Przejdź do treści
Aktualności/Krajowa Liga Żużlowa

Żużel. Były żużlowiec, a obecnie poseł mówi o wsparciu dla klubów żużlowych

żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Były żużlowiec, a obecnie poseł mówi o wsparciu dla klubów żużlowych

Państwowe pieniądze w sporcie żużlowym są od jakiegoś czasu jednym z gorętszych tematów dyskusji niekoniecznie ściśle powiązanych z rywalizacją na torach. Ciekawe spojrzenie przedstawia w rozmowie z Tygodnikiem Żużlowym Robert Wardzała, a więc były żużlowiec, a obecnie poseł na sejm X kadencji.

Żużel w parlamencie

Robert Wardzała to tarnowianin, który spędził niemal całą karierę sportową właśnie w barwach Unii. W polskim parlamencie nie jest on jednak jedynym „żużlowym” przedstawicielem. Kibicom świetnie znany jest przede wszystkim senator Robert Dowhan, który w przeszłości był prezesem Falubazu Zielona Góra. Jest też kilku innych parlamentarzystów mocno powiązanych z „czarnym sportem”.

Za chwilę będziemy nawet tworzyć zespół parlamentarny do spraw sportu żużlowego. Taki, który kiedyś już był. Teraz z Arkadiuszem Myrchą związanym z Toruniem, z Robertem Dowhanem byłym prezesem Falubazu i z Tomkiem Szymańskim, który kibicuje w Grudziądzu, już o tym rozmawialiśmy. Zresztą takich żużlowych posłów jest więcej, więc jest dobry grunt, żeby spróbować pomóc naszej dyscyplinie. Jest jasny sygnał ze strony władz polskiego żużla, że chcą współpracować, chcą zgłaszać swoje problemy i liczą na pomoc w ich rozwiązywaniu – mówi Wardzała dla Tygodnika Żużlowego.

Ogólne wsparcie dla żużla prowadzi oczywiście również do wsparcia dla poszczególnych klubów. Tarnowianin nie widzi w tym nic dziwnego. Każdy pochodzi z konkretnego miasta i może chcieć wesprzeć właśnie „swój” klub. To właśnie często przez wpływ lokalnych polityków, którzy zaszli daleko w strukturach państwowych, możliwe jest wsparcie finansowe dla konkretnego żużlowego ośrodka. Przypomnijmy, że w sezonie 2023 w całej PGE Ekstralidze tylko For Nature Solutions KS Apator Toruń nie miał wsparcia ze spółek Skarbu Państwa.

Nie ma, co się oszukiwać, że było inaczej. Nie chciałbym tego ujmować tak wprost, ale z pewnością jest jakieś przełożenie na ewentualne wsparcie dla klubów. Bardziej chodzi mi o wspieranie sportu żużlowego w sposób systemowy, tak z myślą o całej dyscyplinie. […] A same kluby czy zyskają? Siłą rzeczy, każdy z nas skądś pochodzi, każdy z nas z jakimś ośrodkiem jest związany i każdemu z nas koszula jest bliższa ciału. Trudno, żeby taki poseł pochodzący z Tarnowa, Wrocławia, Lublina czy innego miasta, swojemu klubowi jakoś nie chciał pomóc. Zresztą też w tej roli już występowałem.

Unia Tarnów ze zwiększonym wsparciem. Będzie awans?

W Tarnowie trwa walka o powrót na żużlowe salony. Grupa Azoty, która przed laty była kojarzona z ogromnymi sukcesami tarnowskiego żużla ponownie zaczęła mocno wspierać „Jaskółki”. Robert Wardzała został zapytany o to, czy to dzięki jego działaniom, doszło ponownie do tak silnej współpracy na linii sponsora i klubu.

To jest już pytanie do działaczy Unii. Oni wiedzą, jak wyglądały rozmowy i kto był w nie zaangażowany. Ktokolwiek bierze udział w negocjacjach, ktokolwiek będzie tymi firmami zarządzał, to ma bardzo trudne zadanie i musi podjąć trudne decyzje. Na pewno cieszy mnie, że w Unii Tarnów w końcu widać jakieś ożywienie i chyba są powody do optymizmu. Mogę powiedzieć krótko. Będzie jeszcze lepiej.

Tarnowska Unia zbudowała skład, który na papierze powinien wreszcie pozwolić im opuścić Krajową Ligę Żużlową i awansować do Speedway 2. Ekstraligi. Polityk jednak podkreśla, że nie można rozdawać pozycji w tabeli ligowej jeszcze przed sezonem.

Na pewno z wielkim szacunkiem podchodzę do rywalizacji na torze, bo sam już tego wiele razy doświadczyłem. Skład wygląda solidnie, ale też nie ma, co dzielić skóry na niedźwiedziu. Ja proponuję siłę spokoju i wspieranie tego klubu, a tor zweryfikuje całą resztę. Nazwiska pewnie są, ale muszą to jeszcze potwierdzić na torze. Z dużą pokorą, ale i z dużą nadzieją, że w końcu w tarnowski żużel zrobi krok do przodu i spróbuje pójść w kierunku 1. ligi. Czego oczywiście z całego serca Unii życzę – powiedział Wardzała.

Tarnow
Fot. Paweł Wilczyński
Unia Tarnoow
Fot. Paweł Wilczyński

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *