Przejdź do treści
Aktualności żużlowe | Best Speedway TV/Metalkas 2. Ekstraliga - Żużel

W Gdańsku „powstanie” Trybuna Mirosława Berlińskiego?

W Gdańsku

Autor: Sebastian Krauz

W Gdańsku „powstanie” Trybuna Mirosława Berlińskiego?

Władze klubu GKŻ Wybrzeże Gdańsk przekazały, że w związku z tym, że pracę w klubie zakończył Mirosław Berliński, klub złożyło wniosek do władz Gdańska o uhonorowanie legendy klubu. Zarząd wnioskuje o nazwanie trybuny czerwonej na stadionie przy ul. Zawodników „trybuną Mirosława Berlińskiego”.

Mirosław Berliński z klubem z Gdańska związany był przez 46 lat, na różnych stanowiskach. Oficjalne pożegnanie nastąpiło podczas niedzielnego meczu z Abramczyk Polonią Bydgoszcz. W związku z tym klub postanowił uhonorować swoją legendę, wnioskując o nazwanie trybuny czerwonej na stadionie przy ul. Zawodników „trybuną Mirosława Berlińskiego”. Wniosek został złożony przez klub do Zarządcy Stadionu, czyli do Gdańskiego Ośrodka Sportu.


– Decyzją Zarządu Klubu, złożymy wniosek o uhonorowanie tak wybitnej postaci. Chcemy, aby trybuna czerwona, usytuowana na stadionie na wysokości wieżyczki sędziowskiej, nosiła nazwę Trybuny Mirosława Berlińskiego – przekazał Prezes Klubu Tadeusz Zdunek.

Mirosław Berliński startował dla GKS Wybrzeże w latach 1977-1992. Ominął tylko sezon 1984, kiedy to leczył poważną kontuzję, która uniemożliwiła mu startu w lidze. W tym czasie zdobył dla klubu 2170,5 pkt w rozgrywkach ligowych, co jest najlepszym wynikiem w historii klubu z Gdańska.

Do największych sukcesów indywidualnych Mirosława Berlińskiego zaliczają się m.in.: tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski (1980), zwycięstwo w Srebrnym i Brązowym Kasku (1981), drugie miejsce w Złotym Kasku (1983, 1985), trzecie miejsce w Złotym Kasku (1982) oraz trzecie miejsce w Brązowym Kasku (1980) oraz start w finale Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów, w których startowali zawodnicy z całego świata (1980, 1981). W 1983 roku doszedł do finału kontynentalnego Indywidualnych Mistrzostw Świata.

W swojej karierze osiągał również liczne sukcesy drużynowe, do których zaliczają się: dwa srebrne medale Drużynowych Mistrzostw Polski (1978, 1985), srebrny medal Drużynowego Pucharu Polski (1978), medale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (złoty – 1983, dwukrotnie srebrny – 1978, 1980) oraz medale Mistrzostw Polski Par Klubowych (złoty – 1985, srebrny – 1986, brązowy – 1987).

Po zakończeniu kariery, od 1993 roku pracował kolejno w Gdańskim Klubie Sportowym Wybrzeże, Gdańskiej Korporacji Sportowej Wybrzeże, GKS Wybrzeże SA oraz Gdańskim Klubie Żużlowym. Pracował jako: trener pierwszej drużyny, trener młodzieży, kierownik zawodów, kierownik drużyny i toromistrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *