaniu antydopingowemu, przez co został zawieszony na 30 dni. Co prawda nie należy od do czołówki ligowej, ale jego brak może być widoczny dla łotewskiej drużyny. Najprawdopodobniej zastąpi go jego rodak, Justin Sedgmen. Był on w Lokomotivie na tzw. kontrakcie warszawskim, a w czwartek został potwierdzony do startów. Powinien pojawić się pod numerem 10. 

Żużel. Polacy po raz trzeci z rzędu wygrywają Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów! [RELACJA]

Natomiast Stal też podejdzie do tego spotkania w osłabieniu. Zabraknie Philipa Hellstroma-Bangsa, startuje on w finale Drużynowych Mistrzostw Europy U23, który zostanie rozegrany w Macon. Odległość i późna pora zawodów (początek o 21:00) powodują, że niemożliwe jest, aby dotarł na Łotwę. W jego miejsce ujrzymy debiutującego w polskiej lidze, Anze Grmeka. Słoweniec dał się już poznać szerszej publiczności m.in. w SGP 2, gdzie w tym roku jest stałym uczestnikiem. 

Względem ostatnich meczów tych drużyn doszło do kilku zmian w składach awizowanych. W Lokomotivie zostały zmienione numery startowe wszystkich zawodników. Danił Kołodinski trafił na rezerwę, a wcześniej był pod 10, choć w jego przypadku nie można wykluczyć jazdy pod tym numerem. Może on wskakiwać za Sedgmena, którego forma jest niewiadomą.

Pod 9 pojawi się Steve Worall, Brytyjczyk startował ostatnio z 11 na plecach. Zastąpi on pod tym numerem Kostygowa, który z kolei wskoczy w miejsce zawieszonego Nicka Morrisa. 11 założy z kolei Kjastas Podżuks, a z pozycji rezerwowego na 12 został przesunięty Kevin Juhl Pedersen. Zostały zmienione numery wśród juniorów. Pod 15 ujrzymy Ernesta Matjuszonoksa, a 14 jest pusta. Najprawdopodobniej znajdzie się tam ktoś z duetu Artiom Juhno i Ricards Ansviesulis. W Stali jedyną zmianą jest pojawienie się Anze Grmeka, a pod pustym numerem powinniśmy się spodziewać Mateusza Majchera lub Bartosza Curzytka.

Dotychczasowe spotkania w Daugavplis były bardzo emocjonujące i bardzo często jeden z zespołów odrabiał bardzo wysoką stratę. W pierwszym meczu sezonu zespół z Gniezna prowadził nawet dziesięcioma punktami, żeby później gospodarze zwyciężyli różnicą czterech „oczek”. Gdy na Łotwę przyjechał Kolejarz Opole, to role były odwrócone, Lokomotiv prowadził w pewnym momencie 32-22, żeby ostatecznie zremisować. Praktycznie identyczny przebieg miało spotkanie z Polonią Piła. Łotysze roztrwonili taką samą przewagę i również zremisowali. Natomiast spotkanie z Unią Tarnów było dość wyrównane i w końcówce goście uciekli na czteropunktowe prowadzenie. Spotkanie wtedy zostało zakończone po 13 wyścigu przy stanie 37-41.

Stal na wyjazdach radzi sobie dobrze. Jedyną porażkę zanotowała dość niespodziewanie w Rawiczu. Na terenie najcięższych rywali, czyli w Gnieźnie i w Opolu kolejno wygrali w stosunku 46-44 i zremisowali. Dołożyli jeszcze pewne zwycięstwo w Tarnowie z przewagą 16 punktów.

Faworytem tego meczu wydają się być zawodnicy Stali Rzeszów. Personalnie kadra drużyny z Podkarpacia wygląda znacznie lepiej niż Lokomotivu. Aż trzech zawodników Rzeszowian znajduje się w czołowej dziesiątce rankingu średnich. Najwyżej z zespołu gospodarzy sklasyfikowany jest Jewgienij Kostygow na 17. miejscu. Ale trzeba pamiętać, że drużyna Nikołaja Kokina ma ogromny atut swojego toru, na którym może zaskoczyć każdego.

Wynik tego spotkania może mieć spore znaczenie dla składu fazy play-off. Gdyby Łotysze zwyciężyli, a Unia Tarnów jedynie wywiozła z Piły punkt bonusowy, to drużyna z Daugavpils jest na bardzo dobrej drodze do zajęcia miejsca w pierwszej czwórce. Natomiast jakby w tym spotkaniu triumf odniosła Stal Rzeszów, a Unia wygrała w Pile, to sprawy mają się zupełnie odwrotnie, Tarnowianie są bliżej awansu do rundy finałowej.

Początek meczu zaplanowano na 16:15 czasu łotewskiego. Sędzią będzie Paweł Palka, Komisarzem toru Rafał Banasiak, a Przewodniczącym jury Zbigniew Kuśnierski

Awizowane składy:


Lokomotiv Daugavpils
9. Steven Worrall
10.
11. Kjastas Puodżuks
12. Kevin J. Pedersen
13. Jewgienij Kostygow
14.
15. Ernest Matiuszonok
16. Daniił Kołodinski

Texom Stal Rzeszów 
1. Marcin Nowak
2. Peter Kildemand
3. Krystian Pieszczek
4. Rafał Karczmarz
5. Jacob Thorssell
6. Anże Grmek
7.

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *