Dania, Finlandia i Wielka Brytania w finale Mistrzostw Europy Par [RELACJA]

Dania

Autor: Marcin Boroch

Dania, Finlandia i Wielka Brytania w finale Mistrzostw Europy Par! [RELACJA]

W fińskiej miejscowości Varkaus odbył się 1. półfinał Mistrzostw Europy Par. Zwycięzcą okazała się faworyzowana para z Danii, w skład której wchodziło dwóch zawodników: Mads Hansen i Rasmus Jensen. Dość nieoczekiwanie awans do wielkiego finału z drugiego miejsca wywalczyli Finowie, pozostawiając w pokonanym boju Brytyjczyków i Szwedów.

Klasyfikacja generalna GP na żużlu po Malilli. Mocny awans Bewleya, Zmarzlik nadal niezagrożony

Do Finlandii na pierwszy półfinał Mistrzostw Europy par przyjechało pięć narodowości (pomijając gospodarzy). Co ciekawe, większość z nim to przedstawiciele Skandynawii (Szwedzi, Norwegowie, Duńczycy, Finowie), a listę uzupełnili Brytyjczycy oraz łączona reprezentacja Łotwy i Finlandii. Bardzo dobre wspomnienia z torem ma Duńczyk Mads Hansen, który w 2018 roku wygrał tutaj Puchar Europy. Srebrny medal wywalczył wtedy zawodnik 1.ligowej Abramczyk Polonii Bydgoszcz — Szymon Szlauderbach, a podium uzupełnił Łotysz, Oleg Michailov.

Wszystko rozpoczęło się od wyścigu z udziałem reprezentantów Szwecji i pary łotewsko-fińskiej. Zgodnie z oczekiwaniami bieg ten nie miał zbyt wielu emocji i zakończył się podwójnym triumfem Daniela Hendersona i Antona Karlssona. Chwilę później punkty stracili Duńczycy. Norweg Glenn Moi rozdzielił faworytów całych zawodów — Jensena i Hansena. Niespodziankę sprawili też Finowie, a konkretniej rewelacyjny podczas całego turnieju, Jesse Mustonen. Niespełna 28- latek zwyciężył 3.bieg, w którym udział brali Brytyjczycy, a wśród nich Tom Brennan i Chris Holder. Konfrontacja ta zakończyła się podziałem punktów.

Następnie komplety na swoje konto dopisali Duńczycy, Brytyjczycy i Finowie. Ci pierwsi pokonali duet z Łotwy i Finlandii, a Wyspiarze nie musieli się zbytnio namęczyć, gdyż Szwedzi sami się wykluczyli z gonitwy. Wykluczony został Karlsson, a defekt złapał Henderson. Z kolei Finowie bez większych kłopotów poradzili sobie z Norwegami.

W dalszym etapie doszło do pewnego podziału. O 5.miejsce walczyli Norwegowie oraz Łotwa/Finlandia, a o awans pozostałe cztery reprezentację. Koniec końców, pechową 4.lokatę wywalczyli Szwedzi, przegrywając niespodzianie z Finami i co gorsza, nie uzyskując awansu do wielkiego finału. Najlepsi zgodnie z oczekiwaniami okazali się Duńczycy. Ich przewaga była jednak znikoma. Nad drugą Finlandią wynosiła zaledwie jeden punkt. Ostatnie miejsce w finale zapewnili sobie Brytyjczycy.

Najskuteczniejszym i zarazem niepokonanym na torze okazał się zawodnik Enei Falubaz Zielonej Góry — Rasmus Jensen, zdobywca 14 punktów z bonusem. Na wyróżnienie zasługuje także Jesse Mustonen (13+1), który przegrał jedynie z wyżej wspomnianym Duńczykiem.

2. półfinał Mistrzostw Europy Par odbędzie drugiego września na terenie Węgier, a dokładniej w Nagyhalasz. Wielki finał imprezy zaplanowano pierwszego października na torze 2.ligowej OK Bedmet Kolejarza Opole.