Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Trener Motoru o Hampelu. „Był ogromny dylemat”

żużel
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Trener Motoru o Hampelu. „Był ogromny dylemat”

Orlen Oil Motor Lublin to aktualnie najlepsza żużlowa drużyna w Polsce. Lublinianie zdobyli drużynowe mistrzostwo Polski dwa lata z rzędu i wiele wskazuje na to, że moga to uczynić po raz kolejny w sezonie 2024. Jednym ze współautorów tego sukcesu jest Maciej Kuciapa, trener zespołu.

Spełnia się jako trener

Wychowanek rzeszowskiej Stali zakończył swoją karierę żużlową w 2018 roku. Już od kolejnego sezonu zaczął pracować w Motorze Lublin. Takie też było jego marzenie – aby zostać przy sporcie żużlowym po zakończeniu kariery zawodniczej. Kuciapa w Lublinie przeszedł niesamowitą drogę od beniaminka w seoznie 2019 poprzez srebrny medal w sezonie 2021, aż do dwukrotnego złota w latach 2022-2023. I nic nie wskazuje na to, by dobra passa miała się ku końcowi.

Oczywiście, że chciałem robić po zakończeniu kariery to, co lubię. Dostałem wtedy propozycję z Lublina i cieszę się bardzo, że dalej po zakończeniu kariery mogłem pozostać przy sporcie żużlowym. To jest jak prowadzenie własnego biznesu, bo ja oddaję się temu w 100%, staram się wkładać serce i dawać jak największe zaangażowanie. Póki co chyba mi się udaje, skoro Motor Lublin nadal chce kontynuować współpracę i to jest dla mnie ważne. Dziękuję zarządowi klubu za zaufanie, jakim mnie obdarzać, dziękuję, że dostałem taką szansę, że mogę być częścią najlepszego w tej chwili zespołu w Polsce. Lubię to, co robię i to mnie cieszy – powiedział były żużlowiec, a obecnie trener „Koziołków” w rozmowie z „Tygodnikiem Żużlowym”.

Jarosław Hampel odszedł, bo ktoś musiał

Przed sezonem 2024 w zespole z Lublina musiało dojść do zmian. Wiek juniora kończył Mateusz Cierniak, a z rolą U-24 żegnał się Dominik Kubera. Nie byłego innej możliwości niż wejście Cierniaka w buty Kubery. Wychowanek Unii Leszno musiał z kolei zostać już pełnoprawnym seniorem, a co do jego pozostania nie było absolutnie najmniejszych wątpliwości. Oznaczało to, że któryś z trójki Fredrik Lindgren, Jack Holder, Jarosław Hampel będzie musiał odejść. Pozycja Zmarzlika rzecz jasna była niezagrożona.

Wielu od początku wróżyło, że z drużyną pożegna się Hampel ze względu na swój zaawansowany wiek. Tak też się właśnie stało. Kuciapa zaznacza jednak, że wiek nie odgrywał tu żadnej roli. Zwyczajnie trzeba było podjąć jakąś decyzję. Padło na Jarosława Hampela, bo na kogoś po prostu paść musiało i nie ma co dorabiać do tego teorii.

Był ogromny dylemat. To tak nie ma, że Jarek jest starszy, to decyzja jest jasna. Wszyscy mieliśmy mnóstwo przemyśleń, ale wspólnie podjęliśmy taką decyzję, a nie inną. Teraz już nawet nie ma sensu do tego wracać, ale niech to będzie najlepszy wybór dla wszystkich. I dla Jarka i dla Motoru. Nie ma co nawet drążyć tematu, bo niczego to nie zmieni. Znaleźliśmy się w sytuacji, że trzeba było podjąć trudną, ale męską decyzję i na coś się zdecydować. Taką decyzję podjęliśmy. Być może zaryzykowaliśmy, ale to także jest część sportu żużlowego i rywalizacji. Teraz trzeba tym składem powalczyć o jak najlepszy wynik – tłumaczy Maciej Kuciapa.

Mateusz Cierniak i jego nowa rola

W zupełnie nowej dla siebie roli musi odnaleźć się Mateusz Cierniak. Już nie tacy zawodnicy miewali problemy z płynnym przejściem w wiek seniora po ukończeniu 21. roku życia. Wydaje się jednak, że młody żużlowiec ma warunki idealne – silną drużynę, w której nikt nie będzie nakładał na niego specjalnej presji. Z drugiej jednak strony na pozycji młodzieżowca będzie startował Wiktor Przyjemski, który będzie opcją do zastąpienia najsłabszych ogniw seniorskich podczas meczów.

My na pewno będziemy robić wszystko, żeby mu pomóc. Uważam, że to nie będzie łatwy przeskok, ale Mateusz dostanie z klubu wszelkie możliwe wsparcie. Ja sam wiem, jak wielkie to jest wyzwanie, bo też kończyłem wiek juniora i przechodziłem do ścigania z seniorami. To nie jest łatwe dla nikogo, ale zapewniam, że będziemy robić wszystko, żeby mu pomóc. Są różne koncepcje składu i różne pomysły, nad którymi się zastanawialiśmy w zimowej przerwie. Mateusz będzie miał stworzony jak najlepszy komfort i waruunki do dalszego rozwoju – komentuje sytuację Cierniaka Kuciapa.

20230630 DSC07505 1
Fot. Kazimierz Kożuch
Żużel
Fot. Kazimierz Kożuch

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *