Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Olimpijski odleciał! Polacy ze złotym medalem. Janowski bohaterem! [RELACJA]

Gdzie i kiedy speedway
Fot. Michał Szmyd

Autor: Bartosz Glapiak

Olimpijski odleciał! Polacy ze złotym medalem. Janowski bohaterem! [RELACJA]

Co za zawody na Stadionie Olimpijskim! Finał Drużynowego Pucharu Świata rozstrzygnął się w ostatnim wyścigu, a złoty medal na reprezentacji Polski zapewnił Maciej Janowski! Podopieczni Rafała Dobruckiego zwyciężyli z dorobkiem 33 punktów. Drugie miejsce zajęli Brytyjczycy, a podium uzupełnili Duńczycy.

Przyjemski niepokonany w Zarnovicy! Wyniki 2. półfinału IMEJ

Finał Drużynowego Pucharu Świata zapowiadał się jako największa tegoroczna żużlowa impreza. Kibice zgromadzeni na Stadionie Olimpijskim obejrzeli fenomenalne zawody. Inauguracyjną gonitwę wygrał Daniel Bewley. Brytyjczycy na początku zaznaczyli swoje zamiary. „Trójki” na swoim koncie zapisali także Tai Woffinden oraz Robert Lambert.

Polacy w pierwszej serii startów nie zdołali zwyciężyć żadnego wyścigu, podobnie jak Australijczycy. Niespodziewanie jako jedyny punkty dla Duńczyków zdobył Rasmus Jensen. Po czterech biegach biało-czerwoni mieli trzy punkty straty do prowadzącej reprezentacji Wielkiej Brytanii.

Po przerwie podopieczni Rafała Dobruckiego na tor wyjechali odmienieni. Sygnał do ataku dał Patryk Dudek, który pokonał na dystansie Daniela Bewleya. W szóstej odsłonie Bartosz Zmarzlik w swoim stylu pojechał po zewnętrznej i przejechał linię mety jako pierwszy. Szansy nie wykorzystał Maciej Janowski, który był piekielnie wolny na trasie, przez co nie mógł dogonić nawet Adama Ellisa. Na zakończenie serii drugie zwycięstwo tego dnia odniósł Tai Woffinden przy okazji tocząc zaciekłą walkę z Dominikiem Kuberą.

Brytyjczycy nie mieli zamiaru oddawać prowadzenia. Po równaniu toru w wyścigu dziewiątym Robert Lambert przez cztery okrążenia gonił popularnego „Domina”. Zawodnik FNS Apatora dopadł wychowanka leszczyńskiej Unii na ostatniej prostej. Odrabiać straty próbowali także Australijczycy, którzy na pierwsze zwycięstwo czekali do biegu nr 10.

Biało-czerwoni zrównali się punktami z Anglikami kilkadziesiąt sekund później. Tai Woffinden przyjechał na ostatniej pozycji, kiedy to Bartosz Zmarzlik zdobył dwa punkty. Prowadzenie objęli po wyścigu dwunastym. Patryk Dudek przywiózł za plecami Adama Ellisa. Po piętach obu reprezentacjom zaczęli jednak deptać podopieczni Marka Lemona. Na końcu stawki znajdowali się Duńczycy z 14 punktami na koncie.

W czwartej serii kapitalną walkę pomiędzy sobą stoczyli Anders Thomsen i Jason Doyle. Maciej Janowski nie był w stanie wykorzystać tej sytuacji i dopisał do dorobku Polaków tylko jeden punkt. Taki sam dystans dzielił w klasyfikacji Polaków i Brytyjczyków oraz Australijczyków oraz Duńczyków.

W piętnastej odsłonie na pierwszym łuku upadł Jack Holder, po czym nie był w stanie kontynuować zawodów. Te z kolei przez biegami nominowanymi zapowiadały niezwykle emocjonująco. Pierwszą i ostatnią drużynę dzieliły zaledwie dwa punkty. W wyścigu siedemnastym po raz pierwszy na torze pojawił się Janusz Kołodziej. Reprezentanci Polski remisowali z Brytyjczykami.

Na rozpoczęcie ostatniej serii oglądaliśmy świetny wyścig. Niestety kapitan Fogo Unii Leszno nie zdobył punktów. Straty do rywali odrobił Dominik Kubera, który przed dwoma ostatnimi gonitwami przywrócił stan sprzed rozpoczęcia serii. Do złotego medalu Polaków przybliżył Bartosz Zmarzlik, który wygrał potyczkę z Danielem Bewleyem. Na sekundy przed decydującym biegiem wiadomo już było, że ostatnie miejsce zajmie Australia. Kwestię mistrzostwa mieli rozstrzygnąć pomiędzy sobą Maciej Janowski, Robert Lambert oraz Anders Thomsen.

Popularny „Magic” wspiął się na wyżyny swoich możliwości. Zdecydowanym atakiem po wewnętrznej przejechał na drugie miejsce, które zapewniało Polakom złoty medal Drużynowego Pucharu Świata. Anglik przyjechał na trzeciej pozycji, co przekreślało ich szansę na tytuł. Stadion Olimpijski po tym biegu wpadł w szał radości. Polacy mistrzami świata!

DANIA 29 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIVIIRazem
1Leon Madsen013239
2Rasmus Jensen33132113
3Mikkel Michelsen0112
4Nicki Pedersen00
5Anders Thomsen102205

POLSKA 33 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIVIIRazem
1Bartosz Zmarzlik1323211
2Patryk Dudek23106
3Maciej Janowski202127
4Dominik Kubera122139
5Janusz Kołodziej00

WIELKA BRYTANIA 31 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIVIIRazem
1Tom Brennan000
2Robert Lambert3233112
3Tai Woffinden330017
4Adam Ellis1023
5Daniel Bewley321219

AUSTRALIA 27 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIVIIRazem
1Max Fricke121037
2Jack Holder2033U/-8
3Jason Doyle2023310
4Jaimon Lidsey1001
5Chris Holder0101

MAGAZYN ŻUŻLOWY ONLINE – BEST SPEEDWAY TV NA YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *