Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Przez rok nie mógł jeździć na żużlu. Nie ma jednak pretensji do władz

na żużlu
fot. Łukasz Wilk

Autor: Jakub Bielak

Przez rok nie mógł jeździć na żużlu. Nie ma jednak pretensji do władz

Rosyjscy żużlowcy byli zmuszeni opuścić sezon 2022. Z powodu wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie zostali oni wykluczeni z możliwości udziału w spotkaniach ligowych na żużlu. Część z nich mogła jednak wrócić do rywalizacji w sezonie 2023, już z polską licencją. Takim zawodnikiem jest Emil Sajfutdinow.

34-latek był gościem podcastu Jacka Dreczki „Mówi się żużel”. Rosjanin pod koniec rozmowy został zapytany o temat wojny i zawieszenia na sezon 2022. Sajfutdinow otwarcie przyznaje, że gdyby mógł cofnąć czas do momentu wybuchu wojny, zrobiłby wszystko dokładnie tak samo.

Oczywiście. Ja jestem zdania, że co mam zmienić? Co zrobię? Jestem oczywiście przeciwny wojnom, nie tylko na Ukrainie, tylko wszędzie. Nie ukrywałem tego. Ale czy ja mam mówić to, co komuś się podoba, coś, co ktoś chce usłyszeć, to nie chcę. Ja uważam, że cokolwiek powiesz, to i tak będzie to odebrane 50/50. – mówi w „Mówi się żużel”.

Zaskakiwać może podejście utytułowanego żużlowca do zawieszenia. Otóż powiedział on, że być może wtedy (w roku 2022) była to odpowiednia decyzja. Oczywiście dla sportowca, dla którego żużel to nie tylko pasja, ale przede wszystkim praca i źródło dochodów, nie był to łatwy czas.

Ja przyjąłem to zawieszenie na klatę, bo wiedziałem, że jestem z narodowości Rosjanin i zawieszony byłem sprawiedliwie może na tamten czas. Wiadomo, że było dużo stresu, dużo przeżyliśmy razem z rodziną, z teamem, było ciężko. Dużo mi to dało, żeby przemyśleć jakieś sprawy, spojrzeć na innych ludzi, kto ze mną był.

Sajfutdinow po raz kolejny przyznał również, że myślał już o zakończeniu kariery, jeśli po roku przerwy powrót do dyscypliny nie będzie możliwy.

Trzeba zaakceptować, co jest. Jak się nie uda wrócić na żużel, to już wszyscy wiedzieli, że miałem plan zakończyć karierę, ale nie będę kolejny raz czekać. […] Jesteś sportowcem i Ci nagle zabierają, a Ty nie jesteś w stanie uprawiać to, co robiłeś od dzieciaka. Nagle mi ktoś zabiera bez mojej decyzji i bez może mojej winy. – powiedział Sajfutdinow.

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *