Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Trener Stali Gorzów ocenia zmiany w PGE Ekstralidze od 2025 roku

żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Paweł Płóciniak

Żużel. Trener Stali Gorzów ocenia zmiany w PGE Ekstralidze od 2025 roku

Od sezonu 2025 w PGE Ekstralidze dojdzie do kilku istotnych zmian w systemie rozgrywek oraz zostanie wprowadzony przepis o transferze medycznym. Ostatnio w magazynie Best Speedway TV trener ebut.pl Stali Gorzów ocenił modyfikacje w regulaminie najlepszej ligi świata.

Nowa faza play-off

Sezon 2025 będzie pierwszym, w którym będą obowiązywać nowe przepisy m.in. fazy play-off. Skład ligi zostanie ośmiozespołowy natomiast po rundzie zasadniczej tabela zostanie podzielona na dwie części. Górna połówka pojedzie o tytuł Drużynowego Mistrza Polski, a dolna o utrzymanie w bardzo dobrze znanym systemie, który obowiązywał w latach 2012-2021 z tym, że pierwsza oraz piąta drużyna będą wybierać sobie przeciwnika w pierwszym dwumeczu. Trener jednej z drużyn występujących w PGE Ekstralidze Stanisław Chomski ze swojego punktu widzenia ocenił zmiany zachodzące w tych rozgrywkach.

Ja już coś tam na ten temat powiedziałem, no to oczywiście tam w komentarzach było dużo głosów i za i przeciw, bo ja coś tam zawsze bronię się tego. Ja wypowiedziałem się z punktu szkoleniowca, a jeżeli mówimy o atrakcyjności to jestem za oczywiście. Każda zmiana, która zmiana daje pewną niepewność miesza, że tak powiem w tabelach i sprowadza pewne rzeczy tak jak play-offy itd. nigdy to nie jest sprawiedliwe, ale jest to bardzo ciekawe, bardzo ekscytuje kibiców, media i w tym kierunku zmierza sport – powiedział w naszym programie trener gorzowskiej Stali

Nic mi do tego, ja jestem trenerem, który musi to zaakceptować czy mi się to podoba to jest mniej ważne. Tylko po prostu to rodzi to, że w przypadku jakichś tam nieszczęśliwych splotów mówię o kontuzjach no to można tego, który jest faworytem czy załóżmy pewniakiem do tej pierwszej czwórki może okazać się, że może spaść z ligi i to jest urok tego wszystkiego, ale to jest tak skonstruowane żeby było atrakcyjnie – kontynuował Stanisław Chomski

Transfer medyczny w żużlu

Nie tylko system rozgrywek ulegnie zmianie od sezonu 2025, ale również zostanie wprowadzony przepis o transferze medycznym. Od nadchodzącego sezonu już drużyny będą mogły także korzystać z zastępstwa zawodnika za dwóch najlepszych, a w fazie play-off za trzech najlepszych żużlowców drużyny. Transfer Medyczny od sezonu 2025 będzie obowiązywał w razie drugiej kontuzji w drużynie, gdy za pierwszego kontuzjowanego jest już stosowane zastępstwo zawodnika, wtedy klub może sięgnąć po zawodnika z Speedway 2. Ekstraligi o niższej średniej niż niezdolny żużlowiec. Chomski w magazynie Best Speedway TV ocenił również ten przepis, czy będzie mógł choć w jakimś stopniu zminimalizować straty zespołu.

Dlatego musimy stworzyć takie regulacje, żeby w przypadku jakieś kontuzji są właśnie te wróciliśmy znowu do zastępstwa zawodnika czy do jakiegoś ala transferu medycznego, o którym już mówiłem wiele lat, bo niestety żużel nie jest porównywalny do innych sportów czy w piłce nożnej czy w innych grach zespołowych można jakąś taktyką, można jakimiś zagrywkami, ustawieniami, większą wydajnością drugiego zawodnika pokryć tą lukę tego lidera, tu nie ma.

Na taśmie staje czterech zawodników i zero-jedynkowo wygrywasz, przegrywasz start jedziesz z przodu albo z tyłu i koniec nikt ci nie pomoże, to nie, że ktoś pokryje czy ktoś szybciej dobiegnie do piłki tu się nie da, jest zero-jedynkowo i tu strata takiego lidera jest niepowetowana i regulacje muszą w tym kierunku być i wtedy to jest w jakiś sposób atrakcyjne, a mówienie, że ktoś jeździ w dwóch ligach czy w innych ligach, żużel nie jest sportem masowym to jest sport bardzo można powiedzieć elitarny nie w sensie, że to przez to, że to nie wiadomo jakiś jest, bo elitarny ze względu na swoje koszty i specyfikę uprawiania, że to nie jest sport masowy – twierdzi trener ebut.pl Stali.

Chomski
Fot. Paweł Wilczyński
stal krosno
Fot. Paweł Wilczyński

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *