Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Składy startowe FIM Speedway of Nations – SON2. Najlepsze drużyny do lat 21

Speedway of Nations 2 na żywo
Fot. Tayor Lanning

Autor: Redakcja

Składy startowe FIM Speedway of Nations – SON2. Najlepsze drużyny do lat 21

W najbliższy piątek w Manchesterze sportowe emocje sięgną zenitu, gdy osiem najlepszych drużyn do lat 21 zmierzy się w FIM Speedway of Nations – SON2. Gospodarze Wielka Brytania podejmą 16-krotnych zwycięzców i obrońców tytułu Polskę, a także Danię, Łotwę, Australię, Niemcy, Czechy i Szwecję w maratonie 28 wyścigów na National Speedway Stadium.

FIM SON2 jest trzecim wydarzeniem w ramach tygodnia FIM Speedway of Nations w Manchesterze, który obejmuje również rywalizację 15 krajów o tytuł mistrza świata seniorów SON, zaczynając od półfinałów FIM SON 1 i 2 we wtorek i środę (9-10 lipca).

Kumulacja emocji nastąpi podczas finału FIM SON w sobotę (13 lipca), kiedy gospodarze Wielka Brytania zmierzą się z trzema najlepszymi drużynami z obu półfinałów w walce o odzyskanie trofeum FIM SON, które zdobyli na National Speedway Stadium w 2021 roku.

Podobnie jak w przypadku seniorów FIM SON, każdy menedżer drużyny do lat 21 wybiera dwóch zawodników startujących z numerami 1 i 2, z rezerwowym zawodnikiem z numerem 3, który może zastąpić każdego z kolegów z drużyny w dowolnym momencie.

Drużyna Wielkiej Brytanii do lat 21 wystąpi w piątkowy wieczór (12 lipca) z SGP2 riderem Leonem Flintem na czele, który występuje również w Birmingham w Rowe Motor Oil Premiership oraz w Glasgow w Cab Direct Championship. Zdobywa także doświadczenie w Polsce z Czestochową w Under-24 Ekstraliga. Jego partnerem będzie w formie gwiazda Ipswich i Plymouth Dan Thompson, a Sam Hagon z Leicester, Poole i Belle Vue Colts, startujący na swoim domowym torze WSRA National Development League, wystąpi z numerem 3.

Polska zmierza do FIM SON2, aby zdobyć niesamowity 11. z rzędu tytuł mistrza świata drużyn do lat 21, a Wiktor Przyjemski prowadzi ich wyzwanie, starając się zdobyć trzeci złoty medal w ciągu trzech lat. Przyjemski wygrał 3P Logistics FIM SGP2 w Szwecji – Malilla – pierwszą rundę Mistrzostw Świata do lat 21, a partnerować mu będzie Bartosz Banbor, 17-letnia sensacja, która zakończyła na drugim miejscu w Skrotfrag Arena 14 czerwca. Ich rywal SGP2 Jakub Krawczyk zajmuje miejsce numer 3.

Dania, która zdobyła srebrne medale w Rydze w zeszłym roku, dąży do złota, a drużyna składa się z trzech zawodników SGP2 – kapitana Jespera Knudsena, Bastian Pedersena, siostrzeńca trzykrotnego mistrza świata Speedway GP i duńskiego selekcjonera Nickiego Pedersena oraz Villadsa Nagela.

Drużynę Niemiec prowadzi kapitan Norick Blodorn, który ściga się na swoim brytyjskim domowym torze, gdzie od 2022 roku reprezentuje Belle Vue Aces, pomagając im zdobyć pierwszy tytuł ligowy od 1993 roku w swoim debiutanckim sezonie. Jego partnerami będą Jonny Wynant i Patrick Hyjek.

Speedway of Nations: W tej formule ostatnio byli najlepsi! Jak będzie w tym roku?

Zawodnik SGP2 Francis Gusts powraca, by przewodzić łotewskiej drużynie po zdobyciu historycznego brązowego medalu na rodzimym torze w Rydze w zeszłym roku – pierwszego drużynowego medalu FIM Speedway dla tego kraju. Jego partnerami będą Nikita Kaulins i Artjoms Juhno z numerem 3.

Australijską drużynę reprezentuje kapitan Keynan Rew, który zajął czwarte miejsce w serii SGP2 w 2023 roku. Jego partnerem będzie James Pearson, a Michael West, mistrz Australii do lat 21, zostanie zawodnikiem z numerem 3.

Szwecja powraca do FIM SON2 po raz pierwszy od 2022 roku z silnym zespołem, w skład którego wchodzi zawodnik SGP2 Casper Henriksson oraz jego rywal z serii Philip Hellström-Bängs, który słynnie reprezentował szwedzką drużynę samodzielnie przez prawie dwa dni finału FIM SON 2021 po tym, jak koledzy z drużyny Jacob Thorssell i Pontus Aspgren odpadli z rywalizacji na początku dwudniowego wydarzenia. Rasmus Karlsson, który wygrał Mistrzostwa Świata FIM Speedway Youth (SGP3) w 2023 roku, wystąpi z numerem 3.

Piątkowy skład uzupełnia drużyna Czech, którą prowadzi utalentowany 17-letni Adam Bubba Bednar. Jego partnerami będą Jan Jenicek z numerem 2 i Matous Kamenik z numerem 3.

W tym roku nie ma finału kwalifikacyjnego ani wielkiego finału w FIM SON2 – najwyżej punktowana drużyna po 28 wyścigach zostanie mistrzem.

Składy startowe FIM SPEEDWAY OF NATIONS – SON2

PIĄTEK, 12 LIPCA

Drużyna A – POLSKA

 1. Wiktor Przyjemski ©
 2. Bartosz Banbor
 3. Jakub Krawczyk Menadżer drużyny: Rafał Dobrucki

Drużyna B – NIEMCY

 1. Norick Blödorn ©
 2. Jonny Wynant
 3. Patrick Hyjek Menadżer drużyny: Sascha Dörner

Drużyna C – WIELKA BRYTANIA

 1. Leon Flint ©
 2. Dan Thompson
 3. Sam Hagon Menadżer drużyny: Neil Vatcher

Drużyna D – ŁOTWA

 1. Francis Gusts ©
 2. Nikita Kaulins
 3. Artjoms Juhno Menadżer drużyny: Vladimirs Ribnikovs

Drużyna E – CZECHY

 1. Adam Bubba Bednar ©
 2. Jan Jenicek
 3. Matous Kamenik Menadżer drużyny: Evžen Erban

Drużyna F – SZWECJA

 1. Casper Henriksson ©
 2. Philip Hellström-Bängs
 3. Rasmus Karlsson Menadżer drużyny: Alexander Edberg

Drużyna G – AUSTRALIA

 1. Keynan Rew ©
 2. James Pearson
 3. Michael West Menadżer drużyny: Mark Lemon

Drużyna H – DANIA

 1. Jesper Knudsen ©
 2. Bastian Pedersen
 3. Villads Nagel Menadżerowie drużyny: Nicki Pedersen / Hans Andersen
unnamed 19
Fot. Jarek Pabijan
365250807 10227635636730790 843803835769850613 n
Fot. Paweł Wilczyński

Dołącz do nas na facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *