Artiom Łaguta najlepszym zawodnikiem w lidze „Czułem, jakbym znowu został mistrzem świata”

Artiom Łaguta najlepszym zawodnikiem w lidze „Czułem, jakbym znowu został mistrzem świata”
Artiom Łaguta w ubiegłorocznych rozgrywkach prezentował się znakomicie. Rosjanin z polskim paszportem był najważniejszym zawodnikiem Betard Sparty Wrocław, z którą awansował do wielkiego finału. Tam wrocławianie przegrali jednak z Orlen Oil Motorem Lublin. Łaguta na koniec przypieczętował najlepszą średnią wśród wszystkich zawodników Ekstraligi. Dla mistrza świata z 2021 roku znaczyło to wiele, o czym wspominał w podcaście „Mówi się Żużel”.
Na przestrzeni całego sezonu lider wrocławskiej ekipy prezentował się znakomicie i był jednym z najlepszych żużlowców całej ligi. Apogeum formy była u niego jednak runda play-off, kiedy wszedł na jeszcze wyższy poziom, pomagając tym samym swojej drużynie. Ostatecznie Sparta zajęła drugie miejsce, a w rewanżowym starciu w Lublinie dodatkowo Rosjanin z polskim paszportem przypieczętował swój sukces.
– Moim marzeniem było w ogóle zostać najlepszym zawodnikiem w Ekstralidze, bo ciągle był tam w pierwszej trójce, ale nigdy nie byłem pierwszy. Wiedziałem, że będzie też ciężko. Była średnia 2,500. Później spadła do 2,299. Pamiętam. I później już od play-offów poszło wszystko w górę i zostałem pierwszym – przyznał Artiom Łaguta.
Dla 34-latka było to pierwsze takie osiągnięcie w swojej karierze. W przeszłości notował on już znakomite i równe wyniki, a w 2020 roku w barwach GKM-u Grudziądz zanotował nawet wyższą średnią od tej ubiegłorocznej. Wtedy dała ona jednak drugą pozycję, a lepszy od Łaguty był Emil Sajfutdinow. Teraz zawodnikowi Sparty udało wspiąć na szczyt listy klasyfikacyjnej PGE Ekstraligi, co było dla niego niesamowitym uczuciem.
– Na pewno. Czułem w Lublinie, jakbym znowu został mistrzem świata, że znowu jestem pierwszy i to dla mnie znaczyło to, żeby być w statystykach pierwszym – mówił Łaguta w rozmowie z Jackiem Dreczką.
W ubiegłorocznych rozgrywkach PGE Ekstraligi Artiom Łaguta wykręcił średnią biegową na poziomie 2,462, co było najlepszym wynikiem wśród wszystkich żużlowców ligi. Czy powtórzy znakomitą dyspozycję w tym roku? Przekonamy się za dłuższy czas.



- Kto pojedzie w play-off PGE Ekstraligi 2026? Analiza szans wszystkich drużyn
- Żużel. Wybrzeże Gdańsk rozgromiło Start. Pokaz siły lidera KLŻ
- Żużel. Polonia Bydgoszcz rozbiła Ostrów. Pewne zwycięstwo lidera
- Żużel.Stal Rzeszów zatrzymała dwóch liderów. Są podpisy
- Żużel. Mecz na żyletki w Rzeszowie! Stal Rzeszów wygrywa, ROW z bonusem!
