Patryk Dudek

Autor: Jagoda Burka

EC615A0D 9104 4DB8 A103 742C2C7820BC
Zawsze wierny zielonogórskim barwom - kariera Patryka Dudka 3

Żużlowa droga Patryka zaczęła się w 2008 roku w Falubazie Zielona Góra, w którym startuje do dziś. Zadebiutował jednak dopiero 3 maja 2009 roku w meczu przeciwko Wybrzeżu Gdańsk, zdobywając jeden punkt. Już w tamtym sezonie pokazał, że nie będzie “chłopcem do bicia” – został Drużynowym Mistrzem Europy Juniorów, Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Polski oraz Drużynowym Mistrzem Polski z Falubazem. Razem z Grzegorzem Zengotą zdobył także srebro Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych.

2010 rok także był bogaty w sukcesy. Wraz z drużyną Patryk został Drużynowym Mistrzem Europy Juniorów oraz z kompletem punktów zdobył Brązowy Kask. W Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów pokonali go tylko odpowiednio Dennis Andersson i Przemysław Pawlicki. Falubaz Zielona Góra został wówczas wicemistrzem Polski, a średnia biegopunktowa Dudka wynosiła 1,418.

Następny sezon dla Patryka był równie owocny. Zielonogórzanin został Indywidualnym Mistrzem Ligi Juniorów, Drużynowym Mistrzem Polski (średnia 1,444) oraz zwyciężył turniej o Brązowy Kask. Został także drugim wicemistrzem Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, był drugi w Srebrnym Kasku i został czwartym juniorem globu.

Niestety w 2012 roku po zdobyciu złota Drużynowych Mistrzostw Świata nadszedł czas grozy. W meczu derbowym w Gorzowie Wielkopolskim popularny Duzers uległ fatalnemu wypadkowi. Środowisko żużlowe wstrzymało wtedy oddech, przekazując dobrą energię do rodziny Patryka. Diagnoza? Przebita wątroba i złamanie dwóch żeber. Wtedy jeszcze 20-letni junior Falubazu był przecież objawieniem, miał przed sobą całą karierę. Na szczęście Dudek wrócił do zdrowia jeszcze przed następnym sezonem.

2013 rok to rok wielu sukcesów Patryka. Po wygranym turnieju w Pile, czwartym miejscu w Berwick i trzecim miejscu w Terenzano Duzers został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów. Wraz z Jarosławem Hampelem, Krzysztofem Kasprzakiem i Maciejem Janowskim zdobyli Drużynowy Puchar Świata, a trochę ponad dwa miesiące później w Pradze został Drużynowym Mistrzem Świata Juniorów. We wrześniu z kompletem punktów został Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Polski. W Srebrnym Kasku pokonał go tylko Piotr Pawlicki. Z Falubazem Zielona Góra zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski, a w przekroju całego sezonu zdobył średnią 2,111 pkt./bieg.  Dodatkowo wyróżniono go tytułem FIM Rookie of the Year – największym objawieniem sezonu w sportach motocyklowych.

W 2014 roku wykryto, że Dudek stosował niedozwolony środek dopingujący – metyloheksanaminę. Poskutkowało to zawieszeniem w prawach zawodnika na rok, które liczyło się od 8. sierpnia tego samego roku. Jednak przed zawieszeniem zwyciężył Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. W 2015 roku, gdy okres zawieszenia się zakończył, Patryk wygrał Memoriał Alfreda Smoczyka.

W 2016 roku Duzers z kompletem punktów zwyciężył Grand Prix Challenge w Vetlandzie i awansował do cyklu Grand Prix. W przerwanym po 12. wyścigu Złotym Kasku zdobywając dziewięć punktów zajął pierwsze miejsce. W Manchesterze reprezentując nasz kraj zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski. W Indywidualnych Mistrzostwach Polski rozgrywanych na torze w Lesznie pokonał Piotra Pawlickiego, Macieja Janowskiego i Krystiana Pieszczka, i zdobył czapkę Kadyrowa. W PGE Ekstralidze Falubaz został drugim drużynowym wicemistrzem Polski, a średnia indywidualna Patryka wynosiła 2,101 pkt./bieg.

W następnym sezonie jako debiutant w cyklu Grand Prix zdobył srebrny krążek i wygrał zawody w Toruniu. W Indywidualnych Mistrzostwach Polski rozgrywanych w Gorzowie Wielkopolskim zdobył dziesięć punktów i jeden bonus, co uplasowało go na trzeciej pozycji. Patryk drugi raz z rzędu wygrał także Memoriał im. Edwarda Jancarza. W PGE Ekstralidze jego średnia wynosiła nieco ponad dwa punkty na bieg, a Falubaz zajął czwarte miejsce.

W 2018 roku Patryk reprezentował Polskę w nowej odsłonie Drużynowego Pucharu Świata – Speedway of Nations. Wraz z Maciejem Janowskim i Maksymem Drabikiem stanęli na najniższym stopniu podium. Wygrał jedną z rund Grand Prix w Krsko, a po zakończeniu tych rozgrywek w klasyfikacji generalnej zajął dziewiątą pozycję. Niestety w PGE Ekstralidze nie było już tak kolorowo. Falubaz zajął siódmą pozycję, przez co musiał rozegrać mecze barażowe. Jednak jak na prawdziwego lidera przystało Patryk nie zawiódł, a jego średnia biegopunktowa po sezonie wynosiła 2,173.

W sezonie 2019 Patryk dwukrotnie stawał na trzecim stopniu podium turniejów Grand Prix – w Warszawie i Pradze. Cały cykl zakończył na miejscu dziewiątym, co było przepustką do przyszłorocznych zmagań. Duzers w drugim finale Speedway of Nations zastąpił Macieja Janowskiego, który zaliczył upadek dzień wcześniej. Wtedy razem z Bartkiem Zmarzlikiem i Maksymem Drabikiem zostali wicemistrzami świata. Falubaz w PGE Ekstralidze zajął czwarte miejsce, a średnia indywidualna Patryka wynosiła 1,912 pkt./bieg.

Zawody w roku 2020 był bardzo okrojone przez sytuację związaną z COVID-19. W Grand Prix Patryk w klasyfikacji generalnej zajął dwunaste miejsce. Nie dostał także stałej dzikiej karty na te rozgrywki, co skutkowało niestety pożegnaniem się z całym cyklem na rok 2021. W rozgrywkach ligi polskiej Falubaz Zielona Góra zajął czwarte miejsce, a średnia Duzersa wynosiła 1,890 pkt/bieg. W Indywidualnych Mistrzostwach Polski na stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie zdobył dziesięć punktów z bonusem i uplasował się na piątej pozycji.