Przejdź do treści
Aktualności/Turnieje Indywidualne

Żużel. Maciej Janowski zdobywcą Złotego Kasku 2023

Żużlowy Gdzie i kiedy żużel
Fot. Roman Biliński

Autor: Norbert Giżyński

Żużel. Maciej Janowski zdobywcą Złotego Kasku 2023

Po ciężkich próbach, ale w końcu udało się zorganizować zawody z cyklu Złotego Kasku w Opolu w sobotę 6 maja. Wpierw zmagania te miały się odbyć 10 kwietnia. Wtedy jednak plany pokrzyżowała pogoda.

Rozegranie turnieju znów jednak stanęło pod znakiem zapytania, ze względu na intensywny deszcz, który naszedł Opole w sobotę już o godzinie 9.45. Nieprzerwanie padało do 13.00. Małe opady pojawiły się jeszcze o 14.00, lecz po chwili – i ostatecznie – ustały, dzięki czemu ruszyły prace torowe. Nawierzchnię doprowadzono do stanu używalności i imprezę rozpoczęto o 17.00.

Patryk Dudek po spotkaniu w Toruniu – “mam trochę większe ambicje”

Z udziału zrezygnował Maksym Drabik. Zawodnik Tauron Włókniarza Częstochowa był w dniu imprezy obecny w parku maszyn na opolskim stadionie, ale zgłosił niedyspozycję. Jako powód takiej decyzji podał sprawy osobiste. „Torresa” zastąpił Przemysław Pawlicki.

Po dwóch seriach startów mieliśmy dwóch niepokonanych. Byli to Maciej Janowski i Bartosz Smektała. Obydwaj mieli wówczas odnotowane po dwa biegowe zwycięstwa.

Być może zaskakiwał fakt, że to nie murowany kandydat do wygrania na ziemi opolskiej, Bartosz Zmarzlik, znajdował się na czele stawki po ośmiu gonitwach. Obecny lider Platinum Motoru Lublin swój pierwszy wyścig zakończył na drugim miejscu. Niewiele brakło, aby tak się stało również w jego kolejnym starciu. Jednakże Zmarzlik na ostatnich metrach przed „kreską” wyrwał „trójkę” swojemu klubowemu koledze, Dominikowi Kuberze.

Po przeprowadzeniu dwunastu wyścigów już tylko jeden jeździec nosił miano niezwyciężonego. Mowa o Macieju Janowskim, który w świetnym stylu wygrał starcie nr jedenaście, objeżdżając już na pierwszym łuku Janusza Kołodzieja i Przemysława Pawlickiego. Pozycji współlidera klasyfikacji turnieju nie utrzymał Smektała z powodu „zera” w dziewiątym biegu.

W wyścigu trzynastym byliśmy świadkami popisowej jazdy przede wszystkim Janowskiego. Początkowo na pierwszej lokacie podążał Smektała. Na drugim kółku „Magic” znakomitą szarżą wyprzedził jednak „Smyka” i reprezentant Betard Sparty dowiózł do mety już czwartą „trójkę”. W międzyczasie na dystansie z zawodnikiem Fogo Unii Leszno poradził sobie Zmarzlik.

Tym samym „Janoś” znacząco przybliżył się do tryumfu, który ostatecznie przypieczętował w gonitwie dwudziestej, zajmując w niej drugie miejsce. Musiał jednak nieco się napracować, aby tego dokonać. Janowski nie wyszedł bowiem najlepiej spod taśmy i jechał najpierw trzeci. Szybko jednak wyprzedził Kacpra Worynę. Bieg wygrał z kolei Dominik Kubera, co jeźdźcowi lubelskich „Koziołków” dało czwartą pozycję w całym turnieju

Na drugim stopniu podium stanął Bartosz Zmarzlik. Trzykrotny mistrz świata zagwarantował to sobie, inkasując trzy punkty w przedostatnim starciu dnia, a więc dziewiętnastym. Nie miał jednak łatwej przeprawy, bo wpierw podążał na trzeciej lokacie. Dopiero na ostatnim okrążeniu niemal za jednym razem minął Patryka Dudka i Przemysława Pawlickiego.

„Pudło” uzupełnił natomiast Piotr Pawlicki. Nowy nabytek wrocławskich „Spartan” przy swoim nazwisku zapisał łącznie 12 „oczek”.

Klasyfikacja:
1. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) 14 (3,3,3,3,2)
2. Bartosz Zmarzlik (Platinum Motor Lublin) 13 (2,3,3,2,3)
3. Piotr Pawlicki (Betard Sparta Wrocław) 12 (3,2,1,3,3)


4. Dominik Kubera (Betard Sparta Wrocław) 11 (2,2,2,2,3)
5. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno) 9 (3,3,0,1,2)
6. Przemysław Pawlicki (Enea Falubaz Zielona Góra) 9 (1,3,2,1,2)
7. Szymon Woźniak (ebut.pl Stal Gorzów) 8 (1,1,3,0,3)
8. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno) 7 (3,1,1,1,1)
9. Kacper Woryna (Tauron Włókniarz Częstochowa) 7 (2,2,0,2,1)
10. Jarosław Hampel (Platinum Motor Lublin) 6 (0,0,2,3,1)


11. Mateusz Cierniak (Platinum Motor Lublin) 6 (2,w,1,3,0)
12. Wiktor Przyjemski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) 6 (0,2,2,2,0)
13. Patryk Dudek (For Nature Solutions KS Apator Toruń) 5 (0,1,3,0,1)
14. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions KS Apator Toruń) 5 (1,1,0,1,2)
15. Krzysztof Kasprzak (Cellfast Wilki Krosno) 1 (1,0,0,0,0)
16. Jakub Miśkowiak (Tauron Włókniarza Częstochowa) 1 (0,0,1,0,0)
17. Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław) NS

fot. Roman Biliński

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×