Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Czy Oskar Paluch to talent na miarę Bartosza Zmarzlika? „Bartosz Zmarzlik jest wybitnym zawodnikiem, najlepszym zawodnikiem na świecie i tu jednak jest różnica”

Żużel
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Krzysztof Grzęda

Żużel. Czy Oskar Paluch to talent na miarę Bartosza Zmarzlika? „Bartosz Zmarzlik jest wybitnym zawodnikiem, najlepszym zawodnikiem na świecie i tu jednak jest różnica”

W zeszłotygodniowym magazynie Best Speedway TV gościliśmy byłego prezesa Stali Gorzów, Ireneusza Macieja Zmorę. Jedną z kwestii poruszonych w rozmowie było to, czy Oskar Paluch jest talentem na miarę Bartosza Zmarzlika.

Syn Piotra Palucha rywalizuje w Ekstralidze od momentu szesnastych urodzin, a więc połowy sezonu 2022. Z miejsca stał się liderem formacji młodzieżowej Stali. Błysk swojego talentu był w stanie pokazać już w ligowym debiucie, w wyjazdowym spotkaniu w Ostrowie Wielkopolskim zdobył 5 punktów z bonusem w trzech startach i m.in. pokonał Olivera Berntzona. Debiutancki sezon zakończył ze średnią 1,057 pkt/bieg, dla porównania Zmarzlik w pierwszym roku startów zdołał osiągnąć wynik 1.464 pkt/bieg, a więc wynik zdecydowanie lepszy od Palucha. 

Kibicuję, trzymam kciuki, ale jednak to są zupełnie dwaj różni zawodnicy. Oskar Paluch bardzo fajnie się rozwija, wpisuje się coraz lepiej w drużynie, zdobywa coraz więcej punktów. Myślę, że jest to materiał na solidnego ligowca, ale Bartek nie jest solidnym ligowcem, jest wybitnym zawodnikiem i jeśli miałby ktoś pójść w ślady Bartosza Zmarzlika to raczej to będzie Wiktor Przyjemski, z którym będą reprezentować Motor Lublin. – uważa były prezes gorzowskiego klubu

Do Palucha od samego początku jego kariery została przypięta łatka wielkiego talentu, co zaczynał udowadniać od startów w niższych pojemnościach. Podczas swojego pierwszego sezonu w Pucharze Ekstraligi 250cc wystartował w pięciu rundach, a cztery wygrał z kompletem punktów. Został również Indywidualnym Mistrzem Świata i Europy w tej klasie, przez co w pewnym momencie Stal Gorzów w swoich barwach miała mistrza świata w dwóch najwyższych kategoriach motocykli.

Jak przekonuje Ireneusz Maciej Zmora, Paluch swój talent zaczął objawiać już na pierwszym treningu. „Miałem tę przyjemność, że byłem na pierwszym treningu Oskara Palucha, na stadionie im. Edwarda Jancarza kiedy na motocyklu posadził go tata Piotr. On usiadł i w zasadzie po jednym kółku, niemal na pełnym gazie pokonywał wszystkie łuki bardzo płynnie. To jest bardzo utalentowany zawodnik, który szybko to łapie” – uważa

Czy Palucha będzie stać na wejście na poziom Zmarzlika? Oto co uważa Zmora:

 W mojej ocenie Oskar paluch jest bardzo dobrym zawodnikiem, będzie solidnym ligowcem, może nas przez lata swoja jazda cieszyć tylko, że Bartosz Zmarzlik jest wybitnym zawodnikiem, najlepszym zawodnikiem na świecie i tu jednak jest różnica – zakończył

353450955 10227269607860297 8692305207717093455 n 1
Fot. Paweł Wilczyński
20230830 DSC08267
Fot. Kazimierz Kożuch

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *