Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/Krajowa Liga Żużlowa/Metalkas 2. Ekstraliga/PGE EKSTRALIGA

Rewolucyjne zmiany w regulaminie polskiej ligi żużlowej na sezon 2023! Co się zmienia? Zobaczcie!

Regulaminie

Autor: Sebastian Krauz

Rewolucyjne zmiany w regulaminie polskiej ligi żużlowej na sezon 2023! Co się zmienia? Zobaczcie!

PGE Ekstraliga w najnowszym komunikacie poinformowała o zmianach w regulaminie na sezon 2023. Co istotne, zmiany te dotknął wszystkich trzech poziomów rozgrywkowych w naszym kraju. W nowym sezonie we wszystkich polskich ligach żużlowych będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące zawodników do lat 24, pojawi się możliwość zawierania tzw. prekontraktów już od 15 czerwca oraz wycofano „gości” w 2. Lidze Żużlowej.

O zmianach regulaminowych, do których może dość po zakończeniu bieżącego sezonu informowaliśmy już kilka tygodni temu. Dziś PGE Ekstraliga, w swoim komunikacie poinformowała, jakie dokładnie będą to zmiany. Przede wszystkim zmianie uległy tzw. prekontrakty, czyli kontrakty przedwstępne, będą od przyszłego roku obowiązywały we wszystkich trzech ligach żużlowych w Polsce. Od 15 czerwca kluby będą mogły podpisywać takie dokumenty zarówno ze swoimi zawodnikami, jak również z reprezentantami innych klubów. W ciągu trzech dni od daty podpisania przez klub i zawodnika, prekontrakt będzie należało zgłosić do organu zarządzającego danymi rozgrywkami, których będzie dotyczył. Taka zmiana, ma ułatwić klubom zarówno prowadzenie oficjalnych negocjacji, jak i podpisywanie kontraktów.

GKSŻ i Ekstraliga Żużlowa wyszły naprzeciw oczekiwaniom całego środowiska żużlowego. Prekontrakty będą oficjalnymi dokumentami i będą obligować kluby oraz zawodników do podpisywania właściwych kontraktów podczas podstawowego okienka transferowego, a to nadal będzie w polskim żużlu obowiązywać od 1 do 14 listopada – czytamy w komunikacie Speedway Ekstraligi.

Kolejna ważna zmiana dotyczy pozycji U24. Od nowego sezonu w PGE Ekstralidze, eWinner 1. Lidze Żużlowej i 2. Lidze Żużlowej nowością będzie zaliczanie zawodnika U24 do limitu polskich zawodników.

– Oznacza to, że w przypadku, gdy w składzie drużyny będzie jeden polski senior, a drugim zawodnikiem zgłoszonym zostanie zawodnik polski do 24 roku życia, rezerwowy zawodnik kategorii U23 będzie musiał również być Polakiem, jeśli drużyny będą chciały zastępować nim zawodnika U24 z podstawowego składu. Natomiast jeśli któraś z drużyn będzie miała w składzie dwóch polskich seniorów, a dodatkowo polskiego zawodnika w kategorii U24, obcokrajowiec do 23 roku życia, jadący z pozycji rezerwowego będzie mógł go zastąpić – czytamy.

Bez zmian pozostaną zasady funkcjonowania zawodników młodzieżowych w kategorii U21 (w PGE Ekstralidze i eWinner 1. Lidze Żużlowej mogą być nimi jedynie polscy żużlowcy U21, w 2. Lidze Żużlowej dopuszczany jest jeden zagraniczny junior U21). Ponadto zostanie zlikwidowana instytucja gościa w 2. Lidze Żużlowej.

Fot. Paweł Wilczyński

1 odpowiedź do “Rewolucyjne zmiany w regulaminie polskiej ligi żużlowej na sezon 2023! Co się zmienia? Zobaczcie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *