Żużel - Best Speedway Tv : Wiadomości Żużlowe

Przejdź do treści
Aktualności/Turnieje Indywidualne

Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego już 1 kwietnia!

Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego

Autor: Bartosz Glapiak

Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego już 1 kwietnia!

Sezon żużlowy w Gnieźnie otworzą zawody, których stawką jest prestiż i korona jednego z najwybitniejszych królów Polski. Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego odbędzie się w piątek, 1 kwietnia. Początek zmagań przy ul. Wrzesińskiej 25 o godzinie 19:00. Cennej zdobyczy z ubiegłego roku bronić będzie Paweł Przedpełski.

turnieju

Pierwszy Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego – Pierwszego Króla Polski zorganizowano w 2008 roku. Pierwszym zwycięzcą został Rafał Dobrucki. Dodatkowo obecny trener żużlowej reprezentacji Polski zrezygnował z honorarium na rzecz wsparcia klubu z Gniezna po wypadku, jaki spotkał organizatora w drodze do Równego na mecz ligowy. W wyścigu finałowym wychowanek pilskiej Polonii pokonał Rafała Okoniewskiego, Sebastiana Ułamka oraz Krzysztofa Jabłońskiego.

Tradycję kontynuowano w późniejszych latach. Do kolejnych edycji zapraszano coraz większe nazwiska, by przyciągnąć zainteresowanie sportem żużlowym oraz powiększyć frekwencję na trybunach. I tak drugą edycję zawodów wygrał Greg Hancock przed Adrianem Miedzińskim oraz Rune Holtą. Popularność imprezy stale wzrastała. Niewątpliwie przyczyniła się do tego atmosfera wokół zawodów. Jak na turniej o królewską koronę przystało, miała ona charakter średniowieczny. Na gnieźnieńskim stadionie wybrzmiewała nawet pieśń “Bogurodzica”, której w tym roku również nie zabraknie.

Kolejne zmagania o królewskie insygnia władzy wygrał w 2010 roku Tomasz Gollob. W późniejszych latach zwyciężali: Emil Sayfutdinow, Ryan Sullivan, Nicki Pedersen, Patryk Dudek oraz Rafał Okoniewski. Przerwa w organizacji turnieju trwała rok przez problemy finansowe klubu. Do rywalizacji powrócono w 2017 roku, kiedy po koronę Bolesława Chrobrego sięgnął Oskar Fajfer. Rok później zwycięstwo przypadło Maciejowi Janowskiemu. Najwięcej razy na podium Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego stawał Przemysław Pawlicki. Wychowanek Fogo Unii Leszno do tej pory znajdował się trzykrotnie pośród najlepszych zawodników turnieju, w tym raz na najwyższym stopniu w 2019 roku.

W tegorocznych zawodach zwycięstwa z roku poprzedniego bronić będzie Paweł Przedpełski. Zawodnik toruńskich Aniołów i stały uczestnik cyklu Grand Prix 2022 będzie walczył m.in. z Patrykiem Dudkiem, Przemysławem Pawlickim, Bartoszem Smektałą czy Oskarem Fajferem. Turniej odbędzie się przed rozpoczęciem sezonu i dla niektórych zawodników może być to kolejny sprawdzian przed startem ligowych rozgrywek. Z pewnością spodziewać się możemy kilku emocjonujących wyścigów.

Reklamy

Lista startowa Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego:

1. Patryk Dudek (For Nature Solutions Apator Toruń)
2. Oskar Fajfer (AFORTI Start Gniezno)
3. Kacper Woryna (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa)
4. Kevin Fajfer (SpecHouse PSŻ Poznań)
5. Michael Jepsen Jensen (AFORTI Start Gniezno)
6. Norbert Krakowiak (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz)
7. Przemysław Pawlicki (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz)
8. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions Apator Toruń)
9. Oliver Berntzon (Arged Malesa Ostrów Wielkopolski)
10. Ernest Koza (AFORTI Start Gniezno)
11. Matias Nielsen (Arged Malesa Ostrów Wielkopolski)
12. Frederik Jakobsen (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz)
13. Bartosz Smektała (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa)
14. Szymon Szlauderbach (AFORTI Start Gniezno)
15. Zbigniew Suchecki (AFORTI Start Gniezno)
16. Philip Hellstroem-Baengs (AFORTI Start Gniezno)
R1. Marcel Studziński (AFORTI Start Gniezno)
R2. Mikołaj Czapla (AFORTI Start Gniezno)

Fot. Start Gniezno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy

×