Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Falubaz uzyskał wsparcie finansowe od miasta. Czy 2,5 mln zł wystarczy na przetrwanie w elicie?

Stadion Żużlowy w Zielonej Górze
Fot. Marta Astachow

Autor: Redakcja

Falubaz uzyskanie wsparcie finansowe od miasta. Czy 2,5 mln zł wystarczy na przetrwanie w elicie?

Nowe fundusze zapewniają Falubazowi Zielona Góra miejsce w czołowej polskiej lidze żużlowej Klub żużlowy Falubaz Zielona Góra jest instytucją w Zielonej Górze od ponad 70 lat. Dzięki rzeszy zapalonych fanów i historii odnoszących sukcesy zawodników, takich jak Andrzej Huszcza i Piotr Protasiewicz, Falubaz ugruntował swoją pozycję jednego z najlepszych klubów żużlowych w Polsce.

Po ubiegłorocznym awansie z I ligi Falubaz stoi przed monumentalnym zadaniem utrzymania się w najwyższej klasie rozgrywkowej PGE Ekstraligi w 2023 roku. Zadanie to było utrudnione przez ograniczenia finansowe zagrażające przyszłości klubu. Jednak w tym tygodniu klub podpisał z władzami miasta nową, znaczącą umowę o dofinansowanie, która zapewnia Falubazowi miejsce w PGE Ekstralidze.

Nowa umowa o finansowaniu zabezpiecza przyszłość Falubazu

Zielonogórski klub żużlowy Falubaz podpisał niedawno umowę na dofinansowanie z miasta Zielona Góra na kwotę 2,5 mln zł. Umowa, podpisana oficjalnie w czwartek, zapewnia stabilność finansową i wsparcie potrzebne klubowi do rywalizacji w nadchodzącym sezonie.

Konkretnie umowa przeznacza 2,5 mln zł bezpośrednio na wydatki związane ze sportem zawodowym w klubie. Jak stwierdził na oficjalnej konferencji prasowej prezes Falubazu Wojciech Domagała, taki poziom finansowania jest kluczowy dla klubu, aby odpowiednio przygotować się do nadchodzącego wymagającego harmonogramu ligi.

Wielomilionowa inwestycja miasta pokazuje ich ciągłe zaangażowanie we wspieranie Falubazu jako wiodącego klubu żużlowego w Zielonej Górze. Dzięki zabezpieczeniu napływu funduszy już na początku roku klub może teraz w pełni skoncentrować się na szkoleniach, decyzjach dotyczących składu i modernizacji sprzętu, a nie na niepewności finansowej.

Falubaz
Fot. Marta Astachow

Cel finansowania

Podstawowym celem tak znaczącego dofinansowania ze strony miasta jest wsparcie Enei Falubaz Zielona Góra w przygotowaniach i rywalizacji w najwyższej polskiej lidze żużlowej PGE Ekstralidze w roku 2024. Jako wypromowany klub Falubaz stoi przed trudnym zadaniem uniknięcia degradacji i utrzymania się swoje miejsce w Ekstralidze.

2,5 miliona złotych przekazane przez miasto umożliwi klubowi przygotowanie zawodników i operacji do rywalizacji z czołowymi polskimi zespołami żużlowymi. Posiadanie odpowiednich środków finansowych jest dla Falubaza kluczowe przy inwestowaniu w takie obszary, jak umowy z zawodnikami i wynagrodzenia, sprzęt motocyklowy, obiekty stadionowe, treningi, obozy treningowe i inne aspekty kluczowe dla wystawienia konkurencyjnej drużyny PGE Ekstraligi.

Ponieważ głównym celem klubu jest przetrwanie w Ekstralidze w tym sezonie, fundusze miejskie zapewniają niezbędną stabilność na tym etapie kształtowania się klubu. Pozwala Falubazowi realizować plany i strategie skupione wyłącznie na utrzymaniu się w najwyższej klasie rozgrywkowej, bez ograniczeń finansowych utrudniających przygotowania klubu na torze.

Dzięki wsparciu miasta Falubaz będzie mógł w pełni wykorzystać swój awans i dołożyć wszelkich starań, aby w przyszłości ugruntować swoją pozycję stabilnej drużyny Ekstraligi. Mając solidny budżet zabezpieczony na długo przed sezonem, klub może działać proaktywnie i strategicznie zarówno na torze, jak i poza nim. Docelowo finansowanie to ma na celu wyposażenie Falubazu w środki finansowe niezbędne do sprostania wymaganiom najwyższego poziomu zawodów żużlowych w Polsce.

Cel klubu: Uniknięcie degradacji i utrzymanie się w najwyższej lidze

Główny cel Falubazu Zielona Góra na nadchodzący sezon jest jasny – uniknąć degradacji i pozostać w najwyższej polskiej lidze żużlowej, czyli PGE Ekstralidze. Dla świeżo awansowanej drużyny utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej będzie trudnym zadaniem. 

Stawka dla Falubaza jest wysoka. Spadek byłby ogromną porażką po wszystkich wysiłkach i inwestycjach poczynionych, aby dostać się do Ekstraligi. Klub jest zdeterminowany wykorzystać wszystkie swoje zasoby, aby utrzymać się w pierwszej lidze. Kluczowymi czynnikami będą wyniki nowych nabytków, takich jak Jarosław Hampel i Piotr Pawlickie, a także stabilność zapewniona przez finansowanie miasta.

