Przejdź do treści
Artykuły

Historia żużla – koniec lat 50. dla Stali Rzeszów. Sukcesy w cieniu tragedii

Historia żużla

Autor: Bartosz Glapiak

Historia żużla – koniec lat 50. dla Stali Rzeszów. Sukcesy w cieniu tragedii

Żużel do Rzeszowa po raz pierwszy zawitał w 1948 roku. Blisko dekadę później zespół cieszył się z awansu do I ligi, która wówczas była odpowiednikiem najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Koniec lat 50. XX wieku dla Stali był usłany sukcesami, ale i także tragicznymi wydarzeniami.

Sezon 1956 na poziomie II ligi rzeszowska drużyna zakończyła z dorobkiem 22 punktów. Do aspirującej do wyższych celów ekipy dołączył Wojciech Ożdżyński, który przeniósł się z klubu z Wrocławia. Transfer ten okazał się bardzo dobrym posunięciem. Nowy nabytek stał się jednym z filarów Stali, lecz prym na Podkarpaciu wiodła legenda klubu, Eugeniusz Nazimek. Lider zespołu był jednocześnie jego trenerem, co z perspektywy dzisiejszego obrazu „czarnego sportu” wydaje się być czymś niesamowitym.

W przeciągu całego następnego sezonu jeżdżący trener uzyskał średnią blisko 2,6 punktów na bieg. W 1957 roku Stal rządziła i dzieliła w lidze wraz z Unią Leszno. Obie ekipy wygrały wszystkie mecze z wyjątkiem tych na torze rywala w bezpośredniej rywalizacji. Rzeszowianie pokonali Byki na własnym torze, jednak ulegli w Lesznie. Nie przeszkodziło to obu oponentom w bezpośrednim awansie do wyższej ligi. Stal Rzeszów zajęła jednak pierwsze miejsce ze względu na lepszy bilans tzw. małych punktów (+180 w porównaniu do +173 leszczyńskiej Unii).

Dodatkowym sukcesem po najlepszym do tej pory sezonie w wykonaniu zespołu było powołanie do kadry narodowej 22-letniego rzeszowskiego wychowanka. Janusz Kościelak otrzymał szansę na występ przeciwko reprezentacji Wielkiej Brytanii. Wcześniej zachwycił swoją postawą w rozgrywkach ligowych, gdzie osiągnął średnią punktową na poziomie 2,3.

Tak prezentowała się tabela II ligi po sezonie 1957:

  1. Stal Rzeszów – 22 punkty (+180)
  2. Unia Leszno – 22 punkty (+173)
  3. Skra Warszawa – 14 punktów
  4. Gwardia Katowice – 8 punktów
  5. Stal Gorzów – 8 punktów
  6. Ostrovia Ostrów Wielkopolski – 6 punktów
  7. LPŻ Lublin – 4 punkty

Kolejna edycja rozgrywek w polskiej lidze dla ekipy z Podkarpacia nie była już tak udana. Stal Rzeszów jako beniaminek miała piekielnie trudne zadanie, aby sprostać rywalom. W składzie zespołu znalazł się m.in. 12-krotny mistrz Polski, Florian Kapała oraz Jan Malinowski. To nie wystarczyło jednak, aby zapewnić sobie utrzymanie. Drużyna zakończyła tamten sezon na siódmym miejscu w tabeli i musiała pożegnać się z ligą.

Tabela I ligi w sezonie 1958:

  1. Górnik Rybnik – 23 punkty
  2. Sparta Wrocław – 18 punktów
  3. Unia Leszno – 16 punktów
  4. Włókniarz Częstochowa – 16 punktów
  5. Polonia Bydgoszcz – 14 punktów
  6. Legia Warszawa – 13 punktów
  7. Stal Rzeszów – 7 punktów
  8. Śląsk Świętochłowice – 5 punktów

Niestety rok 1959 okazał się jednym z najsmutniejszych w historii żużla w Polsce. Stal Rzeszów mimo tego iż ponownie nie dała szans przeciwnikom na zapleczu najwyższej ligi, musiała pożegnać swoją legendę, Eugeniusza Nazimka. 12 lipca na torze w Rzeszowie podczas towarzyskiego meczu pomiędzy miejscowymi a Legią Warszawa doszło do tragicznego zdarzenia. W piątej odsłonie w motocyklu Nazimka urwał się hak, co spowodowało jego upadek zderzenie z bandą. Swoim podnóżkiem zahaczył go Paweł Waloszek i ciągnął po torze przez kilka metrów. Na nieszczęście jadący na ostatniej pozycji Stanisław Kaiser nie zdołał ominąć całego zdarzenia i z pełnym impetem uderzył w leżącego zawodnika.

Na skutek doznanych obrażeń ikony rzeszowskiego żużla nie udało się uratować. Wypadek Eugeniusza Nazimka był ósmym śmiertelnym zdarzeniem na polskich torach. W jego pogrzebie kilka dni później uczestniczył kilkutysięczny tłum kibiców z całej Polski.

źródło: rztz.pl

fot. źródło internetowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *