Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Dan Bewley o sprintach w Grand Prix: „To nie jest esencja sportu żużlowego”

Dan Bewley
Fot. Michał Szmyd

Autor: Krzysztof Grzęda

Dan Bewley o sprintach w Grand Prix: „To nie jest esencja sportu żużlowego”

Gościem magazynu Best Speedway TV był, stały uczestnik cyklu Grand Prix wypowiedział się m.in. na temat nowej formuły sprintów.

Tegoroczny sezon walki o Indywidualne Mistrzostwo Świata przyniósł nowinkę w postaci sprintów. Formuła ta zastąpi kwalifikacje w dwóch rundach, Warszawie i Cardiff. W kwalifikacjach zawodnicy starali się wykręcić jak najlepszy czas i potem na podstawie czasów wybierali sobie pola startowe na rundę Grand Prix. W nowym formacie żużlowcy są dzieleni na cztery grupy, i podobnie, walczą o jak najlepszy wynik na dystansie jednego okrążenia. Najlepszy zawodnik z każdej grupy awansuje do finału, w którym zawodnicy rywalizują w formacie klasycznego wyścigu. Najlepszy zawodnik otrzyma 4 punkty, drugi trzy, trzeci dwa, a ostatni jedno „oczko”.

Moim zdaniem punktacja powinna zostać nieco zmieniona, żeby zwycięstwo były trzy punkty, a nie cztery. Nie powinno być rozgrywane to, co rundę, bo dodatkowych punktów byłoby za dużo, (w tym sezonie są sprinty, są tylko w Warszawie i Cardiff. – dop. red. ). Taka rywalizacja nie jest esencja sportu żużlowego, esencją jest sobotni wieczór i runda Grand Prix. Sprinty są dobre dla telewizji, która zbiera dodatkową widownię. Według mnie, zamiast losowania zawodników do grup powinny być one ustalane na podstawie klasyfikacji generalnej – uważa Brytyjczyk.

Sprinty w Grand Prix mają docelowo zastąpić kwalifikacje. Wstępnie we wszystkich rundach sezonu 2024 miały odbywać się właśnie one, zamiast zwykłej „czasówki”, ale z tego pomysłu zrezygnowano. Opinie zawodników po pierwszych zawodach nowego formatu nie były jednak zbyt pozytywne.

Sparcie Wrocław
Fot. Taylor Lanning
GODAAyFXUAAl3DH
Fot. Taylor Lanning

Dołącz do nas na facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×