Transfery kluczowych zawodników wzmacniają drużynę

Falubaz Zielona Góra dokonał dwóch kluczowych transferów, aby wzmocnić swój skład przed sezonem PGE Ekstraligi 2023. Do klubu dołączył weteran Polski Jarosław Hampel z Motor Lublin wraz z wiecznie „młodym” talentem Piotrem Pawlickim z Fogo Unii Leszno.

Hampel wnosi bogate doświadczenie i solidny potencjał na solidnego krajowego zawodnika. 41-latek jest czterokrotnym mistrzem Polski. Hampel w sezonie 2022 PGE Ekstraligi zajął drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej, jeżdżąc dla Motor Lublin. Piotr Pawlicki to agresywny i odważny jeździec, który nie boi się bliskich kontaktów podczas wyścigów. Ma ogromny talent do wygrywania i powinien zdobywać ważne punkty dla Falubaza.

Pozyskanie Hampela i Pawlickiego odpowiada na zapotrzebowanie Falubaza na doświadczenie i siłę uderzenia. Ci żużlowcy mogą być liderami i zdobywać ważne punkty w kluczowych momentach.

PGE Ekstraligi
Falubaz uzyskał wsparcie finansowe od miasta. Czy 2,5 mln zł wystarczy na przetrwanie w elicie? 3

Modernizacje stadionów dla optymalnego komfortu kibiców

Obecnie na stadionie klubu trwają prace, które mają zapewnić kibicom jak najlepsze wrażenia w nadchodzącym sezonie. Modernizacja stadionu ma na celu zwiększenie komfortu i rozrywki dla widzów. Niektóre z kluczowych ulepszeń obejmują instalację nowych siedzeń na trybunach, poprawę dostępności, dodanie większej liczby toalet i stoisk koncesyjnych oraz aktualizację systemu nagłaśniającego. 

Klub ma nadzieję, że te renowacje wzmocnią wsparcie kibiców podczas meczów. Uczyniwszy obiekt bardziej komfortowym i przyjemnym, mają na celu zwiększenie frekwencji na meczach i stworzenie ogromnej przewagi na własnym stadionie. Doświadczenia stadionowe są ważną częścią kultury sportu. Te ulepszenia pokazują zaangażowanie klubu w inwestowanie w tę kulturę i wspieranie jego lojalnych fanów. Kiedy sezon się rozpocznie, widzowie mogą spodziewać się najlepszego w swojej klasie obiektu, w którym będą mogli kibicować swojej drużynie.

Przygotowanie przedsezonowe

Zespół Falubazu przygotowuje się do sezonu Ekstraligi z napiętym harmonogramem przedsezonowym. Zespół zmierzy się z kilkoma czołowymi przeciwnikami w meczach towarzyskich, chcąc zbudować „chemię” i odpowiedno wjeździć się w sezon.

Do kluczowych meczów przedsezonowych zaliczają się mecze z Toruniem, Częstochową i Ostrowem Wielkopolskim. Trenerzy przeanalizują różne kombinacje zawodników i przeanalizują obszary wymagające poprawy w oparciu o występy przedsezonowe.

Dzięki mocnym transferom i wzmocnionemu składowi Falubaz zamierza wyjść z przedsezonu przygotowany na trudy początek rozgrywek Ekstraligi. Najbliższe miesiące będą kluczowe dla przygotowań klubu, który stara się utrzymać w najwyższej lidze żużlowej w Polsce. 

Pierwszy mecz ligowy

Zielonogórski klub żużlowy sezon 2023 rozpocznie w najwyższej klasie rozgrywkowej Ekstraligi wyjazdowym meczem z Betard Spartą Wrocław. To początkowe starcie będzie trudnym pierwszym sprawdzianem, ponieważ Sparta jest jedną z najsilniejszych drużyn w Polsce, a w zeszłym sezonie zajęła 2. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski.

Reakcje fanów

Niedawna wiadomość o zabezpieczeniu środków przez Falubaz Zielona Góra i sfinalizowaniu kluczowych transferów wywołała entuzjazm wśród fanów klubu. Po wymagającym sezonie 2023.

Umowa o dofinansowanie z miastem na kwotę 2,5 mln zł zapewnia stabilność i umożliwia inwestycje w rozwój zespołu. Fani pozytywnie zareagowali na ten przejaw wsparcia ze strony władz lokalnych i zaangażowanie w zapewnienie Falubazowi zasobów niezbędnych do zapewnienia konkurencyjności.

Niedawna umowa o dofinansowanie pomiędzy Miastem Zielona Góra a Eneą Falubaz pokazuje duże zaangażowanie we wsparcie klubu żużlowego wkraczającego w swój pierwszy sezon w najwyższej lidze polskiej. Znacząca inwestycja o wartości 2,5 miliona złotych zapewni Falubazowi stabilność finansową umożliwiającą skompletowanie konkurencyjnego składu i dokonanie niezbędnych modernizacji toru macierzystego.

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *