Przejdź do treści
Artykuły żużlowe/Metalkas 2. Ekstraliga - Żużel

Żużel. Jak poradzi sobie Wiktor Przyjemski w debiutanckim sezonie w PGE Ekstralidze?

Wiktor Przyjemski
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Paweł Płóciniak

Żużel. Jak poradzi sobie Wiktor Przyjemski w debiutanckim sezonie w PGE Ekstralidze?

Do drużyny aktualnych Mistrzów Polski na sezon 2024 dołączył utalentowany junior Wiktor Przyjemski. Dla wychowanka Abramczyk Polonii Bydgoszcz będzie to pierwszy sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jakich wyników można się spodziewać po najlepszym zawodniku 1. ligi żużlowej w 2023 roku?

Mateusz Cierniak w przyszłym sezonie nie będzie już zawodnikiem do lat 21, więc działacze Platinum Motoru postanowili sprowadzić utalentowanego 18-latka z Bydgoszczy Wiktora Przyjemskiego. Nie tylko aktualny Drużynowy Mistrz Polski był zainteresowany zakontraktowaniem juniora Polonii, jednak to ofertę lubelskiego Motoru wybrał najlepszy zawodnik zaplecza PGE Ekstraligi w sezonie 2023.

Czy jest to dobry wybór dla rozwoju jego kariery? Z jednej strony Przyjemski ma się od kogo uczyć, ponieważ będzie jeździł razem z najlepszymi żużlowcami m.in. czterokrotnym mistrzem świata Bartoszem Zmarzlikiem czy trzykrotnym medalistą Fredrikiem Lindgrenem. Z drugiej strony Platinum Motor Lublin jest faworytem do wygrania rozgrywek PGE Ekstraligi w sezonie 2024, mocna drużyna aktualnych mistrzów powoduje, że o wiele ciężej będzie Przyjemskiemu jeździć więcej niż trzy wyścigi w meczu.

Mimo prawdopodobnej jazdy tylko w trzech wyścigach Wiktor Przyjemski powinien sobie radzić bardzo dobrze szczególnie w starciach z młodzieżowcami rywali. W pierwszym sezonie w PGE Ekstralidze nikt nie będzie oczekiwał od wychowanka Polonii wygrywania z najlepszymi, tym bardziej że formacja seniorska Platinum Motoru jest najmocniejsza w całej lidze i to na ich barkach powinno spoczywać wygrywanie spotkań. Takiego komfortu Przyjemski nie miał w swoim macierzystym klubie, gdzie to od niego zależał wynik zespołu.

W sezonie 2023 Wiktor Przyjemski został najskuteczniejszym zawodnikiem zaplecza PGE Ekstraligi, wykręcając średnią 2,5 punktu na bieg. Żaden z juniorów przechodzących w ostatnich latach do najwyższej klasy rozgrywkowej nie mógł się pochwalić takimi liczbami.

W poprzednim sezonie mieliśmy dwóch młodzieżowców, którzy przeszli z 1. ligi do PGE Ekstraligi. Obaj w 2022 roku reprezentowali barwy Cellfast Wilków Krosno i wywalczyli awans. Wtedy Franciszek Karczewski jako 16-latek wypożyczony z Włókniarza osiągnął średnią 1,406. Kolega z pary Krzysztof Sadurski nie radził sobie tak dobrze, kończąc rozgrywki z 0,929 punktu na bieg. W PGE Ekstralidze jednak to bardziej doświadczony wychowanek Fogo Unii Leszno był lepszy dzięki bardzo dobremu początkowi sezonu i poprawił swoją średnią, czego nie udało się Frankowi Karczewskiemu, który zanotował spadek o pół punktu na bieg.

Z reguły młodzieżowcy przechodzący o poziom wyżej w pierwszym sezonie notują regres w swojej średniej tak, jak to było u nowego kolegi z drużyny Przyjemskiego, czyli Mateusza Cierniaka, ale doświadczenie zebrane dzięki jeździe z najlepszymi żużlowcami świata jest bezcenne i może ono zaprocentować w przyszłości.

Podsumowując od Wiktora Przyjemskiego nikt nie oczekuje tylu punktów co zdobywał w Abramczyk Polonii, Platinum Motor Lublin jest na tyle mocną drużyną, że to seniorzy mają być głównym motorem napędowym, a 18-latkowi wystarczą 4-5 oczka zdobyte na juniorach rywali. W debiutanckim sezonie Przyjemski będzie się jeszcze uczył torów PGE Ekstraligi, więc nie można wymagać, by z buta pokonywał seniorów przeciwników, mimo wszystko na kilka niespodzianek ze strony zawodnika Drużynowych Mistrzów Polski 2023 można liczyć, szczególnie że dysponuje bardzo dobrymi startami.

nowy żużlowiec Motoru
Fot. Kazimierz Kożuch
Żużel
Fot. Kazimierz Kożuch

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *