Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Zmarzlik po raz trzeci złoty i zwycięski w Malilli! – relacja z GP Szwecji 

Zmarzlik

Autor: Jakub Bielak

Zmarzlik po raz trzeci złoty i zwycięski w Malilli! – relacja z GP Szwecji 

Bartosz Zmarzlik po raz trzeci w swojej karierze zdobył złoty medal indywidualnych mistrzostw świata na żużlu. Polak nie poprzestał jednak na zwycięstwie w klasyfikacji generalnej i wygrał także zawody w Malilli! Obok Polaka na podium stanęli Fredrik Lindgren oraz drugi z naszych reprezentantów Maciej Janowski. 

Zawody w Malilli zaczęły się podobnie do wielu poprzednich imprez spod szyldu Speedway Grand Prix. Pierwsza seria nie należała do ekscytujących, delikatnie mówiąc. Liczył się start i trzymanie krawężnika. Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie Max Fricke, Maciej Janowski, Robert Lambert oraz Martin Vaculik.

Bartosz Smektała wygrał 5 Memoriał Krystiana Rempały. Bardzo dobra postawa juniora Unii

Ku uciesze wszystkich zgromadzonych na stadionie i przed telewizorami od drugiej serii na torze coś się zmieniło. Pojawiało się coraz więcej ścieżek i możliwa była walka na dystansie. Po dwójkach w pierwszej serii swoje wyścigi wygrali zarówno Leon Madsen jak i Bartosz Zmarzlik. Korespondencyjna rywalizacja tej dwójki pasjonowała dziś wszystkich widzów, ponieważ Polak mógł sobie zapewnić dzisiaj złoto, znajdując się na koniec zawodów przed Duńczykiem.

I to właśnie dwaj najlepsi zawodnicy tego sezonu GP dawali najlepsze show na trasie w kolejnych seriach. Obaj napędzali się po zewnętrznej, podczas gdy ich rywale kurczowo trzymali się krawężnika. Obok wyżej wymienionej dwójki szybkimi motocyklami dysponowali przede wszystkim Martin Vaculik oraz Maciej Janowski. 

W czternastym biegu wieczoru groźny upadek zaliczyli Paweł Przedpełski oraz Max Fricke. Polak podjechał pod Australijczyka i nie skontrolował swojej maszyny. Wpadł na zawodnika Falubazu i obaj dość niebezpiecznie upadli na tor. Na szczęście zeszli do parku maszyn o własnych siłach, jednak nie dokończyli zawodów – w ostatniej serii zastępowali ich rezerwowi. 

Mecz w Zielonej Górze przełożony zbyt pochopnie?!

W siedemnastym biegu doszło do bezpośredniego starcia Bartosza Zmarzlika z Leonem Madsenem. Nie dość, że Duńczyk przegrał ze swoim rywalem w walce o złoty medal, to na dodatek przyjechał w tym biegu także za Jasonem Doylem i Fredrikiem Lindgrenem, czym nieco utrudnił sobie swoją pozycję przed półfinałami i wyborami pól startowych. Oprócz Zmarzlika do półfinałów awansowali dwaj inni reprezentanci Polski – Maciej Janowski oraz Patryk Dudek. Rundę zasadniczą wygrał Martin Vaculik, który podobnie jak Zmarzlik, zgromadził na swoim koncie 13 oczek. W przeciwieństwie do 27-latka miał jednak na swoim koncie aż cztery trójki. 

MAGAZYN ŻUŻLOWY:

W pierwszym półfinale stało się jasne, że Bartosz Zmarzlik po raz trzeci w karierze został mistrzem świata na żużlu! Leon Madsen zdefektował bowiem w swoim biegu, przez co niezależnie od wyniku drugiego z wyścigów półfinałowych, tytuł był już w rękach zawodnika Stali Gorzów. Wstrzymano nawet wyjazd do półfinału, aby Bartosz mógł pocieszyć się chwilę i udzielić wywiadu na gorąco. 

Zawody jednak trzeba było dokończyć. Z feralnego dla Madsena biegu do finału niespodziewanie awansowali Tai Woffinden oraz Fredrik Lindgren, zostawiając w pokonanym polu Martina Vaculika. Z drugiego biegu półfinałowego kilka minut później do najlepszej czwórki dołączyli, oczywiście, Bartosz Zmarzlik oraz Maciej Janowski. 

W biegu kończącym świetne zawody w Malilli wszystko na starcie załatwił Bartosz Zmarzlik. Zawodnik Stali Gorzów udowodnił po raz kolejny, kto w tym sezonie jest najlepszy. W finale walkę starał nawiązać się Fredrik Lindgren, ale Szwedowi szybkości wystarczyło tylko na drugie miejsce. Podium zamknął Maciej Janowski.

Punktacja:

 • 1. Bartosz Zmarzlik (2,3,2,3,3,3,3) 19 pkt
 • 2. Fredrik Lindgren (1,2,3,2,1,2,2) 13 pkt
 • 3. Maciej Janowski (3,0,3,3,2,2,1) 14 pkt
 • 4. Tai Woffinden (0,2,1,3,2,3,0) 11 pkt
 • 5. Martin Vaculik (3,1,3,3,3,1) 14 pkt
 • 6. Robert Lambert (3,2,2,0,3,1) 11 pkt
 • 7. Leon Madsen (2,3,3,2,0,d) 10 pkt
 • 8. Patryk Dudek (0,3,1,2,1,0) 7 pkt
 • 9. Jason Doyle (2,2,1,0,2) 7 pkt
 • 10. Mads Hansen (1,0,2,0,3) 6 pkt
 • 11. Jack Holder (0,1,1,2,2) 6 pkt
 • 12. Oliver Bernzton (1,3,0,1,0) 5 pkt
 • 13. Andrzej Lebiediew (1,1,2,1,0) 5 pkt
 • 14. Max Fricke (3,0,0,1,-) 4 pkt
 • 15. Daniel Bewley (0,1,0,1,1) 3 pkt
 • 16. Paweł Przedpełski (2,0,0,w,-) 2 pkt
 • 17. Victor Palovaara (1) 1 pkt
 • 18. Anton Karlsson (0) 0 pkt

fot. Norrstrom Foto/Dackarna Malilla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *