Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Żużel. Były przewodniczący GKSŻ tłumaczy dobór ilości miejsc w kwalifikacjach do Grand Prix

Żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Krzysztof Choroszy

Żużel. Były przewodniczący GKSŻ tłumaczy dobór ilości miejsc w kwalifikacjach do Grand Prix

W ostatnich dniach poznaliśmy sloty, czyli przyznane miejsca startowe dla każdego kraju na przyszłoroczne eliminacje do cyklu Grand Prix 2025. Wybór określonych ilości miejsc dla różnych federacji wywołał dyskusje, do której włączył się były przewodniczący GKSŻ.

Kontrowersyjne ilości miejsc

Wiele miejsc wydaje się być całkowicie słusznie przyznanych, jak w przypadku Polaków, Australijczyków czy Szwedów, którzy mogą wystawić po 5 zawodników. Wątpliwości mogą się jednak pojawić, gdy patrzymy na inne przypadki. Niemcy oraz Czesi otrzymali również po 5 slotów, natomiast Brytyjczycy, posiadający wielu świetnych zawodników, dostali o jedno miejsce mniej. Podobnie jest przy innych reprezentacjach. Finowie, czyli tegoroczni uczestnicy Drużynowego Pucharu Świata otrzymali natomiast tylko 2 miejsca, z kolei Ukraina, która dopiero rozwija się pod kątem żużla, będzie mogła wystawić aż 4 swoich reprezentantów. Nie jest to jednak wymysł światowych władz żużla.

370257380 368718515683254 3331033495874505577 n
W najbliższy poniedziałek o godzinie 20 na naszym kanale YouTube: Remigiusz Substyk

Sposób doboru przez FIM

Jak napisał w serwisie X, odpowiadając na wpis Wojciecha Ogonowskiego, Piotr Szymański, każda z federacji zgłaszała zapotrzebowanie na konkretną ilość miejsc. Oznacza to więc, że jeżeli Wielka Brytania zgłosiła potrzebę 4 miejsc, tyle otrzymała. Jest maksymalny limit. Każda reprezentacja może mieć maksymalnie 5 zawodników.

Przyszłoroczne kwalifikacje do cyklu Grand Prix mogą być naprawdę emocjonujące, gdyż niewykluczone, że zobaczymy w nich takie nazwiska, jak chociażby Maciej Janowski, który będzie walczył o powrót do elitarnego grona. Zawodników z awansem do Grand Prix poznamy dopiero na początku października w czeskich Pardubicach.

Gwiazda Sparty
Fot. Łukasz Wilk
Gdzie oglądać
Fot. Marta Astachow

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *