Szczakiele 2020 rozdane

W tym roku ze względu na pandemię nie odbyła się tradycyjna gala rozdania nagród, a laureatów poznaliśmy w niedzielnym magazynie PGE Ekstraligi.


Laureatami żużlowych Oscarów za sezon 2020 zostali kolejno:
w kategorii Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu 2020: Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów;
w kategorii Niespodzianka Sezonu: Jaimon Lidsey z Unii Leszno;
w kategorii Najlepszy Junior Sezonu: Dominik Kubera z Unii Leszno;
w kategorii Najlepszy Trener/Menedżer Sezonu: Piotr Baron, opiekun Unii Leszno;
w kategorii Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu: Emil Sajfutdinow z Unii Leszno.

Jak łatwo zauważyć świeżo upieczeni mistrzowie Polski odebrali 4 z 5 nagród przyznanych za sezon 2020 przez Kapitułę konkursu, zdobywając przy okazji tytuł najlepszej drużyny roku.
Tylko Bartosz Zmarzlik pokonał przedstawiciela Unii Leszno, otrzymując statuetką dla Najlepszego Polskiego Zawodnika. Zapewne jest to to pokłosie drugiego tytułu mistrza świata zdobytego na toruńskim owalu.
Kolejną osobą, bliską pokonania reprezentanta Leszczynian był Stanisław Chomski, opiekun Stali Gorzów, który uzyskał jedynie 3,5% głosów mniej od Piotra Barona. W pozostałych kategoriach Byki były bezkonkurencyjne, tak jak na ekstraligowych torach

Nagrody PGE Ekstraligi przyznawane są od sezonu 2015. Najwięcej tytułów w historii otrzymał Bartosz Zmarzlik, a obecny jest jego piątym w kategorii Najlepszego Polskiego Zawodnika. W pierwszym roku rozdawania Szczakieli musiał uznać wyższość Macieja Janowskiego w kategorii seniorów, ale tę stratę powetował sobie w kategorii juniorskiej. Tutuł najlepszego juniora Zmarzlik otrzymał także rok później.

Nazwa statuetki pochodzi od niedawno zmarłego Jerzego Szczakiela, pierwszego polskiego mistrza świata na żużlu. Tytuł mistrzowski Jerzy Szczakiel zdobył w 1973 roku. Na pierwszej gali żużlowych Oscarów uhonorowano, ten wyczyn, przyznając mistrzowi Nagrodę Specjalną – Złotego Szczakiela.

fot. Speedwayekstraliga.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *