Formacje juniorskie w ekstralidze – przegląd sił.
Autor: Redakcja
Formacje juniorskie w ekstralidze – przegląd sił.
Od zawsze mówi się, że silna formacja juniorska jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Jakie to miało przełożenie na realia w ostatnich latach?
Od czterech sezonów nieprzerwanie na tronie znajduje się Unia Leszno. W latach 2017-2019 parę juniorską w tym klubie stanowili Bartosz Smektała i Dominik Kubera. Już w pierwszym sezonie pod względem średniej biegopunktowej wśród juniorów zajmowali odpowiednio drugie i piąte miejsce. W roku 2020 formację juniorską stanowił Dominik Kubera oraz Szymon Szlauderbach. Mówiło się, że Unia mocno straci na sile juniorów po skończeniu 21 r. ż. przez Bartosza Smektałę. Straciła, ale nie aż tak dużo. Dominik był najlepszym juniorem ligi, a Szymon jedenstym, natomiast pod względem średniej wyjazdowej było to piąte miejsce wśród juniorów, co przyczyniło się do wygrania między innymi w Grudziądzu czy w Zielonej Górze.
Jeżeli cofniemy się do sezonu 2016 i triumfu Stali Gorzów w lidze to trzeba podkreślić ogromny wkład w zdobycie złotych medali pary juniorskiej, a konkretnie Bartosza Zmarzlika oraz Adriana Cyfera. Przyszły, dwukrotny mistrz świata nie tylko był najlepszym juniorem, ale jednocześnie najlepszym zawodnikiem całej ekstraligi osiągając średnią biegopunktową 2.477! Adrian natomiast był siódmym juniorem ligi.
Na podstawie tych danych możemy dojść do wniosku, że juniorzy są bardzo ważnymi postaciami w swoich drużynach. W następnym sezonie dzięki przepisowi o zawodniku u-24 w składzie będą mieli możliwość rywalizacji o jeszcze wyższe zdobycze punktowe dzięki lekkiemu obniżeniu poziomu całej ligi.
Formacje juniorskie poszczególnych drużyn:
eWinner Apator Toruń:
- Karol Żupiński (2002)
- Kamil Marciniec (2001)
- Justin Stolp (2001)
- Krzysztof Lewandowski (2005)
Prawdopodobny skład meczowy: Karol Żupiński, Kamil Marciniec.
Obydwaj zawodnicy startowali w sezonie 2020 w 1 lidze osiągając odpowiednio średnią: 1.255 pkt/bieg oraz 0.658 pkt/bieg. Zwłaszcza Karol pokazywał, że potrafi ścigać się z najlepszymi pokonując między innymi Wiktora Kułakowa czy Artura Mroczkę. Na pewno juniorom Apatora brakuje doświadczenia w ekstralidze, ale biorąc pod uwagę formacje juniorskie innych ekip nie będą osamotnieni.
MrGarden GKM Grudziądz:
- Denis Zieliński (2002)
- Kacper Łobodziński (2004)
Po ogłoszeniu zakończenia kariery przez Damiana Lotarskiego GKM został z dwoma juniorami. Denis reprezentował barwy grudziądzan w 2020 roku w siedmiu meczach zdobywając łącznie 4 punkty. Kacper natomiast pojawił się w trzech meczach i zdobył 1 punkt. Zawodnicy miewali jednak dobre występy w zawodach juniorskich i na tle nieco słabszych rywali mogą zdobywać cenne punkty w wyścigach młodzieżowych. Możliwe także, że do zespołu dołączy Mateusz Bartkowiak, który zostanie wypożyczony ze Stali Gorzów.
Motor Lublin:
- Mateusz Cierniak (2002)
- Wiktor Lampart (2001)
- Wiktor Firmuga (2002)
- Kacper Gosik (2002)
- Jakub Banucha (2002)
- Jakub Szpytma (2002)
- Maksymilian Śledź (2002)
- Jan Rachubik (2004)
- Radosław Pyrchla (2004)
Prawdopodobny skład meczowy: Mateusz Cierniak, Wiktor Lampart.
