Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Starty są jego bolączką. „Za bardzo mi to wchodziło do głowy”

żużel
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Starty są jego bolączką. „Za bardzo mi to wchodziło do głowy”

Fogo Unia Leszno stoi przed bardzo ważnym i przede wszystkim wymagającym sezonem 2024. Leszczynianie nie mają na papierze najmocniejszego składu, ale ich atutem może być para jniorska. Jej lider – Damian Ratajczak – musi jednak uporać się ze swoim największym problemem, którym jest start.

Damian Ratajczak i problemy ze startami

Nie od dziś wiadomo, że 18-latek często zostaje po starcie i musi już po wyjeździe z pierwszego łuku gonić rywali. Wielu kibiców i ekspertów zauważa, że gdyby młodzieżowiec lepiej startował, mógłby osiągać bardzo dobre wyniki, również w PGE Ekstralidze. Podczas rozmowy w naszym Magazynie zapytaliśmy zawodnika, czy czasem nie skupiał się na dobrych wyjściach spod taśmy startowej aż za bardzo, co przekładało się tak naprawdę na gorsze reakcje.

Miałem takie momenty, że gdzieś za bardzo mi to wchodziło do głowy, że to jest moja słabość i czułem później analizując zawody, że sobie sam napsułem sprawę w głowie, że się za bardzo na tym skupiałem, nad tym jednym aspektem. Za dużo nad tym myślałem i ta podświadomość potrafiła zrobić to, że faktycznie te starty nie wychodziły – powiedział w rozmowie z nami na kanale Best Speedway TV Damian Ratajczak.

Praca nad mentalnością

Młodzieżowiec Unii Leszno tłumaczy również, że w jego przypadku zawsze w ustabilizowaniu formy pomagają imprezy młodzieżowe. Wówczas żużlowiec nie musi zmagać się z aż tak dużą presją jak podczas ekstraligowych spotkań. Ratajczak mimo młodego wieku jest już bardzo świadomym sportowcem i doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest w żużlu sfera mentalna.

Gdy nabierzesz też takiego wiatru w żagle – tu pomocne są zawody juniorskie – jak ci nie idzie w lidze, a w zawodach juniorskich pojedziesz z zadowolającym wynikiem, jedziesz później na zawody ekstraligowe i jesteś bardziej nakręcony, zmotywowany i myślę, że też wtedy inaczej głowa pracuje […] Trzeba też umieć zarządzać tą głową, gdy Ci nie idzie – żeby nie powielać tych samych błędów. Cały sezon nie będzie kolorowo i też przyjdą te gorsze momenty. Chodzi o to, żeby z nich jak najlepiej wychodzić i tu przychodzi kolejny aspekt, czyli praca nad mentalnością – dodał junior leszczyńskiej Unii.

Ratajczak
Fot. Taylor Lanning
20230830 DSC08405
Fot. Kazimierz Kożuch

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *