Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga/Turnieje Indywidualne

Znamy datę obchodów 90-lecia klubu z Rybnika

Znamy datę

Autor: Wiktoria Wybraniec

Znamy datę obchodów 90-lecia klubu z Rybnika

W tym roku klub z Rybnika obchodzi okrągłe 90 urodziny. Przez ten czas dużo się zmieniło, zarówno w składzie jak i na stadionie. Od początków żużla w Rybniku mija prawie wiek startów, zmian i zmagań o medale.

W 1931 roku na torze w Rybniku zostały rozegrane pierwsze zawody motocyklowe, ale to rok później utworzył się Rybnicki Klub Motorowy. Drużyna na przestrzeni czasu kilkukrotnie zmieniała nazwę. W 1951 roku przyjęli nazwę Górnik Rybnik i już w 1956 zdobył swój pierwszy tytuł Drużynowego Mistrza Polski. 1964 roku łącząc się z ZKS „Górnik” Chwałowice zmienili nazwę na Klub Sportowy Rybnickiego Okręgu Węglowego „ROW” Rybnik. Po prawie 30 latach klub ponownie zmieniono nazwę nawiązując do dawnych czasów miejscowego sportu żużlowego i w 1994 klub startował jako RKM Rybnik. Ostatnia zmiana miała miejsce w 2012 roku i od tego czasu klub nosi nazwę Żużlowy Klub Sportowy ROW Rybnik.

Magazyn Żużlowy – kliknij TUTAJ

Ich najlepszy okres przypadł na lata 1962-1968, kiedy to rok po roku zdobywali i bronili złota Drużynowych Mistrzostw Polski. W okresie 1932-2022 klub zdobył ich aż 12, co czyni go drugim najbardziej utytułowanym klubem w Polsce (pierwszym jest Unia Leszno – 18 tytułów). W sumie zgromadzili 12 złotych medali, 6 srebrnych i 5 brązowych. Ale oprócz tych dobrych chwil kibice przeżyli też brak klubu na żużlowej mapie. W 1993 roku KS ROW Rybnik zakończył działalność.

Transfery Żużlowe. Składy 2023

Mamy rok 2022 i 90-lecie klubu. Z tej okazji przygotowywany jest specjalny turniej zaplanowany na 8 października o godzinie 17.00 pod nazwą Międzynarodowy Turniej Indywidualny „90 lat rybnickiego żużla”. Bilety będzie można nabyć w cenie 5 złotych.

„Na pewno pojadą w nim rybniczanie. Jeśli nie będzie kolizji terminów, to zaprosimy Kacpra Worynę. Miał być Max Fricke, ale wykluczyła go kontuzja. Kolejne nazwiska podamy wkrótce. Na razie chcę stopniować napięcie. Zapewniam jednak, że to będą dobre, atrakcyjne zawody” – mówi prezes ROW-u Krzysztof Mrozek na oficjalnej stronie klubu.

fot. Andrzej Kozyrski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *