Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga/PGE EKSTRALIGA

Ekstraliga żużlowa zmienia nadawcę? Walka Canal+ z Discovery o milionowe kontrakty

Ekstraliga Żużlowa
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Redakcja

Ekstraliga żużlowa zmienia nadawcę? Walka Canal+ z Discovery o milionowe kontrakty

Polska Ekstraliga Żużlowa ogłosiła niedawno dwa otwarte przetargi na prawa medialne do transmisji telewizyjnych swoich najlepszych lig począwszy od 2025 roku. Jedna oferta dotyczy praw do PGE Ekstraligi Żużlowej w latach 2026-2028, a druga dotyczy transmisji z Drugiej Ekstraligi (wcześniej I Ekstraligi) Ligi) z lat 2025-2027. Termin składania ofert upłynął 14 grudnia i nieoficjalnie wpłynęły dwie oferty – jedna od obecnego posiadacza praw Canal+ i druga od Discovery Networks.

Ten proces licytacji wywołał emocje i spekulacje na temat przyszłych umów na transmisję na najwyższych szczeblach w polskim żużlu. Ponieważ nowy ważny gracz Discovery wykazuje zainteresowanie, wielu uważa, że ​​istnieje potencjał do ustanowienia nowego rekordu opłat za prawa medialne, które mogłyby przynieść ogromne korzyści zespołom i ogólnie sportowi. Żadne decyzje nie zostaną jednak podjęte przynajmniej do połowy 2023 roku, zatem na razie społeczność żużlowa z niecierpliwością czeka na oficjalne komunikaty.

Obecny posiadacz praw telewizyjnych

Canal+ posiada obecnie prawa telewizyjne do Polskiej Ekstraligi Żużlowej, II Ekstraligi Żużlowej i Krajowej Ligi Żużlowej do roku 2025. Transmisje zawodów możemy oglądać na kanałach Canal+ oraz w Eleven Sports. Ich obecna umowa jest rekordowa pod względem przychodów generowanych dla klubów Ekstraligi. Co roku 8 drużyn Ekstraligi dzieli się kwotą 60 mln zł otrzymaną z kontraktu Canal+. Kiedyś uważano, że jest to absolutne maksimum, jakie może wygenerować polski żużel, jednak pojawienie się kolejnego oferenta sugeruje, że obecnie możliwe są jeszcze wyższe kwoty.

MAAS 081023 79
Fot. Marta Astachow

Wchodzi nowy licytant

Discovery jest nowym oferentem, który włączył się w walkę o prawa do polskiej telewizji żużlowej. Spółka medialna przed upływem terminu 14 grudnia złożyła ofertę zarówno na prawa telewizyjne do spotkań najwyższej klasy PGE Ekstraligi, jak i drugoligowej Speedway 2. Ekstraligi odpowiednio na lata 2026-2028 i 2025-2027.

Wejście Discovery wprowadza intrygę do licytacji, ponieważ jej celem jest odebranie praw obecnemu posiadaczowi Canal+, która przez lata miał monopol na polski ligowy żużel, emitując na swoich kanałach PGE Ekstraligę, Speedway 2. Ekstraligę i Krajową Ligę Żużlową. Teraz Discovery zapewnia konkurencję, posiadając główne międzynarodowe prawa telewizyjne na żużlu, takie jak Speedway Grand Prix, Speedway of Nations i nie tylko.

Odkrycie pokazujące zainteresowanie sygnalizuje, że wartość praw do transmisji na polskim żużlu stale rośnie. W przypadku złożenia ofert przez dwie duże firmy medialne opłaty za prawa mogą przekroczyć to, co ktokolwiek wcześniej uważał za możliwe. Ta nowa dynamika sprawia, że ​​wyniku procesu przetargowego nie da się przewidzieć.

Zaangażowane ligi

Pod koniec listopada Polska Ekstraliga Żużlowa ogłosiła dwa zapytania ofertowe. Pierwsza dotyczyła nabycia praw telewizyjnych do transmisji PGE Speedway Ekstraligi w latach 2026-2028. Drugi dotyczył Speedway 2. Ekstraligi (wcześniej 1. Ligi Żużlowej) na lata 2025-2027. Termin składania ofert upłynął 14 grudnia. Nieoficjalnie wiadomo, że wpłynęły dwie oferty. Pierwsza pochodzi od obecnego nadawcy Canal+, a druga od Discovery.

Prawa do najwyższej ligi, czyli PGE Ekstraligi, cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż jest to najważniejsza liga żużlowa w Polsce. W lidze uczestniczy 8 najlepszych klubów w kraju. Prawa na lata 2026-2028 pozwolą zwycięskiemu nadawcy na szerokie relacje ze spotkań ligi i nie tylko przez okres 3 lat.

Nie bez znaczenia są także prawa do drugiej ligi – Speedway 2 Ekstraligi. Liga ta składa się z rozwijających się klubów i zawodników. Zdobycie tych praw zapewni nadawcy dostęp do wschodzących talentów i potencjał do zwiększenia oglądalności w miarę upływu czasu. Prawa na lata 2025–2027 obejmują kluczowy okres wzrostu dla zrestrukturyzowanej ligi.

Aktualny zasięg Canal+

Canal+ posiada obecnie prawa telewizyjne do najważniejszych lig i wydarzeń żużlowych w Polsce. To zawiera:

  • PGE Ekstraliga – najważniejsza polska liga żużlowa, w której biorą udział czołowe kluby z kraju. Canal+ transmituje na żywo wszystkie mecze PGE Ekstraligi.
  • Speedway 2. Ekstraliga – Druga liga żużlowa w Polsce, wcześniej znana jako 1. Liga. Canal+ nadaje także relację na żywo z tej ligi.
  • Krajowej Ligi Żużlowej – Kolejne zawody z udziałem polskich klubów żużlowych transmitowane przez Canal+.
  • Zawody indywidualne — oprócz lig Canal+ posiada w ostatnich latach także prawa do transmisji najważniejszych indywidualnych wydarzeń żużlowych, takich jak Indywidualne Mistrzostwa Polski

Podsumowując, Canal+ ugruntował swoją pozycję jako ojczyzna żużla w Polsce dzięki transmisjom z czołowych lig, zawodów drugorzędnych i najważniejszych turniejów indywidualnych z udziałem polskich zawodników. Daje im to szeroką pozycję na polskim żużlu.

357374129 6588398824531431 2467239604248654235 n
Fot. Łukasz Wilk

Aktualne prawa Discovery

Discovery posiada obecnie prawa telewizyjne do kilku głównych lig i wydarzeń żużlowych. To zawiera:

  • FIM Speedway Grand Prix – Discovery przedstawia serię FIM Speedway Grand Prix, czyli najważniejsze międzynarodowe mistrzostwa na żużlu. Obejmuje najlepszych zawodników na świecie rywalizujących w serii wydarzeń Grand Prix.
  • FIM Speedway World Cup – Discovery transmituje także Drużynowy Puchar Świata, który teraz odbywa się co trzy lata, więc kolejna edycja odbędzie się w 2026 roku. W zawodach najlepsze drużyny rywalizują o miano najlepszej na świecie.
  • FIM Speedway of Nations – Discovery obejmuje także coroczny turniej, z wyjątkiem sezonów z DPŚ, FIM Speedway of Nations, w którym rywalizują reprezentacje narodowe reprezentujące swój kraj.
  • Speedway Grand Prix 2 – Oprócz głównego Grand Prix, Discovery ma prawa do serii Grand Prix 2, w której biorą udział obiecujący zawodnicy.
  • FIM Speedway Under-21 World Championship – Discovery przedstawia Mistrzostwa Świata do lat 21, zawody skupiające największe młode talenty w żużlu.
  • FIM Ice Speedway Gladiators — w miesiącach zimowych Discovery prezentuje wyścigi na żużlu lodowym w ramach serii Ice Speedway Gladiators.

Podsumowując, Discovery posiada szerokie prawa do wielu najważniejszych międzynarodowych mistrzostw i wydarzeń żużlowych. Zapewnia to Discovery znaczącą pozycję w relacjach telewizyjnych o tematyce żużlowej.

MAAS 300923 24
Fot. Marta Astachow

Wpływ finansowy

Obecny kontrakt na prawa telewizyjne z Canal+ to rekordowa umowa, zwłaszcza pod względem przychodów dla klubów PGE Ekstraligi. Na mocy umowy 8 klubów PGE Ekstraligi otrzyma do podziału 60 mln zł rocznie. Wcześniej sądzono, że jest to absolutne maksimum, jakie może osiągnąć polski żużel, ale przystąpienie Discovery do przetargu sugeruje, że możliwe są nawet wyższe kwoty, których nikt wcześniej nie brał pod uwagę.

Zwiększona konkurencja między nadawcami może doprowadzić do znacznie większej umowy dotyczącej praw telewizyjnych, która przyniesie znacznie większe przychody ze sportu. Jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, aby kluby zarabiały więcej niż 60 mln zł rocznie. Jeśli jednak Discovery złoży agresywną ofertę, Canal+ może nie mieć innego wyjścia, jak tylko zwiększyć swoją ofertę, aby zachować prawa. Ta wojna licytacyjna może wynieść przychody telewizji do bezprecedensowego poziomu.

Większe pieniądze z praw telewizyjnych zapewniłyby klubom i lidze znaczny zastrzyk finansowy. Będą mogli więcej inwestować w obiekty, programy szkoleniowe, wynagrodzenia zawodników i inne ulepszenia. W przypadku zespołów borykających się z trudnościami finansowymi dodatkowy dochód może mieć ogromne znaczenie w ich zdolności do konkurowania na najwyższym poziomie. Ogólnie rzecz biorąc, rekordowy nowy kontrakt telewizyjny byłby ogromną korzyścią dla polskiego żużla.

Scenariusz podziału praw

Licytacja praw telewizyjnych zarówno dla najwyższej ligi żużlowej (PGE Ekstraliga), jak i drugiej ligi (Speedway 2. Ekstraliga) otworzyła możliwość podziału praw pomiędzy różnymi nadawcami.

Wcześniej Canal+ posiadał prawa do pokazywania wszystkich meczów obu lig. Jednak w związku ze złożeniem przez Discovery ofert na prawa do PGE Ekstraligi na lata 2026–2028 i prawa do Speedway 2. Ekstraligi na lata 2025–2027 istnieje szansa, że ​​prawa te zostaną rozdzielone.

Potencjalnym rozwiązaniem jest zachowanie przez Canal+ praw do najwyższej polskiej ligi żużlowej, a Discovery uzyskanie praw do transmisji drugiej ligi. Alternatywnie Discovery mogłoby nabyć prawa do najwyższej ligi, a Canal+ skupiłby się na drugiej lidze.

Podział praw pomiędzy nadawcami byłby nowym kierunkiem transmisji z polskiego żużla. Do tej pory polscy kibice byli przyzwyczajeni do znalezienia relacji z obu lig w Canal+. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że dwóch głównych graczy złożyło oferty, ligi mogą trafić na różne kanały.

Dla widzów zaangażowanie dwóch głównych nadawców zapewnia większy potencjalny zasięg i widoczność lig. Polski żużel zyskałby ekspozycję zarówno na platformach Canal+, jak i Discovery.

Jednocześnie fani będą musieli poruszać się po różnych kanałach. Śledzenie obu lig może wymagać dodatkowych abonamentów lub żonglowania pomiędzy nadawcami, co nie będzie korzystne dla kibiców, chcących oglądać wszystkie zawody żużlowe w sezonie.

Scenariusz podziału praw niesie ze sobą zarówno możliwości, jak i wyzwania. Ale przede wszystkim pokazuje zwiększone zainteresowanie i konkurencję o prawa do transmisji polskiego żużla.

Efekt drugiej ligi

Nabycie przez jedną ze stacji praw telewizyjnych do Speedway 2. Ekstraligi na lata 2025-2027 mogłoby być bardzo korzystne dla samych klubów. Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, że kwoty otrzymywane przez kluby są znacznie niższe niż w PGE Ekstralidze. Nowy kontrakt będzie mógł te różnice zmniejszyć.

Zwiększone przychody z praw telewizyjnych dla klubów z zaplecza elity zapewnią im większą stabilność finansową. Dzięki temu drużyny te będą w stanie zatrzymać najlepszych zawodników, inwestować w modernizację stadionów, ulepszać obiekty treningowe i nie tylko. Ogólnie rzecz biorąc, byłby to duży wzrost konkurencyjności i jakości drugiej ligi.

Większe zainteresowanie i oglądalność ze strony dużego nadawcy sprawi, że popularność żużla drugiej ligi może wzrosnąć. Stworzyłoby to również większe możliwości sponsoringu. Zasadniczo legitymizowałoby to i podniosłoby poziom samej ligi, stawiając ją na równi z żużlem najwyższej klasy.

Wniosek

Zbliżająca się decyzja w sprawie praw medialnych do dwóch czołowych lig żużlowych w Polsce to potencjalnie kluczowy moment dla przyszłości nadawczej tego sportu.

Gdy Discovery dołączy do Canal+ w przetargu na prawa, zwiększona konkurencja może zwiększyć wartość kontraktów. Jest to szczególnie ważne w przypadku drugoligowej Speedway 2. Ekstraligi, gdzie kluby od dawna zabiegają o przychody porównywalne z czołową PGE Ekstraligą.

Choć Canal+ okazał się silnym partnerem jako zasiedziały posiadacz praw, Discovery wnosi bogate doświadczenie w sportach motorowych dzięki umowom dotyczącym innych dużych zawodów. Każda sieć ma mocne strony, które może wykorzystać w negocjacjach.

Ostatecznie działacze Ekstraligi stają w obliczu godnego pozazdroszczenia scenariusza – wielu oferentów rywalizuje o cenne treści. Podczas gdy władze ligi rozważają opcje, w polskiej społeczności żużlowej będzie więc rosło oczekiwanie.

Kolejnym krokiem po złożeniu ofert jest rozstrzygnięcie przetargu. Decyzje, których spodziewamy się w połowie 2023 r., będą miały wpływ na to, jak fani będą postrzegać krajowe wyścigi na nadchodzące lata. Jedno jest pewne – mając w składzie dwóch czołowych nadawców, polski żużel wydaje się być gotowy na przyspieszenie zasięgu, ekspozycji i przychodów.

A.L
Fot. Paweł Wilczyński

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *