Żużel - Best Speedway Tv

Rosjanie pod neutralną flagą w GP lub SEC? | Żużel - Best Speedway TV
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rosjanie pod neutralną flagą w GP lub SEC?

Łaguta

Rosjanie pod neutralną flagą w GP lub SEC?

We wtorek Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wydał zalecenie o pozwolenie na starty zawodników pochodzących z Rosji oraz Białorusi w sportach indywidualnych pod neutralną flagą. Czy na taki sam ruch możemy liczyć ze strony władz międzynarodowego żużla?

Wybrzeże z kolejnymi pieniędzmi do zapłacenia. Znamy wyrok Trybunału PZM

Od lutego 2022 roku, kiedy to Federacja Rosyjska zbrojnie zaatakowała terytorium Ukrainy, wielu rosyjskich, a także białoruskich sportowców było wykluczonych z rywalizacji sportowej. Po nieco ponad roku, swoje przepisy zmienił MKOl, który pozwolił na start rosyjskich oraz białoruskich zawodników w sportach indywidualnych pod neutralną flagą. Zawodnicy w ten sposób nie reprezentowaliby kraju agresora, a mogliby kontynuować swoje sportowe kariery.

Póki co żużlowe władze nie pozwoliły Rosjanom na powrót do rywalizacji międzynarodowej. Czy po takim ruchu ze strony Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, możemy liczyć na podobne działania FIM w stosunku do rosyjskich żużlowców? Emil Sajfutdinow oraz Artiom Łaguta mogliby w takim przypadku w przyszłości wrócić do cyklu GP i startować już nie pod flagą rosyjską, lecz neutralną.

Warto zaznaczyć, że MKOl podkreślił, że na pozytywne rozpatrzenie wniosku startu pod neutralną flagą mogą liczyć jedynie tacy sportowcy, którzy nigdy nie popierali i rzecz jasna nadal nie popierają działań Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, a także nie są w żaden sposób związani z wojskiem lub klubami wojskowymi. Obaj czołowi Rosjanie, jeżdżący na żużlu – Sajfutdinow i A. Łaguta – spełniają te wymagania, więc gdyby FIM przyjął takie same zasady, moglibyśmy ponownie oglądać ich w cyklu SGP.

Fot. Michał Szmyd

MAGAZYN ŻUŻLOWY. Kliknij TUTAJ.

Reklamy

Zostaw komentarz

  • redakcja@bestspeedwaytv.pl
  • tel. 571242003

Tytuł zarejestrowany w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w rejestrze dzienników i czasopism pod numerem 2338

 2022 © Best Speedway TV | Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów w całości lub w części bez zgody redakcji jest zabronione.

×