Mateusz do zespołu z Lublina trafił jako najlepszy młodzieżowiec 1 ligi w sezonie 2020. Zainteresowanie tym zawodnikiem było ogromne i na pewno będzie bardzo ważnym ogniwem w zespole Motoru. Wiktor po wyśmienitym debiucie w ekstralidze w 2019 roku (średnia 1.544 pkt/bieg w wieku 18 lat!) w minionym sezonie trochę obniżył loty (średnia 1.041 pkt/bieg) i okazał się gorszym w duecie Lampart-Trofimow. Do następnego sezonu przystąpi jako 20-latek i na pewno będzie chciał się pokazać z jak najlepszego strony. Na papierze formacja juniorska lublinian wygląda piekielnie mocno.
Eltrox Włókniarz Częstochowa:
- Jakub Miśkowiak (2001)
- Mateusz Świdnicki (2001)
- Bartłomiej Kowalski (2002)
- Jakub Martyniak (2002)
- Kamil Król (2003)
- Patryk Kowalik (2003)
Prawdopodobny skład meczowy: Jakub Miśkowiak, Mateusz Świdnicki.
Barw Włókniarza bronić będą Ci sami juniorzy, którzy zdobywali punkty dla częstochowskiej drużyny w roku 2020. Jakub to już doświadczony zawodnik, mający na swoim koncie 2 pełne sezony w ekstralidze. W tegorocznych rozgrywkach nie miał problemu z wygrywaniem z seniorami drużyny przeciwnej. Dwukrotnie zdobył “dwucyfrówkę” i pokazał, że jest w stanie godnie zastępować seniorów. Mateusz wejście w sezon miał doskonałe. Pod koniec było już nieco gorzej, ale swoją zadziornością i stylem jazdy przypominającym Sławomira Drabika z najlepszych lat pokazał, że potrafi walczyć z najlepszymi. Ponadto “biało-zieloni” w swoich szeregach posiadają Bartłomieja Kowalskiego, który z dobrej strony pokazywał się podczas wypożyczenia do Wilków Krosno. Włókniarz na papierze posiada jedną z najlepszych formacji juniorskich w lidze.
RM Solar Falubaz Zielona Góra:
- Jakub Osyczka (2000)
- Nile Tufft (2001)
- Fabian Ragus (2003)
Prawdopodobny skład meczowy: Jakub Osyczka, Fabian Ragus.
Po skończeniu wieku juniorskiego przez trzech, bardzo dobrych juniorów, Norberta Krakowiaka, Damiana Pawliczaka i Mateusza Tondera czeka nas wielka niewiadoma. Jakub i Fabian z dobrej strony pokazywali się podczas zawodów młodzieżowych, ponadto pierwszy z nich zaliczył 6 meczów w drugiej lidze w barwach Kolejarza Opole notując średnią 1,235 pkt/bieg. Jednak będzie to ich kompletny debiut w najlepszej lidze świata. Dla Jakuba będzie to ostatni sezon w roli juniora i musi udowodnić swoją wartość, jeżeli chce znaleźć pracodawcę w następnych latach. Młodzieżowcy Falubazu to wielka zagadka i chyba sami włodarze zielonogórskiego klubu nie wiedzą, czego się spodziewać.
Betard Sparta Wrocław:
- Przemysław Liszka (2000)
- Michał Curzytek (2002)
- Bartosz Curzytek (2003)
- Mateusz Panicz (2004)
Prawdopodobny skład meczowy: Przemysław Liszka, Michał Curzytek.
W zeszłym sezonie Panowie rywalizowali o miejsce obok Gleba Chugunova w formacji juniorskiej wrocławian. Przemysław zanotował średnią 0,826 pkt/bieg i na pewno nie zaliczy tego sezonu do udanych. Michał natomiast w debiutanckim sezonie w ekstralidze osiągnął średnią 0,586 pkt/bieg. Zaciętą rywalizację przeplatał z błędami, które kończyły się utratą pozycji lub upadkiem. Jeżeli Spartanie chcą włączyć się w walkę o mistrzostwo młodzieżowcy muszą pokonywać swoich rówieśników między innymi w biegach juniorskich, a na pewno ich na to stać.
Moje Bermudy Stal Gorzów:
- Wiktor Jasiński (2000)
- Kamil Nowacki (2000)
- Mateusz Bartkowiak (2003)
- Kamil Pytlewski (2003)
Prawdopodobny skład meczowy: Wiktor Jasiński, Kamil Nowacki.
Obaj Panowie przed sobą mają ostatni rok w roli juniora. Doświadczeni, objeżdżeni na ekstraligowych torach. Kamil powraca do gorzowskiej drużyny po rocznym wypożyczeniu w Rybniku, które zagwarantowało mu regularne starty. Wiktor oprócz startów w Stali ścigał się również w barwach PSŻ-tu Poznań. W meczu w ramach siódmej kolejki 2 ligi przeciwko RzTŻ Rzeszów zrobił komplet piętnastu punktów! Formacja juniorska gorzowian na papierze wygląda bardzo obiecująco.
Fogo Unia Leszno:
- Kacper Pludra (2002)
- Damian Ratajczak (2005)
- Krzysztof Sadurski (2003)
- Hubert Ścibak (2003)
Prawdopodobny skład meczowy: Kacper Pludra, Damian Ratajczak.
Kacper nie mógł sobie wymarzyć lepszego debiutu niż ten, który zafundował mu trener Piotr Baron w czternastym biegu meczu finałowego. Młodzieżowiec wraz z Piotrem Pawlickim wygrał wyścig podwójnie za plecami zostawiając Andersa Thomsena i Wiktora Jasińskiego. Ma za sobą również regularne starty w drugiej lidzę w drużynie z Rawicza. Damian w tym sezonie zdał licencję żużlową i już w pierwszych, oficjalnych zawodach zdobył 7 punktów pokonując między innymi Norberta Krakowiaka. Trzeba również zwrócić uwagę na Krzysztofa Sadurskiego, który w tym sezonie podobnie jak Kacper regularnie startował w Rawiczu i na pewno powalczy o miejsce w składzie z Damianem. Wygląda na to, że Unia nie będzie musiała długo czekać na następców Bartosza Smektały i Dominika Kubery. W końcu leszczyński klub słynie z bardzo dobrych wychowanków.
Podsumowując na papierze najlepiej prezentują się i napawają optymizmem swoich kibiców formacje juniorskie Motoru Lublin i Włókniarza Częstochowa. Postawa młodzieżowców może być kluczowa w kontekście walki tych drużyn o fazę play-off. Solidnie również prezentuje się pod tym względem Stal Gorzów i Sparta Wrocław, które w swoich szeregach posiadają doświadczonych juniorów. Wielką zagadką są przedstawiciele Unii Leszno i Falubazu Zielona Góra, ponieważ do tej pory nie zaliczyli ligowych startów w ogóle lub wyżej niż w drugiej lidze. Juniorzy GKMu Grudziądz i Apatora Toruń (wyłączając Karola Żupińskiego) do tej pory nie odnosili wielkich sukcesów i czeka ich jeszcze sporo pracy, aby stać się czołówką juniorską ligi.
fot. Sonia Kaps
- Żużel. Unia Tarnów wzmacnia się na sezon 2025!
- Żużel. Wielki powrót do Gniezna
- Żużel. Przeszedł operacje u światowej klasy lekarza! Ma nie czuć już bólu!
- Prowadził Włókniarz, a teraz finalizuje transfery w Orzeł Łódź. Skład już skompletowany
- Kaczmarek nie chciał odchodzić z Wybrzeża Gdańsk? Zawodnik cieszy się, że wrócił