Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Polacy ponownie wygrywają Speedway of Nations 2! [RELACJA]

Speedway of Nations 2
fot. Paweł Wilczyński

Autor: Edyta Wojdeł

Polacy ponownie wygrywają Speedway of Nations 2! [RELACJA]

Za nami kolejna edycja Speedway of Nations 2. Starcie na Łotwie 46 punktami wygrali ponownie Polacy, na drugiej pozycji z wynikiem 33 punktów uplasowali się Duńczycy. Brązowy medal natomiast wywalczyli gospodarze turnieju, którzy zdobyli 27 punktów.

Pierwszą serię startów od zdecydowanej wygranej rozpoczęli Brytyjczycy, chociaż Daniel Klima przez całe cztery okrążenia był bardzo blisko Daniela Gilkesa. Początek drugiego wyścigu należał do Australijczyków, jednakże Duńczycy szybko poradzili sobie z Jamesem Pearsonem, co finalnie zapewniło im punktowe zwycięstwo. W biegu trzecim po raz pierwszy pod taśmą pojawili się Polacy, którzy po ładnej mijance Bartosza Kowalskiego dojechali do mety z Łotyszami w stosunku 7:2.

Grzegorz Zengota wyjaśnił powody wycofania się z jazdy podczas meczu w Krośnie “Ja jeszcze po kontuzji obojczyka nie czuje się na siłach, żeby w takich warunkach rywalizować”

Czwarty start rozpoczęło wjechanie w taśmę przez Daniela Gilkesa. Brytyjczyk został wykluczony, natomiast obaj reprezentanci Niemiec otrzymali ostrzeżenia. Taki rozwój sytuacji już przed startem zapewnił zwycięstwo Niemcom, chociaż Anders Rowe prezentował bardzo ofensywną jazdę. Po pierwszym równaniu toru pod taśmą zameldowali się Czesi i Australijczycy. Nie punktującego we wcześniejszym występie Kangurów Jamesa Pearsona zastąpił Tate Zischke, który niestety zdefektował, co dało punktową wygraną Czechom.

W szóstym biegu Mateusz Cierniak ponownie od początku wysforował się na pierwszą pozycję. Tym razem jednak reprezentanci drużyny przeciwnej – Danii, okazali się zbyt wymagającymi przeciwnikami dla Bartłomieja Kowalskiego, co zapewniło im jednopunktową wygraną. Siódmy wyścig dobrze rozpoczął Norick Blodorn, jednakże szybko wyprzedził go Francis Gusts, który wraz z jadącym na trzeciej pozycji Ricardsem Ansviesulisem pokonał Niemców trzema punktami. W kolejnym wyścigu w zespole Wielkiej Brytanii swoją pierwszą szansę otrzymał Drew Kemp. Przyjechał on jednak ostatni, natomiast na ostatnich metrach czwartego okrążenia Andres Rowe wyprzedził Jamesa Pearsona.

Po kolejnym równaniu toru, pomimo bardzo dobrej jazdy Petera Chlupaca, jednym punktem wygrali Duńczycy. Po raz pierwszy tego dnia na torze pojawił się Jasper Kundsen, który spisał się dokładnie tak samo jak we wcześniejszych biegach Esben Hjerrild. Bieg dziesiąty również był debiutancki, tym razem jednak w naszym rodzimym zespole. W starciu z Niemcami bardzo dobrze zaprezentował się Wiktor Przyjemski, dzięki czemu białoczerwoni odnotowali kompletne zwycięstwo. Kolejny wyścig zdominowali Łotysze, pokonujący Brytyjczyków aż pięcioma punktami. Dwunasty start ponownie należał do Wiktora Przyjemskiego i Mateusza Cierniaka, którzy już na początku całkowicie odjechali Czechom. W ten sposób Polacy zagwarantowali sobie pierwszą pozycję w klasyfikacji.

Po przerwie ponownie świetnie prezentował się Francis Gusts, jednakże, to meldujący się na mecie na drugiej i trzeciej pozycji Australijczycy wygrali bieg. Starcie niemiecko-duńskie wyglądało dokładnie tak jak wcześniejsze. Norick Blodorn do mety dojechał pierwszy, ale to Duńczycy zdobyli więcej punktów. Kolejny wyścig Polaków wygrał Wiktor Przyjemski. Mateusz Cierniak przez półtora okrążenia gonił Daniela Gilkesa i finalnie go wyprzedził. Bieg szesnasty ponownie z gigantyczną przewagą Francisa Gustsa, pomimo tego punktowymi zwycięzcami byli Czesi. Następny start tego popołudnia jednym punktem nad Australijczykami wygrali Niemcy, było to w znacznej mierze wynikiem błędu Jamesa Pearsona na starcie.

Ostatnią podstawową serię startów trzema punktami wygrali Duńczycy, natomiast nietypowy „defekt” odnotował Drew Kemp. Dziewiętnasty wyścig ponownie wygrał Norick Blodorn, ale punktowa wygrana należała do Czechów. Kolejny bieg został wstrzymany przez upadek Jamesa Pearsona. Sędzia zdecydował o powtórzeniu wyścigu w czteroosobowym składzie. Ze startu ponownie bardzo dobrze wyszedł Wiktor Przyjemski. O pozycję musiał natomiast walczyć Mateuszu Cierniak, który przez trzy okrążenia jechał za Keynanem Rew, ale finalnie na mecie zameldował się drugi. Pierwszą odsłonę wyścigu ponownie przerwał upadek, tym razem Ricardsa Ansviesulisa, który został wykluczony. Powtórkę biegu wygrał Francis Gusts, zapewniając Łotyszom udział w barażu.

Do wyścigu barażowego przystąpili Duńczycy i Łotysze. Ku zaskoczeniu wielu na ostatniej pozycji znalazł się Francis Gusts, co prawda walczył on do końca, ale nie udało mu się wywalczyć punktowanej pozycji i w Wielkim Finale zameldowali się reprezentanci Danii.

W wyścigu finałowym od startu na prowadzenie wysforowali się nasi rodzimi reprezentanci. Wytypowani przez menadźerów Danii Esben Hjerrild i Jasper Kundsen nie byli w stanie dogonić Mateusza Cierniaka i Wiktora Przyjemskiego. Polacy po raz szesnasty na dziewiętnaście odjechanych edycji zdobyli złoto. Był to zarazem ostatni występ Cierniaka i Kowalskiego w drużynowych zawodach dla żużlowców poniżej 21 roku życia.

Wielka Brytania 20 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIRazem
1Anders Rowe43322317
2Daniel Gilkes3t003
3Drew Kemp0d0

Czechy 23 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIRazem
1Peter Chlupac03402211
2Daniel Klima22023312
3Jaroslav Vanicek

Australia 25 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIRazem
1Keynan Rew44424220
2James Pearson023005
3Tate Zischked0

Dania 33 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIBarażFinałRazem
1Emil Breum3333214
2Esben Hjerrild22243215
3Jasper Kundsen232209

Polska 46 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIFinałRazem
1Mateusz Cierniak444433426
2Bartłomiej Kowalski303
3Wiktor Przyjemski3344317

Łotwa 27 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIBarażRazem
1Francis Gusts044444020
2Ricards Ansviesulis22300u411
3Ernests Matjusonoks

Niemcy 24 pkt.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIRazem
1Norick Blodorn43243420
2Erik Bachhuber2000204
3Patrick Hyjek

MAGAZYN BEST SPEEDWAY TV ONLINE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×