Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Speedway 2. Ekstraliga w nowej odsłonie. Kluby muszą się dostosować

żużel
Fot. Sonia Kaps

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Speedway 2. Ekstraliga w nowej odsłonie. Kluby muszą się dostosować

Począwszy od sezonu 2024 nie ma już 1. Ligi Żużlowej pod skrzydłami Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Od tej pory ten szczebel rozgrywkowy nazywa się Speedway 2. Ekstraligą i jest podległy Ekstralidze Żużlowej. Pierwszy rok ma być przejściowy, jednak od 2025 będą już określone reguły gry w kontekście marketingowym i wizerunkowym.

Ujednolicenie markteingowe i wizerunkowe

Speedway 2. Ekstraliga ma być przedłużeniem PGE Ekstraligi. Obu lig już nie mają dzielić lata świetlne pod względem marketingowym czy wizerunkowym. Wszystkie kluby rywalizujące na drugim szczeblu muszą być gotowe do wprowadzania zmian mających na celu przyczynić się do pełnej profesjonalizacji rozgrywek – nie tylko od strony formalnej (bo to oczywiście już występuje), ale także właśnie od strony wizualnej.

Przemysław Szymkowiak, a więc Dyrektor ds. Mediów i PR w Speedway Ekstralidze tłumaczy, że pewne istotne zmiany są zalecane do zrealizowania już w sezonie 2024. Kluby mają jednak sezon czasu na to, żeby do wszystkiego się dostosować.

– Dążymy do ujednolicenia wielu spraw marketingowych i wizerunkowych, ale to wymaga czasu. Na przykład kluby z Ostrowa i Krosna, które w ostatnich dwóch latach startowały już w PGE Ekstralidze, wprowadziły wiele zmian w parkach maszyn i są przed sezonem 2024 w zdecydowanie innym położeniu, np. w odniesieniu do infrastruktury, Mix Zone TV czy Ekstraliga Media Center, inne kluby w sezonie nadchodzącym mogą, ale nie muszą zmieniać kilku kwestii, które są zalecane już teraz, a obowiązkowe będą od 2025 roku – mówi Szymkowiak cytowany przez ekstraliga.pl

Speedway 2. Ekstraliga w nowej odsłonie

Wszystkie elementy transmisji, jakie znamy z PGE Ekstraligi, będą od tej pory obecne na drugim szczeblu rozgrywkowym dokładnie w tym samym wydaniu. Kończy się więc etap wypełniania pustych pól w biegach nominowanych na tabletach, a przyjęty zostanie znany z najlepszej żużlowej ligi świata schemat z tablicą megnetyczną. Przemysław Szymkowiak zaznacza jednocześnie, że zmiany nie mają być rewolucyjne.

– Standaryzacja tablic do wywiadów telewizyjnych, stolika do losowania zestawów pól startowych, tablice do wyścigów nominowanych, która będzie teraz magnetyczna, a inny rozkład powierzchni reklamowych – to są rzeczy, które zmienią się, ale nie rewolucyjnie – tłumaczy Dyrektor ds. Mediów i PR w Speedway Ekstralidze.

Nie da się ukryć, że tego typu ruchów należało się spodziewać. Nie po to Ekstraliga Żużlowa przejmowała pod swoje skrzydła kolejną ligę, by pozostawić ją w tym samym stanie, a jedynie ze zmienioną nazwą. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z naprawdę solidnie ujednoliconym systemem marketingowo-wizerunkowym. Pytanie tylko, ile czasu zajmie poszczególnym klubom wprowadzenie potrzebnych zmian w przestrzeni stadionowej w życie.

pge ekstraaliga
Fot. Sonia Kaps
Żużel
Fot. Emilia Hamerska – Lengas

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *