Przejdź do treści
Artykuły

Żużel. Bartłomiej Kowalski pierwszy sezon w roli seniora. Jak sobie poradzi?

Żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Krzysztof Choroszy

Żużel. Bartłomiej Kowalski pierwszy sezon w roli seniora. Jak sobie poradzi?

Nadchodzący sezon PGE Ekstraligi będzie bardzo ważny dla Bartłomieja Kowalskiego. Zawodnik Sparty Wrocław skończył bowiem wiek juniora i w przyszłym roku wystartuje jako senior w drużynie wicemistrza polski. Żużlowiec będzie miał ogromną szansę, aby zaprezentować swoje umiejętności.

Świetny sezon Kowalskiego

Poprzedni sezon był małym przełomem dla wychowanka Akademii Janusza Kołodzieja. Kowalski w swoim drugim roku startów w barwach wrocławskiej ekipy prezentował się bardzo dobrze, wielokrotnie będąc ważnym punktem swojej drużyny, We wszystkich wyścigach junior wykręcił średnią na poziomie 1,716, co było drugim wynikiem wśród wszystkich młodzieżowców. Wyprzedził go jedynie Mateusz Cierniak. Teraz Bartłomiej Kowalski stanie zarówno przed ogromnym wyzwaniem, jak i ogromną szansą.

383428887 10227909338173155 8569456241243989199 n
Fot. Paweł Wilczyński

Wejście w wiek seniora

Zawodnik Sparty w nadchodzącej kampanii zadebiutuje w roli seniora. Czeka go więc przeskok, który w tym roku przechodzili tacy zawodnicy jak Wiktor Lampart, Jakub Miśkowiak czy Mateusz Świdnicki. Jedni poradzili sobie z tym lepiej inni gorzej. Pokazali oni jednak, że przeskok z wieku juniora w wiek seniora nie jest tak kolorowy, jak może się to wydawać, a żużlowcy mogą prezentować się całkowicie inaczej, niż jak jeździli jako młodzieżowcy.

Nadzieje na dobre wejście w sezon

Bartłomiej Kowalski, podobnie jak Mateusz Cierniak, w przyszłym sezonie będzie wchodzić w „dorosły” speedway. Medalista Speedway Grand Prix 2 ma wszystko, aby wejść dobrze w przyszły sezon. Na korzyść Kowalskiego przemawia fakt, że jest on zawodnikiem Sparty Wrocław, która ma dobrze prezentujący się skład. Oznacza to bowiem, że większa presja będzie spoczywać na pozostałych seniorach, mających spore doświadczenie na arenie międzynarodowej. Z pewnością młody zawodnik będzie mógł też liczyć na ich wsparcie i pomoc w różnych kwestiach.

Jazda w lidze szwedzkiej

Ważna dla Bartłomieja Kowalskiego będzie również jazda w innych ligach poza Polską. Powszechnie wiadomo, że im więcej jazdy, tym zawodnikowi łatwiej jest wejść w sezon i być w odpowiednim rytmie. Już w minionej kampanii żużlowiec Sparty zdobywał punkty także w lidze szwedzkiej, a starty te pomogły mu w rozwoju i udoskonaleniu swoich umiejętności technicznych. Kowalski będzie również jeździł w Szwecji w przyszłym roku, co na pewno jest dobrym kierunkiem do rozwoju jego kariery.

Rywalizacja o skład Francisa Gustsa

W przypadku mistrza Polski juniorów nie jest jednak tak kolorowo, jak może się wydawać, gdyż nie będzie on pozbawiony presji. Wszystko przez to, że wrocławianie nie zdecydowali się na wypożyczenie Francisa Gustsa, który cały czas pozostaje zawodnikiem Sparty Wrocław. Wszystko wskazuje na to, że będzie on rywalizował na początku sezonu o skład właśnie z Kowalskim i ten, który z tej dwójki będzie prezentował się lepiej, automatycznie będzie jeździł w zawodach ligowych. Być może jednak na Bartłomieja nie wpłynie to negatywnie, a wręcz zmotywuje go do jeszcze lepszej jazdy, aby utrzymać swoje miejsce w zespole na mecze PGE Ekstraligi.

Bartłomiej Kowalski ma wszystko, aby w przyszłym sezonie wejść w wiek seniora z przytupem i dalej rozwijać się jako zawodnik. Nie można oczywiście wykluczyć scenariusza, że będzie prezentował się średnio, jak było to na przykład u Jakuba Miśkowiaka w minionych rozgrywkach. Sam zawodnik jest jednak w takim otoczeniu, które w przypadku problemów, na pewno nie odmówi pomocy, co dodatkowo przemawia na jego korzyść.

MAAS 300923 10
Fot. Marta Astachow

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *