Przejdź do treści
Artykuły/SGP / SEC / SON / SWC

Speedway Grand Prix. Stadion Narodowy po raz kolejny ugości najlepszych zawodników świata. Czy Polak przełamie klątwę i sięgnie po zwycięstwo?

Historia Turniejów Grand Prix w Warszawie
Fot. Michał Szmyd

Autor: Krzysztof Choroszy

Speedway Grand Prix. Stadion Narodowy po raz kolejny ugości najlepszych zawodników świata. Czy Polak przełamie klątwę i sięgnie po zwycięstwo?

W nadchodzący weekend nie będziemy świadkami rywalizacji na najwyższym światowym poziomie w PGE Ekstralidze. Nie oznacza to jednak, że kibice zostaną pozbawieni walki najlepszych żużlowców globu. Czeka nas bowiem druga runda tegorocznych zmagań o Indywidualne Mistrzostwo Świata. Grand Prix przeniesie się na Stadion Narodowy, gdzie w obecności kilkudziesięciu tysięcy kibiców zawodnicy powalczą o kolejne punkty do klasyfikacji generalnej.

Sobotni turniej Grand Prix będzie jedną z największych, o ile nie największą, imprezą żużlową w tym roku. Kibice z całej Polski i nie tylko zjadą się na największy stadion w naszym kraju, aby zobaczyć zawodników walczących w zmaganiach elitarnego cyklu. Będzie to już ósma runda Grand Prix na Stadionie Narodowym i kolejna okazja do tego, by reprezentant Polski w końcu sięgnął po zwycięstwo na tej arenie. Do tej pory nie udało się to bowiem nikomu.

We wszystkich siedmiu edycjach zmagań najlepszych zawodników świata na warszawskiej arenie na podium stawało czterech Polaków. Pierwszym z nich był Jarosław Hampel w 2015 roku, zajmując trzecie miejsce i dokonując tego w turnieju bardzo negatywnie zapamiętanym przez wszystkich kibiców żużla ze względu na problemy z torem i taśmą startową, które ostatecznie doprowadziły do przedwczesnego zakończenia turnieju. Później dwukrotnie ta sztuka udawała się Maciejowi Janowskiemu, w latach 2017-2018 plasował się na drugiej pozycji. Na najniższym stopniu podium meldował się również Patryk Dudek, robiąc to w 2019 roku. W zeszłym sezonie do tego grona dołączył Bartosz Zmarzlik, zajmując trzecią lokatę.

Przed rokiem razem z czterokrotnym mistrzem świata na podium byli zwycięzca Frederik Lindgren i drugi Jack Holder. Dla Szweda było to drugie zwycięstwo na największej polskiej arenie. Pierwszy raz triumfował on w 2017 roku. Prócz aktualnego wicemistrza świata dwa razy na Narodowym wygrywał również Tai Woffinden. W pozostałych trzech rundach najlepsi okazywali się Matej Zagar, Max Fricke i Leon Madsen.

W tym roku o pierwsze zwycięstwo polskiego zawodnika w Grand Prix na Stadionie Narodowym powalczy czterech naszych reprezentantów. Największym kandydatem do odniesienia triumfu jest oczywiście czterokrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik. Oprócz kapitana Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi trzech debiutujących na tej arenie zawodników: Szymon Woźniak, Dominik Kubera i dzika karta na te zawody, Mateusz Cierniak. Ciekawym przypadkiem jest Kubera. 25-latek miał pojechać w zeszłorocznym turnieju, jednak podczas treningu upadł i doznał ciężkiej kontuzji kręgosłupa.

Jak możemy zobaczyć w mediach społecznościowych, tor został już ułożony, a arena jest w trakcie ostatnich przygotowań do sobotniego turnieju. Nie można jednak zapominać również o tym, co na Narodowym ma wydarzyć się w piątek. Wtedy po raz pierwszy będziemy świadkami nowego formatu kwalifikacji z wyścigiem sprinterskim, w którym zawodnicy będą mogli zdobyć punkty do klasyfikacji generalnej. Cztery „oczka” za zwycięstwo, trzy za drugie miejsce, dwa za trzecie i jedno za czwarte.

Wśród faworytów sobotniej rundy Speedway Grand Prix na pewno należy wyróżnić Bartosza Zmarzlika. Polak zrobi wszystko, by odnieść pierwsze zwycięstwo w tegorocznej kampanii, jak i na samym Stadionie Narodowym. Mocny będzie również Jack Holder, zwycięzca z Gorican i zarazem lider klasyfikacji generalnej. Nie można zapominać również o Jasonie Doyle’u i Fredriku Lindgrenie, którzy zawsze są groźni. O wiele lepiej po słabym pierwszym turnieju w tym sezonie pojechać będzie chciał na pewno Daniel Bewley. Wielu kibiców będzie zwracało również uwagę na jazdę Szymona Woźniaka i Dominika Kubery.

Piątkowy trening wraz z kwalifikacjami zaplanowane są na godzinę 17:00. Z kolei dzień później, w sobotę, runda Grand Prix na Stadionie Narodowym rozpocznie się klasycznie o godzinie 19:00. Sobotni turniej kibice będą mogli obejrzeć w Eurosporcie Extra na platformie Player, a także na otwartym kanale TTV, co jest świetną informacją dla kibiców. Kto zwycięży w ósmej edycji zawodów na największej polskiej arenie? Przekonamy się w sobotni wieczór.

346632868 200856032829960 7167201817700267832 n
Fot. Michał Szmyd
347009998 1272137170061079 3800395930121884964 n
Fot. Michał Szmyd

Dołącz do nas na Facebooku! – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *